Reklama

Gminy z terenu powiatu kolbuszowskiego oraz starostwo postanowiły tym razem wesprzeć straż pożarną w Kolbuszowej

Opublikowano: pt, 3 maj 2019 06:30
Autor:

Gminy z terenu powiatu kolbuszowskiego oraz starostwo postanowiły tym razem wesprzeć straż pożarną w Kolbuszowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Chodzi o doposażenie funkcjonariuszy, o które dłuższy czas zabiegał Jacek Nita.

Komendant PSP w Kolbuszowej zwrócił się z prośbą do włodarzy o wsparcie kolbuszowskiej straży. Chodziło o zakup skokochronu, który miałby służyć strażakom.

Koszty całkowite

Skokochron to sprzęt ratowniczy amortyzujący skok i zabezpieczający przed obrażeniami ludzi wyskakujących z pięter zagrożonych budynków. Zazwyczaj występuje w postaci poduszki napełnianej powietrzem. Na taki zakup zdecydowała się kolbuszowska straż pożarna, którą będą w tym wspierać samorządy.

Całkowity koszt zakupu ma wynieść 28 tys. zł. Wszystkie gminy oraz powiat zdecydowały się wspomóc funkcjonariuszy w pozyskaniu nowego sprzętu.

 

Jedyna jednostka bez

 

Skokochron służy do ewakuacji ludzi z wysokości. Jak informuje Jacek Nita, jest to obowiązkowe wyposażenie każdej jednostki. - Jesteśmy chyba jedyną jednostką w województwie, która nie ma skokochronu - mówił komendant straży pożarnej.

Jak dodaje szef kolbuszowskiej straży, zakupiony ma zostać skokochron do ratowania ludzi skaczących z maksymalnie 16 metrów. Jak nadmienia komendant mł. bryg. Nita, często są one używane przy skokach samobójczych.

Urządzenie ma być napompowywane. - U nas nie ma wysokich budynków, dlatego kupujemy taki skokochron dostosowany do budynków, które są w powiecie kolbuszowskim, czyli do 16 metrów. Mamy inne urządzenia, ale nimi nie wszędzie dojedziemy, a taki skokochron można sprawnie i szybko rozłożyć i postawić. Rozłożenie takiego skokochronu na miejscu zdarzenia trwa około 1 minuty - przedstawia komendant Jacek Nita.

Niepotrzebny

Gmina Dzikowiec również zdecydowała się dołożyć kilka tysięcy do zakupu. Jak poinformowała na ostatniej komisji Maria Kubiś, skarbnik, dzikowiecki urząd zabezpieczył 2,4 tys. zł w swoim budżecie na to zadanie.

Wątpliwości w tej sprawie wyraził Jerzy Sito, emerytowany strażak. - Na jakiej podstawie mamy przekazywać dla komendy pieniądze na zakup skokochronu, który jest nam do niczego niepotrzebny na terenie gminy? - dopytywał radny. - Chyba że postawimy wysoką wieżę. Jak dodał rajca, ta decyzja została podjęta na ostatnim spotkaniu włodarzy (konwencie). - My, podejrzewam, nie mamy nic do powiedzenia - skwitował Sito.

Józef Tęcza zaznaczył jednak, że nie wiadomo, w jakiej sytuacji każdy z nas się znajdzie. - Nie jest to duża kwota, komendant zwrócił się z prośbą o zakup. Poprawi to bezpieczeństwo - powiedział krótko wójt gminy Dzikowiec.

Każda z gmin w powiecie kolbuszowskim zadeklarowała pomoc finansową również w sprawie zakupu skokochronu dla straży pożarnej w Kolbuszowej:
- gmina Kolbuszowa: 9 tys. zł
- gmina Raniżów: 2,6 tys. zł
- gmina Cmolas: 3 tys. zł
- gmina Dzikowiec: 2,4 tys. zł
- gmina Niwiska: 2,3 tys. zł
- gmina Majdan Królewski: 3,7 tys. zł
- powiat kolbuszowski: 5 tys. zł
Razem: 28 tys. zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.