Rządowy Fundusz Polski Ład to program inwestycji strategicznych, którego celem jest zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez lokalne samorządy, jak i ich związki.
Modernizacje w gminie
Gmina Kolbuszowa sięgnęła po fundusze z rządowego programu już od pierwszej edycji, której nabór zakończył się w sierpniu 2021 r. Wtedy to urząd złożył trzy wnioski o dofinansowanie. Kolejno dotyczyły one:
- budowy i przebudowy dróg w gminie Kolbuszowa, w tym ul. Przemysłowej, ul. Żytniej, ul. ks. Ruczki i ul. Wiktora. Drogowa modernizacja miała odnosić się także traktu relacji Domatków – Zagranicze (przewidywana wartość inwestycji: 10 mln zł)
- remontu zespołu zbiorników na wodę przy ul. Przemysłowej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji: 3 mln 600 tys. zł)
- budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Weryni, Kolbuszowej Górnej i Kolbuszowa przy ul. ks. Ruczki (przewidywana wartość inwestycji: 11 mln 250 tys. zł)
Trwają prace
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Monterskich Primbud prowadzi prace nad drugim etapem budowy kanalizacji sanitarnej w Weryni i czwartym etapem w Kolbuszowej Górnej. Ta sama firma działa przy ul. ks. Ruczki.
- Przewidywany termin zakończenia realizacji zadania planowany jest na listopad 2023 r.
- informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Osoby, które trzymają pieczę nad planem prac dodają, że w ramach umowy wykonawca zobowiązany jest do budowy w Weryni około 14 km sieci grawitacyjnej, 700 m sieci tłocznej, 7 przepompowni oraz wykonania blisko 200 przyłączy.
W Kolbuszowej Górnej wybudowanej zostanie 4,8 km sieci grawitacyjnej, 50 m rurociągu tłocznego oraz przepompownia ścieków. Tam przyłączy wykonanych zostanie około 70. Natomiast w Kolbuszowej przy ul. Ks. Ruczki 6 zostanie przebudowana kanalizacja sanitarna na odcinku 110 m.
Pomoc po raz drugi
Druga edycja rządowego funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych przyniosła gminie Kolbuszowa wsparcie w wysokości 10,9 mln zł. Magistrat wnioskował dofinansowanie na:
- budowę i przebudowę ul. Przemysłowej i ul. Żytniej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji: 5 789 473 zł)
- remont zespołu zbiorników na wodę pitną przy ul. Przemysłowej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji: 4 mln zł),
- rewitalizacja obszarów zdegradowanych wraz z budową infrastruktury społecznej w gminie Kolbuszowa - utworzenie Parku Niepodległości w Kolbuszowej etap II oraz budowa budynku OSP w Świerczowie etap VI (przewidywana wartość inwestycji: 1 882 352 zł)
Nowe pomysły
Trzeci bon inwestycyjny dla gminy Kolbuszowa z rąk Zbigniewa Chmielowca posła na Sejm RP odebrał Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej 15 lipca 2022 roku. W ubiegłym roku dofinansowania dla naszej gminy wyniosło 4,1 mln zł.
Uzyskane fundusze zostaną zagospodarowane na:
- budowę placu targowego przy ulicy Wolskiej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji 2 mln zł)
- przebudowę drogi gminnej ul. Wiktora i budowę ul. ks. Ruczki w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji ponad 3,1 mln zł)
Należy podkreślić, że o to wsparcie mogły starać się powiaty i gminy, na których terenie funkcjonowały zlikwidowane PGR-y, czyli państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
Dla 18 tysięcy mieszkańców
5 grudnia 2022 r. została podpisana umowa z PPHU Superbau Magdalena Ślusarczyk na realizację inwestycji, w ramach której wykonawca zobowiązany będzie do wykonania robót budowlanych, polegających na kompleksowym remoncie dwóch zbiorników wraz z komorą zasuw. Planowany termin zakończenia prac planowany jest w listopadzie 2023 r
- Zakres prac obejmował będzie remont powierzchni wewnętrznych zbiorników, wymianę drabin i szybików, remont płyty stropowej zbiorników komory, wyminę rur, armatury i osprzętu, montaż automatyki kontrolno-pomiarowej, wymianę ogrodzenia, remont placu manewrowego oraz przebudowę drenażu opaskowego
- dowiadujemy się od urzędników. Jest to strategiczna inwestycja dla naszej gminy, gdyż woda ze zbiorników dostarczana jest do blisko 18 tysięcy osób, podmiotów gospodarczych, w tym do zakładów wykorzystujących wodę do procesów technologicznych tak jak zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego i zakład produkcji prefabrykatów budowlanych.
- Zapewnienie ciągłości dostaw wody pitnej dla mieszkańców jest podstawowym zadaniem samorządu, szczególnie w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze kryzysowym, takich jak: skażenie sieci wodociągowej, awarie jej podstawowych elementów, długotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej, czy działania sił natury
- tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. - Brak właściwego przygotowania na wystąpienie takich zdarzeń w zakresie systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę może powodować niezwykle negatywne skutki zarówno dla mieszkańców, jak i dla przedsiębiorców. Dzięki dotacji otrzymanej z Rządowego Programu Polski Ład uda się zrealizować tę bardzo ważną dla naszej gminy inwestycję - podkreślają pracownicy magistratu.