Reklama

Reklama

Coraz więcej nowych domów w naszym powiecie

Opublikowano: pon, 25 sty 2021 11:54
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Coraz więcej nowych domów w naszym powiecie - Zdjęcie główne

foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Coraz więcej osób rozpoczyna budowę własnego domu. Taka inwestycja to marzenie wielu młodych mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Sprawdzamy, ile wydano pozwoleń na budowę w ostatnim czasie.

Reklama

Okazuje się, że pandemia koronawirusa wcale nie powstrzymała mieszkańców chcących spełnić marzenie o własnych czterech kątach. W całym 2020 roku wydano ponad 200 pozwoleń na budowę domów wolnostojących w powiecie kolbuszowskim. Jak wyglądało to w latach ubiegłych?

Chętniej się budują

W 2019 roku Wydział Architektury i Budownictwa w Kolbuszowej wydał 192 pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Nie dziwi fakt, że najwięcej, bo 67 pozwoleń, wydano w największej w powiecie gminie Kolbuszowa. Okazuje się, że mieszkańcy chętnie budują również swoje cztery kąty w gminie Cmolas i Majdan Królewski. Najmniej pozwoleń na budowę domów w 2019 roku wydano w gminie Raniżów - 11 i gminie Niwiska - 18.

Wydawać by się mogło, że w roku 2020 ze względu na pandemię koronawirusa będzie mniej powstawać nowych domów. Okazuje się, że wręcz przeciwnie. W ubiegłym roku wydano 214 pozwoleń na budowę, czyli o 22 więcej niż w 2019 roku.

- Liczba pozwoleń na budynki mieszkalne w 2020 roku delikatnie wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim

- mówi Grzegorz Jaje, kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.

Budownictwo mieszkaniowe rozkwitło w gminie Majdan Królewski (w 2020 roku o osiem pozwoleń więcej niż w 2019 roku). Także gminy Raniżów i Niwiska powoli zaczynają cieszyć się większym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o budowę domów. W pozostałych gminach liczba pozwoleń na budowę utrzymuje się na podobnym poziomie.

W 2021 roku wpłynęło już osiem wniosków na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

- Zawsze na początku roku jest mniej wniosków

- zauważa kierownik Jaje.

Ponad 200

Rok 2018 był podobny do roku 2019, jeżeli chodzi o wydane pozwolenia na budowę domów. 202 osoby uzyskały prawo do postawienia budynku. W 2018 roku również najchętniej budowano się w gminie Kolbuszowa, Cmolas czy Majdan Królewski.

Ile trzeba czekać na wymarzone, przysłowiowe cztery kąty, pomijając wybór miejsca, działki czy czekania na projekt? Kierownik Grzegorz Jaje wyjaśnia, że na wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy dokumentacji opracowanej bez uwag trzeba czekać do dwóch tygodni.

- Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy stronach postępowania i zawiadomieniu o wszczęciu postępowania przy dokumentacji przygotowanej bez uwag maksymalnie do czterech tygodni

- wyjaśnia kierownik.

Jak się okazuje, najczęściej budynki mieszkalne, na które decydują się mieszkańcy naszego powiatu, są o powierzchni ok. 100-150 mkw.

Problemy przy wnioskach

Jakie najczęściej błędy popełniają wnioskodawcy?

- Wnioski na pozwolenie na budowę w większości przypadków są prawidłowo wypełniane. Czasem zdarzają się pomyłki, co jest przyczyną nieczytania ze zrozumieniem instrukcji wypełniania wniosku. Odmowy zdarzają się bardzo rzadko, powód przeważanie jest ten sam, niezgodność dokumentacji z warunkami zabudowy lub planu miejscowego

- wyjaśnia kierownik wydziału architektury kolbuszowskiego starostwa.

>>Sprawdzamy sytuację na kolbuszowskich drogach<<

Zmiany w prawie

Zmiany w prawie budowlanym weszły od 19 września 2020 roku. Projekt budowlany został rozdzielony na projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Grzegorz Jaje informuje, że dotąd projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczny budowlany oraz projekt techniczny.

- Podział projektu uprości procedurę i przyspieszy postępowanie. Zgodnie z nową procedurą organ administracji architektoniczno-budowlanej najpierw zatwierdza projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany jest organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie

- przedstawia kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa.

Zgodność projektu technicznego z zatwierdzonym przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym powinien zapewnić projektant. Do 19 września 2021 roku do wniosku o pozwolenie na budowę lub do zgłoszenia rozpoczęcia budowy, lub robót budowlanych z projektem budowlanym, można składać projekt budowlany sporządzony na zasadach obowiązujących do dnia 19 września 2020 roku.

Koszt budowy domu

Koszt budowy wymarzonego domu może być bardzo różny. Wszystko zależy od cen materiałów, z których decydujemy się budować czy chociażby stawek, które naliczają ekipy budowlane. Cena budowy domu bez piwnicy, o prostej bryle i nieskomplikowanym dachu do stanu surowego zamkniętego wynosi mniej więcej 2-2,5 tys. zł za 1 mkw powierzchni użytkowej. Należy podkreślić, że jest to jedynie orientacyjna cena. 

Na późniejszym etapie wykończenia wszystko zależy jednak od naszej fantazji, wyobraźni, a przede wszystkim funduszy, jakimi dysponujemy.

Kupić, zamiast budować

Coraz więcej osób szuka swoich wymarzonych domów na rynku wtórnym. Uważają, że lepiej kupić gotowy dom do remontu lub wprowadzenia się do niego od razu. Sprawdziliśmy na popularnym serwisie z ogłoszeniami, ile kosztują domy w powiecie kolbuszowskim. Znaleźliśmy 13 ofert. Dotyczą one domów często sprzedawanych wraz z gospodarstwami rolnymi. 

Na terenie naszego powiatu kupić można także domy w surowym stanie, których ceny wahają się od 230 tys. zł do nawet ponad 300 tys. zł. Za dom "gotowy do zamieszkania" trzeba zapłacić ponad 300 tys. zł. Najdroższe nieruchomości znajdują się najbliżej miasta. Trzeba za nie zapłacić nawet ponad pół miliona złotych. Najdroższa nieruchomość, jaką udało nam się znaleźć, leży w Kolbuszowej i jest to dwór o wartości dwóch milionów złotych.

Projekt techniczny

Projekt obejmuje:
- projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
- charakterystykę energetyczną – w przypadku budynków,
- projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
- dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (w zależności od potrzeb),
- inne opracowania projektowe.

Projekt architektoniczno-budowlany

Projekt obejmuje:
- układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych
- zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych
- charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych
- opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego
- projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne, mające wpływ na otoczenie, w tym środowisko - charakterystykę ekologiczną
- informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej
- opis dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym osób starszych (w przypadku obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego)
- informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych dostępnych dla osób niepełnosprawnych w tym starszych (w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych)
- postanowienie udzielające zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, jeżeli zostało wydane.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu

Projekt obejmuje:
- określenie granic działki lub terenu
- usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym
- sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków
- układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich
- informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Projekt sporządzisz na aktualnej mapie do celów projektowych.

Liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w 2018, 2019 i 2020 roku w poszczególnych gminach:

 

Gmina/Miasto Rok 2018: Rok 2019: Rok 2020:
Gmina Kolbuszowa 83 86 85
Gmina Niwiska 22 18 25
Gmina Cmolas 30 28 26
Gmian Majdan Królewski 26 27 35
Gmina Ranizów 22 11 22
Gmina Dzikowiec 19 22 21

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.