reklama

Huczne i uroczyste obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Huczne i uroczyste obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Kolbuszowej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
43
zdjęć

Huczne i uroczyste obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Kolbuszowej | foto B. Posłuszny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIW sobotę, 10 maja 2025 roku Kolbuszowa obchodziła 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą, która odbyła się w kolbuszowskiej kolegiacie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz lokalnych, organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta.
reklama

Po mszy, o godzinie 11, odbyła się część patriotyczna obchodów, która miała miejsce na rynku. Uczestnicy zgromadzili się pod pomnikiem, gdzie odegrano hymn państwowy oraz złożono kwiaty w hołdzie wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Wystąpili również zaproszeni goście, którzy podkreślili wagę tego wydarzenia oraz rolę pamięci historycznej.

O godzinie 11:45 rozpoczęły się występy artystyczne. W programie znalazły się koncerty Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej oraz dzieci z Przedszkola Św. Józefa, Przedszkola Publicznego nr 1 i Niepublicznego Przedszkola „Słoneczny Zakątek”. Odbył się także koncert Eweliny Babiarz i Tomasza Blicharza, publiczność mogła usłyszeć występ Harcerzy z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Janka Bytnara, oraz wokalistów z Fabryki Talentów em Voice. 


fot. KPP Kolbuszowa 

W godzinach 11:00-14:00 na rynku odbywały się pokazy sprzętu wojskowego, strzelnica oraz stoiska promujące różne służby mundurowe. Był to ważny moment, który łączył wspomnienia przeszłości z teraźniejszymi, a także pokazał siłę współczesnych służb mundurowych.

reklama

Obchody upamiętniające 80-lecie zakończenia II wojny światowej w Kolbuszowej były niezwykle ważnym wydarzeniem, które połączyło mieszkańców miasta w hołdzie bohaterom oraz przypomnieniu o tragicznych wydarzeniach wojennych.


fot. KPP Kolbuszowa 

8 maja 1945 roku w Europie dobiegła końca II wojna światowa – największy i najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości. Tego dnia wszedł w życie akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej, podpisany dzień wcześniej. Świat ogarnęła fala radości, jednak dla Polski ta data nie oznaczała upragnionej wolności.
Choć Niemcy zostały pokonane, Polacy znaleźli się pod nowym jarzmem – sowieckim. Od stycznia 1944 roku Armia Czerwona, wkraczając na terytorium Polski, nie tylko wypierała Niemców, ale również bezlitośnie zwalczała wszelkie przejawy niezależności. Rozpoczął się okres represji, aresztowań i zbrodni dokonywanych przez NKWD i wspierające je struktury komunistyczne. W tych samych więzieniach, gdzie wcześniej Niemcy mordowali Polaków, teraz ofiarami byli żołnierze podziemia niepodległościowego.

reklama


fot. KPP Kolbuszowa 

Na arenie międzynarodowej sprawa Polski została zdradzona. W Jałcie alianci zgodzili się na przekazanie wschodnich ziem Rzeczypospolitej ZSRR, a pozostałe terytorium uznać za strefę wpływów Moskwy. Dla wielu Polaków – zwłaszcza tych przebywających na Zachodzie – oznaczało to niemożność powrotu do ojczyzny bez ryzyka represji, utraty obywatelstwa lub ponownej deportacji.

W nocy z 8 na 9 maja 1945 r., kiedy Europa świętowała pokój, oddział mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdę” rozbił komunistyczne struktury w Grajewie, uwalniając ponad 60 więźniów. Dwa dni później w Białymstoku ponad 100 osób uciekło z aresztu Urzędu Bezpieczeństwa. 11 maja ten sam oddział „Bruzdę” stoczył walkę z UB pod wsią Wyrzyki, uwalniając plut. „Jałowca” i raniąc lub eliminując 16 funkcjonariuszy.

reklama

Te działania nie były przypadkowymi starciami, lecz wyrazem sprzeciwu wobec narzuconej siłą władzy. Pokazywały, że dla wielu Polaków wojna się nie skończyła – przerodziła się w nową walkę, tym razem o prawdziwą niepodległość, wolną od wpływów Moskwy.

Dla Polski 8 maja 1945 roku nie był dniem pełnego zwycięstwa, a początkiem kolejnego tragicznego rozdziału w historii.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo