Reklama

Gospodynie z charakterem

Opublikowano:
Autor:

Gospodynie z charakterem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W sobotę (7 października) Koło Gospodyń Wiejskich z Przedborza świętowało jubileusz 90-lecia istnienia. Spotkanie było idealną okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń członkiniom koła, radosnego biesiadowania i oczywiście wspominania minionych lat. Niejednej pani zakręciła się łezka w oku.

Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Przedborzu rozpoczęła się w październiku 1927 roku. Podczas zebrania w lokalu urzędu gminnego kobiety uchwaliły, aby utworzyć taką organizację. Już wtedy mieszkanki wsi czuły, jak bardzo taka działalność jest im potrzebna. W kronice KGW czytamy: " Zdajemy sobie sprawę z naszych ciężkich warunków w jakich tu w Przedborzy żyjemy. Nasze kobiety, wiele z nich nie chodziło do szkoły, nie umieją gotować. Domownikom podają barszcz, kapustę, kluski i kaszę. Do miasta jeździmy końmi, albo najczęściej chodzimy na piechotę. Nabiał, jagody, grzyby, które tam sprzedajemy, są bardzo tanie i niewiele za to możemy kupić. A mieszkania nasze są jednoizbowe, często bez podłogi, z ubitym klepiskiem, świecimy naftą. Ile u nas będzie do zrobienia" (zachowana oryginalna pisownia - przyp.red.). 

Więcej w 41 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE