Reklama

Ile dokładnie gmina Dzikowiec wydała na remont zabytków?

Opublikowano:
Autor:

Ile dokładnie gmina Dzikowiec wydała na remont zabytków?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niewątpliwym i największym zabytkiem, jaki znajduje się na terenie gminy, jest dwór Błotnickich oraz jego otoczenie. Kilka lat temu urząd podjął decyzję o odnowieniu wówczas starej i niszczejącej "perły" Dzikowca.

W 2017 roku powstała dokumentacja projektowa dotycząca rozbudowy zabytkowego zespołu parkowo-dworskiego w Dzikowcu. W projekcie znalazł się również podpunkt dotyczący nadania nowych funkcji poprzez rozbudowę i przebudowę zabytkowego spichlerza wraz ze zmianą sposobu użytkowania. Miał on zostać przekształcony na zakład opiekuńczo-leczniczy oraz ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych. Poniesione koszty finansowe w 2017 roku to łącznie 129 011 zł. Były to pieniądze własne gminy.

Kolejny z projektów dotyczył stworzenia "dokumentacji projektowej projektu zamiennego do projektu budowlanego rewaloryzacja zabytkowego parku w Dzikowcu". Kosztowało to łącznie 15 800 zł i były to również pieniądze pochodzące z budżetu gminy. 

Następny z projektów o łącznej wartości 200 tys. zł to projekt o nazwie "Gmina otwarta na kulturę poprzez rewaloryzację zabytkowego zespołu parkowo-dworskiego w Dzikowcu. Dzikowiecki urząd otrzymał dotację z regionalnego programu operacyjnego województwa podkarpackiego w kwocie 168 300 zł. Gmina dołożyła wówczas 31 700 zł.

Również w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Pocieszenia w Lipnicy w 2017 roku konserwacji został poddany zabytkowy krucyfiks. Gmina Dzikowiec na ten cel przeznaczyła 9,5 zł.

Prawie 4 miliony

W 2018 roku rozpoczęto intensywne prace przy dworze Błotnickich w Dzikowcu, gdzie nastąpił kapitalny remont i rewaloryzacja zabytku. Poniesione koszty finansowe to łącznie 3 913 442,40 zł, z czego unijna dotacja wyniosła 2 657 128,49 zł. Gmina dołożyła natomiast resztę, czyli 1 256 313,91 zł.

Również w 2018 roki parafia w Lipnicy doczekała się konserwacji elementów wyposażenia kościoła. Łączny koszt zadania to prawie 30 tys. zł, z czego gmina dołożyła 10 tys. zł. Odnowiono również nagrobki Józefa Błotnickiego, Karola Kowalskiego, ks. Czesława Królikowskiego, Józefy Królikowskiej oraz Maryi Twarogowej. Kosztowało to 32 349 zł. Dotacja gminy wyniosła 10 tys. zł.

Otoczenie dworu

W roku 2019 zostały wykonane prace konserwatorskie bram wjazdowych, tarasu nad stawem oraz bramy parkowej. Koszty: 82 410 złotych. 20 tys. gmina pozyskała od urzędu marszałkowski oraz 15 tys. zł od Podkarpackiego Wojewódzki Konserwator Zabytków. Natomiast reszta, czyli 47 410 zł, pochodziła z budżetu gminy Dzikowiec.

- Podjęte zadania związane są z zahamowaniem degradacji substancji zabytkowej, kształtowaniem atrakcyjnego wizerunku gminy Dzikowiec oraz ze zwiększeniem atrakcyjności zabytków dla potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych - stwierdza Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec.

- W latach następnych będą one kontynuowane. Wszelkie prace konserwatorskie budowlane dotyczące obiektów wpisanych do rejestru zabytków były prowadzone zgodnie z wymogami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po uzyskaniu stosownych decyzji o prowadzeniu prac - zapewnia wójt.

- CO W DWORZE -

 

W dworze Botnickich w Dzikowcu znajdują się pokoje dla gości z łazienkami.
Na parterze wyremontowano kuchnię i trzy duże sale. W oficynie wyremontowano pomieszczenia na rzecz pomieszczeń biurowych. Zaplanowano tam także organizację zajęć muzycznych dla dzieci. Na górze oprócz sypialni także wyremontowano łazienki. W jednej z nich znajduje się jacuzzi dla gości odwiedzających dwór Błotnickich.

 

W zabytku odbywają się m.in. liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez SCK Dzikowiec. Spotykają się tam także Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizowane są wystawy malarskie. Park i otoczenie są również dostępne dla mieszkańców i turystów chcących pospacerować w otoczeniu starych drzew.

W dworze odbywają się również śluby cywilne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE