Reklama

Gmina Raniżów. Śmieci mogą słono kosztować

Opublikowano:
Autor:

Gmina Raniżów. Śmieci mogą słono kosztować  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zbyt wysoka cena zaproponowana przez oferenta za odbiór śmieci z terenu gminy była powodem unieważnienia przetargu i ogłoszenia kolejnego. Obawa przed podwyżką opłat, które ponoszą mieszkańcy, nadal jednak jest. - Czy gmina ma pomysł, jak wybrnąć z tej sytuacji? - pyta szef rady Jan Puzio.

 

Pierwszy przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci gmina ogłosiła początkiem listopada. Jak poinformował podczas ostatniej sesji Marek Margański, sekretarz Urzędu Gminy w Raniżowie, w wyznaczonym terminie wpłynęła oferta tylko jednej firmy. Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Leżajsku, czyli obecny odbiorca śmieci, wycenił swoje usługi na prawie 640 tysięcy złotych. To ponad dwa razy więcej, niż gmina planowała przeznaczyć na ten cel. W związku z tym samorząd unieważnił przetarg, a kilka dni później (27 listopada) ogłosił kolejny. 

 Czekają na wynik

Temat ewentualnej podwyżki cen za odbiór śmieci poruszył podczas sesji Rady Gminy Raniżów jej przewodniczący - Jan Puzio. - Mieszkańcom naszej gminy grozi, że zapłacą sto procent więcej za odbiór śmieci niż dotychczas. Chciałbym zapytać panią skarbnik, jakie są pomysły na to, aby wybrnąć z tej sytuacji i jakie działania są planowane odnośnie tego przetargu na wywóz śmieci - zapytał nowy szef rady.

Jak powiedziała wywołana do odpowiedzi Małgorzata Puzio, skarbnik gminy Raniżów, samorząd na to zadanie zabezpieczył w przyszłorocznym budżecie 340 tys. zł, a oferta MZK Leżajsk wyniosła dokładnie 639 990 zł. - W związku z tym przetarg na to zadanie został ogłoszony jeszcze raz, żeby tę kwotę zmniejszyć. Jeśli kwota nie ulegnie zmianie, to będzie to podwyżka o około sto procent - powiedziała skarbnik. 

 Zapraszają innych

Głos w sprawie przetargu na odbiór odpadów komunalnych zabrał także Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów. Jak stwierdził włodarz, zagrożenie podwyżką cen za odbiór śmieci nie dotyczy tylko gminy Raniżów. 

- Spotykamy się z taką sytuacją, że we wszystkich gminach, w których odbywa się (w tym roku - przyp. red.) przetarg, te koszty wzrosły praktycznie o sto procent i my nie mamy na to wpływu - powiedział wójt i dodał, że z tego powodu gmina ogłosiła na to samo zadanie drugi przetarg. 

Wójt nawiązał także do wypowiedzi Jana Puzio odnośnie działań podejmowanych przez gminę w celu obniżenia cen proponowanych przez oferentów. - Zobowiązałem pracownika, aby skontaktował się z firmami, które zajmują się tym zadaniem i zaprosił je do wystartowania w przetargu - stwierdził.

 Cały czas tak samo 

Włodarz Grądziel zaznaczył również, że obowiązujące na terenie gminy Raniżów stawki opłat za odbiór śmieci są na takim samym poziomie od czterech lat i w tym czasie nie było żadnych podwyżek.  

Powiedział również, że o ostatecznych stawkach opłat, mających obowiązywać od nowego roku, urzędnicy będą dyskutować z radnymi dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Wtedy też padną propozycje odnośnie proporcji cenowych ponoszonych przez poszczególne gospodarstwa domowe.

Władysław Grądziel podkreślił także, że gmina nie ma możliwości, aby odbiór odpadów dofinansować ze swojego budżetu. - Tych kosztów nie można przerzucić. To zadanie musi się samo finansować - zaznaczył.

 Przez rok

Przypomnijmy, że w ramach zamówienia wykonawca, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu, przez cały 2019 rok, będzie zobowiązany odebrać z posesji mieszkańców zmieszane odpady komunalne oraz te segregowane w specjalnie przeznaczonych do tego workach w pięciu kolorach. Do worka niebieskiego będą wrzucać papier i tekturę. W żółtym worku będą znajdować się metale i tworzywa sztuczne. Worek zielony  będzie przeznaczony na szkło. W szarym worku mieszkańcy będą segregować drobny gruz i zimny popiół. Worek w kolorze brązowym będzie przeznaczony natomiast na odpady biodegradowalne.

Firma realizująca zadanie przez cały czas trwania umowy zobowiązana będzie do wyposażania nieruchomości w worki  w  liczbie oddanych worków zebranych selektywnie odpadów lub zgodnie z  rzeczywistymi potrzebami mieszkańców.

 Trzy kryteria

Firmy zajmujące się odbieraniem i zagospodarowywaniem odpadów komunalnych mają czas na składanie swoich ofert do czwartku, 6 grudnia. Na ostateczny wybór wykonawcy  będą mieć wpływ trzy kryteria: cena (60 proc.), czas skutecznej interwencji na reklamację (20 proc.) oraz europejski standard emisji spalin pojazdów (20 proc.). O wynikach przetargu poinformujemy na łamach Korso.


Aktualne miesięczne opłaty za odbiór śmieci na terenie gminy Raniżów:

15 zł - gospodarstwo jedno- i dwuosobowe segregujące odpady
20 zł - gospodarstwo trzyosobowe i więcej segregujące odpady
40 zł - gospodarstwo niesegregujące odpadów (niezależnie od liczby osób)

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE