Reklama

Gmina zamiast zyskać muszą dokładać do Polskiego Ładu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina zamiast zyskać muszą dokładać do Polskiego Ładu? - Zdjęcie główne

Czy gminy będą musiały dołożyć sporo pieniędzy do inwestycji, które miały pokryć pieniądze z Polskiego Ładu?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mimo że gminy otrzymały olbrzymie zastrzyki gotówki z Funduszu Polski Ład, pieniędzy na inwestycje wciąż brakuje, a inflacja dotyka także gminne budżety. Taka sytuacja jest m.in. w gminie Cmolas.

Końcem czerwca radni zdecydowali, aby zaciągnąć zobowiązanie w wysokości ponad 11 milionów złotych. Nieco ponad 1,2 mln zł miało zostać przeznaczone na rozbudowę krytej pływalni i zrobić tam siłownię wewnętrzną. Kolejne 4 947 000 zł przeznaczone miało być na modernizację infrastruktury edukacyjnej, czyli na remonty w szkołach. Nieco ponad 4,9 mln zł cmolaski urząd chciał przeznaczyć na remonty na drogach. 

Mimo że gmina otrzymała olbrzymi zastrzyk gotówki z Polskiego Ładu, pieniędzy na te inwestycje wciąż brakuje. Po dwóch przetargach - na remonty dróg i modernizację w szkołach, pieniędzy wciąż jest zbyt mało. 

Na ostatniej sesji (środa, 7 września) radni po raz kolejny musieli zwiększyć wysokość zaciągniętego zobowiązania do ponad 13 milionów złotych. Wszystko po to, aby dopiąć budżet i nie stracić dotacji z Polskiego Ładu.

Aktualnie planowo budowa siłowni kosztować ma ponad 1,3 mln zł, co nadal może ulec zmianie. Jeżeli chodzi o szkoły, to koszty sięgają prawie 5,5 mln zł, a remonty dróg wynieść mają ponad 6 mln zł. 

Kasa z Polskiego Ładu 

Gmina Cmolas otrzymała ponad 4,9 miliona złotych na drogi i ich remonty. W tych pieniądzach przebudowany ma zostać trakt Jagodnik-Kapłonka-Cmolas wraz z budową chodnika. Dotyczy odcinka od zjazdu z drogi powiatowej do skrętu na Jamnicę. Wyremontowana ma zostać także droga na osiedlu Pańskie Pola w Cmolasie. Remont będzie polegał na położeniu nowego asfaltu i budowie obustronnego chodnika. Prace dotyczą bocznej drogi osiedlowej po prawej stronie drogi gminnej. 

Za te pieniądze zostanie także zrobiona droga asfaltowa w kierunku stadionu w Cmolasie. Powstanie tam też parking dla samochodów. Podobny parking powstać ma także w Ostrowach Tuszowskich. Przebudowane zostaną także drogi Podpołudnie-Koczubaj i Koniec w Trzęsówce, oraz Trzęsówka - Ostrowy Tuszowskie, w kierunku Złotej Góry, a także Toporów - Fraszki. Wybudowany ma zostać także ciąg pieszo-jezdny na osiedlu Dąbrówka.

Cmolaski urząd otrzymał także drugie prawie 5 mln zł na szkoły. Gmina chce rozbudować szkołę w Hadykówce. Dobudowane mają być dwie sale lekcyjne, zaplecze i mała sala gimnastyczna. Urząd chce także wykonać remont, przebudowę oraz budowę infrastruktury przy obiektach szkolnych w Cmolasie. W planie jest także remont oświetlenia i gniazd wtyczkowych w szkole w Cmolasie.

Kolejnym pomysłem, który doczeka się realizacji, jest budowa siłowni wewnętrznej przy krytej pływalni w Cmolasie. Gmina otrzymała ponad 1,2 mln zł dofinansowania. - Budynek dwukondygnacyjny, parter oraz zagospodarowane poddasze. Parter przeznaczony na siłownie z wydzielonymi strefami ze sprzętem treningowym do ćwiczeń aerobowych i strefą siłową wraz z wyposażeniem w urządzenia do ćwiczeń. Na parterze ponadto szatnia, przebieralnie i pomieszczenia sanitarne. Poddasze z większą salą fitness z lustrami i drabinkami, przebieralniami, pomieszczeniami sanitarnymi oraz pomieszczeniami dla personelu i magazynowymi - czytamy w projekcie.

Inflacja w górę 

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, na łamach naszej gazety mówiła, że aktualna sytuacja gospodarcza powoduje, że inflacja "zjada" nam wartość przyznanych dofinansowań. Ponadto cały czas widzimy wzrost kosztów robocizny, która przy chwilowo ustabilizowanych cenach materiałów budowlanych może również mieć duży wpływ na wynik przetargów.

Andrzej Zagroba, radny z Cmolasu, także podkreślił, że wszyscy widzimy, że wartość tych pieniędzy jest wyraźnie niższa niż w ubiegłym roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy