Reklama

Inwestycja w przyszłość gminy i miasta Kolbuszowa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Inwestycja w przyszłość gminy i miasta Kolbuszowa [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa trzyma rękę na pulsie i kiedy jest taka możliwość, sięga po pieniądze z rządowego programu. Państwowe fundusze posłużą na realizację inwestycji, które jeszcze bardziej podniosą jakość życia mieszkańców naszego regionu.

Rządowy Fundusz Polski Ład to program inwestycji strategicznych, którego celem jest zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez lokalne samorządy, jak i ich związki.

 

Modernizacje w gminie
 

Gmina Kolbuszowa sięgnęła po fundusze z rządowego programu już od pierwszej edycji, której nabór zakończył się w sierpniu 2021 r. Wtedy to urząd złożył trzy wnioski o dofinansowanie. Kolejno dotyczyły one: 

  •  budowy i przebudowy dróg w gminie Kolbuszowa, w tym ul. Przemysłowej, ul. Żytniej, ul. ks. Ruczki i ul. Wiktora. Drogowa modernizacja miała odnosić się także traktu relacji Domatków – Zagranicze (przewidywana wartość inwestycji: 10 mln zł)
  •  remontu zespołu zbiorników na wodę przy ul. Przemysłowej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji: 3 mln 600 tys. zł)
  •   budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Weryni, Kolbuszowej Górnej i Kolbuszowa przy ul. ks. Ruczki (przewidywana wartość inwestycji: 11 mln 250 tys. zł)
W tej edycji zakwalifikowało się zadanie na budowę kanalizacji sanitarnej. Pozyskana kwota dofinansowania wyniosła 10 687 500 zł.

Trwają prace


Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Monterskich Primbud prowadzi prace nad drugim etapem budowy kanalizacji sanitarnej w Weryni i czwartym etapem w Kolbuszowej Górnej. Ta sama firma działa przy ul. ks. Ruczki. 

- Przewidywany termin zakończenia realizacji zadania planowany jest na listopad 2023 r.

- informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Osoby, które trzymają pieczę nad planem prac dodają, że w ramach umowy wykonawca zobowiązany jest do budowy w Weryni około 14 km sieci grawitacyjnej, 700 m sieci tłocznej, 7 przepompowni oraz wykonania blisko 200 przyłączy.

W Kolbuszowej Górnej wybudowanej zostanie 4,8 km sieci grawitacyjnej, 50 m rurociągu tłocznego oraz przepompownia ścieków. Tam przyłączy wykonanych zostanie około 70. Natomiast w Kolbuszowej przy ul. Ks. Ruczki 6 zostanie przebudowana kanalizacja sanitarna na odcinku 110 m.

Pomoc po raz drugi


Druga edycja rządowego funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych przyniosła gminie Kolbuszowa wsparcie w wysokości 10,9 mln zł. Magistrat wnioskował dofinansowanie na:

  •  budowę i przebudowę ul. Przemysłowej i ul. Żytniej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji: 5 789 473 zł)
  •  remont zespołu zbiorników na wodę pitną przy ul. Przemysłowej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji: 4 mln zł),
  •  rewitalizacja obszarów zdegradowanych wraz z budową infrastruktury społecznej w gminie Kolbuszowa - utworzenie Parku Niepodległości w Kolbuszowej etap II oraz budowa budynku OSP w Świerczowie etap VI (przewidywana wartość inwestycji: 1 882 352 zł)
Ta edycja przyniosła pozytywną odpowiedź w trzech wnioskach. W drogowych inwestycjach uzyskano 5,5 mln zł dofinansowania. Na remont zbiorników 3,8 mln zł. Na trzecie zadanie 1,6 mln zł. 

Nowe pomysły


Trzeci bon inwestycyjny dla gminy Kolbuszowa z rąk Zbigniewa Chmielowca posła na Sejm RP odebrał Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej 15 lipca 2022 roku. W ubiegłym roku dofinansowania dla naszej gminy wyniosło 4,1 mln zł.

Uzyskane fundusze zostaną zagospodarowane na: 

  •  budowę placu targowego przy ulicy Wolskiej w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji 2 mln zł)
  •  przebudowę drogi gminnej ul. Wiktora i budowę ul. ks. Ruczki w Kolbuszowej (przewidywana wartość inwestycji ponad 3,1 mln zł)
 W tym przypadku oba wnioski otrzymały dotację na wskazane przez magistrat finansowe zapotrzebowanie. Do pierwszego zadania przyznano 1,4 mln zł dofinansowania, a w drugim przypadku 2,7 mln zł.

Należy podkreślić, że o to wsparcie mogły starać się powiaty i gminy, na których terenie funkcjonowały zlikwidowane PGR-y, czyli państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

 

Dla 18 tysięcy mieszkańców


5 grudnia 2022 r. została podpisana umowa z PPHU Superbau Magdalena Ślusarczyk na realizację inwestycji, w ramach której wykonawca zobowiązany będzie do wykonania robót budowlanych, polegających na kompleksowym remoncie dwóch zbiorników wraz z komorą zasuw.  Planowany termin zakończenia prac planowany jest w listopadzie 2023 r

- Zakres prac obejmował będzie remont powierzchni wewnętrznych zbiorników, wymianę drabin i szybików, remont płyty stropowej zbiorników komory, wyminę rur, armatury i osprzętu, montaż automatyki kontrolno-pomiarowej, wymianę ogrodzenia, remont placu manewrowego oraz przebudowę drenażu opaskowego

- dowiadujemy się od urzędników. Jest to strategiczna inwestycja dla naszej gminy, gdyż woda ze zbiorników dostarczana jest do blisko 18 tysięcy osób, podmiotów gospodarczych, w tym do zakładów wykorzystujących wodę do procesów technologicznych tak jak zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego i zakład produkcji prefabrykatów budowlanych.

- Zapewnienie ciągłości dostaw wody pitnej dla mieszkańców jest podstawowym zadaniem samorządu, szczególnie w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze kryzysowym, takich jak: skażenie sieci wodociągowej, awarie jej podstawowych elementów, długotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej, czy działania sił natury

- tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. - Brak właściwego przygotowania na wystąpienie takich zdarzeń w zakresie systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę może powodować niezwykle negatywne skutki zarówno dla mieszkańców, jak i dla przedsiębiorców. Dzięki dotacji otrzymanej z Rządowego Programu Polski Ład uda się zrealizować tę bardzo ważną dla naszej gminy inwestycję - podkreślają pracownicy magistratu.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE