Reklama

Grillowanie w czasie pandemii - tego nie możesz zrobić

Opublikowano: pt, 1 maj 2020 16:21
Autor:

Grillowanie w czasie pandemii - tego nie możesz zrobić - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Majowe weekend zachęca do rozpoczęcia sezonu grillowego. Jednak w czasie panującej pandemii będzie to utrudnione. Z jakimi obostrzeniami będą musieli liczyć się biwakowicze?

Jak informuje kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie swojej posesji, działki czy też na terenie ogródka działkowego możemy urządzić grilla tylko z najbliższymi, z tymi, z którymi mieszkamy.

 

Tylko z rodziną

 

Przepisy zabraniają gromadzenia się osób, które nie są rodziną, w celach innych niż zawodowe.

Co z osobami mieszkającymi w bloku, którzy chcieliby zorganizować małego grilla na swoim balkonie? Grillowanie na balkonie może wiązać się z naruszeniem regulaminu wspólnoty mieszkaniowej lub naruszeniem przepisów przeciwpożarowych.

Od 20 kwietnia można korzystać z terenów zieleni pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością m.in. z  parków, zieleńców, promenad, bulwarów czy plaż. - Nadal nie jest jednak możliwy, do odwołania, wstęp do tych części, które mają plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci - zaznacza przedstawicielka kolbuszowskiej policji. Nie można też korzystać ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat, miejsc biwakowania. - Zgodnie z art. 54 Ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń – kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł lub karze nagany - nadmienia rzecznik.

 

Miejsca w nadleśnictwie

Na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa znajduje się dziewięć ogólnodostępnych miejsc wyznaczonych do palenia ogniska. Większość z nich spotkamy na trasie ścieżek dydaktycznych: "Świerczówki", "Białkówki", "Dymarki", "Maziarni" oraz "Morgi". - Nasze ścieżki, jak również infrastruktura, która się na nich znajduje, są ogólnodostępne - mówi Kinga Mazur, przedstawicielka kolbuszowskiego nadleśnictwa. - Każdy może z nich skorzystać. Jednak ze względu na ostatnie wydarzenia i stan epidemiologiczny, jaki panuje, nie można do odwołania korzystać z miejsc ogniskowych zlokalizowanych na naszym terenie - zaznacza rozmówczyni.

Pierwszy długi weekend majowy zawsze jest okazją do spacerów po lesie i z pewnością ruch będzie wzmożony. - Chociaż może w związku z panującą pandemią koronawirusa, nieco mniejszy niż w "standardowe" weekendy majowe - nadmienia pracownik Nadleśnictwa Kolbuszowa.

 

Zagrożenie w lesie

 

Podczas każdego weekendu, jeżeli pogoda sprzyja większym wypadom do lasu, patrole Straży Leśnej są wzmożone. W tym roku nie tylko ze względu na panującą pandemię, ale i najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach, z którym borykają się nie tylko pracownicy nadleśnictw. - Jest obecnie tak sucho, że pożar może zostać wywołany nawet na skutek niedogaszonego papierosa. Przypominamy, że w lesie nie wolno używać otwartego ognia, a i dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa apelujemy, aby podczas leśnych wędrówek zrezygnować również właśnie z palenia papierosów, na korzyść pooddychania świeżym powietrzem. Niech nikogo nie zmyli deszcz, który spadł w ostatnich dniach, nadal jest bardzo sucho i wystarczyłaby iskra, żeby wywołać opłakany w skutkach pożar - apeluje Kinga Mazur.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.