Reklama

Jak będą wyglądać jutrzejsze procesje?

Opublikowano: śr, 10 cze 2020 12:47
Autor:

Jak będą wyglądać jutrzejsze procesje? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W czwartek (11 czerwca) wierni wezmą udział w procesjach Bożego Ciała. Jak te uroczyste obchody będą wyglądać w Kolbuszowej, gdzie każdego roku wierni wędrowali ulicami miasta?

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie zaleca organizowanie procesji na terenach przykościelnych. Wyjście na drogi publiczne jest możliwie po uzgodnieniu z odpowiednimi władzami i służbami.

-  Uczestnicy procesji, z wyjątkiem prowadzących liturgię, mają mieć zakryte usta i nos albo zachować między sobą odległość 2 metrów. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem w odniesieniu do zgromadzeń liturgicznych, a do takich należy procesja, nie obowiązuje limit uczestników - wyjaśniają przedstawiciele Diecezji Rzeszowskiej.

 

Nieco skromniej 

- W naszych warunkach procesja będzie możliwa - mówi ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty.  - Po mszy św. o godzinie 9 udamy się z procesją eucharystyczną wokół rynku do czterech ołtarzy - dodaje duchowny. 

 Prośbę, o włączenie się w przygotowanie ołtarzy, proboszcz skierował do grup parafialnych, mieszkańców oraz właścicieli sklepów. Zaproponował również, aby ołtarzem po stronie północnej (od kościoła) zajęła się grupa Nazaretan. Po stronie zachodniej – grupy młodzieżowe, po stronie południowej – grupa Intronizacyjna z Akcją Katolicką, a przy pomniku kardynała Wyszyńskiego grupa Civitas Christiana i Caritas. 

- Ze względu na krótki termin przygotowania niech ołtarze będą skromniejsze, wystarczy stół okryty białym obrusem z podwyższeniem na monstrancje, kwiaty, brzózki i świece - powiedział ks. Szumierz i dodał:  - Zapraszamy wszystkie dzieci, także komunijne i rocznicowe, do sypania kwiatów i dzwonienia. Mężczyzn do niesienia baldachimu, a kobiety do niesienia feretronów. Nadal mamy obowiązek zakryć usta oraz nos.

 

Trzy procesje

 

W parafii pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej zaplanowano trzy procesje wokół kościoła - po nabożeństwach po godz. 9, 12 i 16. 

- Zapraszamy wszystkich do udziału we mszy świętej i procesji. Dzieci zapraszamy do sypania kwiatów. Prosimy Róże o przygotowanie obrazów i niesienie ich w procesji. Strażaków OSP z Nowej Wsi i Świerczowa zapraszamy do asysty - zachęcają duchowni z kolbuszowskiej parafii.

Cztery ołtarze mają przygotować strażacy oraz te osoby, które zajmowały się tym w ubiegłym roku. 

- Po rozmowie z parafianami padła propozycja, aby ołtarze zostały udekorowane kwiatami z ogrodów domowych. Dlatego bardzo prosimy, aby w środę, kto może, do południa podzielił się swoimi kwiatami z ogrodu i przyniósł je do kościoła. Te kwiaty będą dekoracją czterech ołtarzy. Do pomocy w dekoracji ołtarzy zapraszam panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Świerczowa i Nowej Wsi - czytamy na stronie parafii. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.