Reklama

Ile wody zużywają mieszkańcy gminy Raniżów?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ile wody zużywają mieszkańcy gminy Raniżów? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy wiemy, skąd w naszych kranach płynie woda oraz, czy jest przydatna do spożycia? O to zapytaliśmy zakład usług komunalnych.

Mieszkańcy gminy Raniżów zaopatrują się w wodę z wodociągu gminnego opartego o ujęcia usytuowane na własnym terenie. Urządzenia wodne i instalacje stanowią mienie komunalne gminy Raniżów. Ujęcie wody oraz instalacje wodociągowe zostały przekazane jednostce organizacyjnej gminy - Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Raniżowie w użytkowanie. Zakład prowadzi eksploatację tych urządzeń i instalacji wodociągowej.

Udokumentowane i zatwierdzone zasoby wody podziemnej wynoszą 1 676,00 m sześciennych na dobę. Woda ujmowana jest z czterech studni głębinowych położonych na terenie gminy (dwie w Raniżowie, dwie w Woli Raniżowskiej). Tereny, na których usytuowane są studnie, są własnością gminy Raniżów, natomiast sama woda jest własnością Skarbu Państwa, dlatego od ilości pobranej wody pobierane są opłaty przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Woda pobrana ze studni jest tłoczona rurociągiem o średnicy Ø 225 mm do Stacji Uzdatniania Wody w Raniżowie, zlokalizowanej w odległości około 1 700 metrów od ujęć. Woda surowa pobierana ze studni nie nadaje się bezpośrednio do spożycia przez ludzi.

W stacji uzdatniania woda poddawana jest oczyszczaniu, następnie za pomocą zestawu pompowego podawana jest dalej poprzez sieć rozdzielczą do poszczególnych odbiorców. Długość sieci wodociągowej na dzień 31 grudnia 2019 roku w gminie Raniżów wynosiła 95,6 km i przyłączonych do niej było 1 916 budynków i innych obiektów, w tym 1 791 gospodarstw domowych, co stanowi ok. 99 proc. wszystkich gospodarstw gminy.

 W 2019 roku pobrano łącznie 231 tys. m. sześciennych wody, w tym;

- woda dostarczona do gospodarstw domowych – 160 tys. m. sześciennych,

- woda dostarczona do pozostałych odbiorców – 14 tys. m. sześciennych,

- woda pobrana na własne cele technologiczne – 33 tys. m. sześciennych,

- woda pobrana na cele p.poż. i inne – 27 tys. m. sześciennych.

Na podstawie wyników analiz wody w zakresie parametrów określających twardość wody, wodę dostarczaną odbiorcom określa się jako wodę miękką (od 100 – 200 mg CaCO3 /l). Do urządzeń AGD nie potrzeba dodawać zmiękczaczy. Informacje na temat twardości wody można uzyskać w biurze Zakładu Gospodarki Komunalnej w Raniżowie.

 Badania wody wykonywane są 12 razy w roku w ramach monitoringu wewnętrznego oraz kontroli PPIS w Kolbuszowej. W oparciu o wyniki analiz sanepid publikuje decyzje o przydatności wody do spożycia przez ludzi. Decyzje są umieszczane na tablicy ogłoszeń. Szczegółowe wyniki badań wody można uzyskać również w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy