Reklama

Gmina Raniżów. Mieszkańcy wnioskują o utworzenie placówki ZUS-u w Kolbuszowej

Opublikowano: pon, 19 sie 2019 07:30
Autor:

Gmina Raniżów. Mieszkańcy wnioskują o utworzenie placówki ZUS-u w Kolbuszowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ciekawą propozycję, utworzenia placówki ZUS w Kolbuszowej, zgłosił samorządowcom mieszkaniec Woli Raniżowskiej. Jak na jego pomysł zareagowali radni? I czy ZUS w Kolbuszowej ma w ogóle szansę powstać?

Pismo w tej sprawie wystosował do radnych pan Stanisław, mieszkaniec Woli Raniżowskiej.  - Od 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy województw funkcjonujemy w powiecie kolbuszowskim, w powiecie, w którym z założenia powinny znajdować się wszystkie podstawowe urzędy, m.in. placówka ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) - stwierdził na wstępie "listu" mężczyzna.

 

 

Bardzo krzywdzące

Pan Stanisław jako jeden z podstawowych argumentów wskazał odległość, którą mieszkańcy naszego powiatu muszą pokonać w celu załatwienia spraw w placówce ZUS, która mieści się w Mielcu, a pod którą mieszkańcy naszego powiatu są "podpięci".

 - Mieszkańcy naszej gminy, np. Korczowisk, jadąc do mieleckiej placówki ZUS, muszą pokonać około 53 km, a Woli Raniżowskiej - 43 km. W porównaniu: do Rzeszowa z Woli Raniżowskiej jest 30 km. Jest to bardzo krzywdzące dla naszej gminy, dla naszych mieszkańców - zaznaczył mężczyzna. -  Pora coś dla nich, a przede wszystkim  dla młodzieży uczynić oraz zburzyć stare układy i utworzyć placówkę ZUS w powiecie - stwierdził.

 

 

Naprzeciw rządowym programom

 - W myśl niektórych programów rządowych, np. "Zrównoważony rozwój", wychodzimy im naprzeciw, chcemy mieć ZUS w Kolbuszowej, chcemy mieć do niego dojazd. Jeśli tego nie będzie, to nie ma sensu istnienia w powiecie - stwierdził pan Stanisław, autor pisma do radnych. 

Mężczyzna zwrócił się do rady gminy o podjęcie uchwały mającej na celu wystąpienie do rady powiatu z wnioskiem o utworzenie na terenie naszego powiatu, to znaczy w Kolbuszowej, placówki ZUS. - Wprowadźmy trochę świeżego myślenia, nie oddajmy innym powiatom tego, co powinno być u nas - podsumował.

Podpisy pod pismem mieszkańca Woli złożyli m.in. sołtys Woli Raniżowskiej, radni sołeccy i wójt.

 

Bezpośrednio do ZUS-u

 Do pisma mieszkańca odniósł się na sesji Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów. - Moja propozycja jest taka, żeby to pismo skierować do organu właściwego, jaki jest w tym temacie, czyli do ZUS-u - powiedział szef rady. - Bo rada gminy nie ma prawnych możliwości, żeby nakazać coś powiatowi, tak samo powiat nie ma takich możliwości prawnych, żeby coś nakazać ZUS-owi - stwierdził. Dodał, że gmina i powiat są jednostkami samorządowymi, a ZUS jest jednostką rządową. 

Głos zabrał obecny na obradach pan Stanisław, mieszkaniec, który wystąpił z pomysłem utworzenia placówki ZUS w Kolbuszowej. - Chciałbym, żeby wypowiedzieli się radni przede wszystkim i podjęli uchwałę w tej sprawie - stwierdził i zwrócił się bezpośrednio do Jana Puzio. - Tak jak pan mówi, jeżeli takie pismo byłoby zasadne wystosować do ZUS-u, to proszę wystosować je do ZUS-u - stwierdził.

Puzio z kolei powtórzył, że rada gminy nie może przyjąć w tej sprawie żadnej uchwały. - Nie będzie miała ona żadnych podstaw prawnych. Nie możemy czegoś komuś nakazywać, a zwłaszcza ZUS-owi - zaznaczył.

Mieszkaniec bronił jednak swoich racji. - To nie jest nakazywanie, ale wystąpienie z wnioskiem utworzenia takiej komórki. Tak jak istnieje placówka  KRUS-u w Kolbuszowej, którą pan dowodzi, i tak samo, żeby istniała placówka ZUS-u - wyjaśnił Janowi Puzio, przewodniczącemu RG Raniżów (będącemu jednocześnie kierownikiem placówki terenowej KRUS w Kolbuszowej). - Z ramienia ustawy i zobowiązań podjętych w tamtych latach, powinniśmy to mieć w naszym powiecie - dodał.

W odpowiedzi Puzio zapewnił, że pismo mieszkańca zostanie przekazane do odpowiedniego organu.

 

 

Radni poparli

Głos w sprawie propozycji mieszkańca zabrał  Bronisław Pruś. - Myślę, że to pismo to wyraz oczekiwań mieszkańców, a nie jednej osoby - stwierdził radny z Woli Raniżowskiej.  Jak dodał, gmina może jak najbardziej z tego typu wnioskiem wystąpić. - Trzeba zwrócić na to uwagę, aby pewne rzeczy (instytucje - przyp. red.) były jednak bliżej mieszkańca - podsumował.

 W dyskusję włączył się również Kazimierz Mikołajczyk. - W pełni popieram propozycję pana Stanisława, bo państwo i urzędnik powinien służyć nam - społeczeństwu - stwierdził. - Czemu mieszkaniec naszej gminy ma jechać aż do Mielca? Przecież mamy placówkę ZUS w Rzeszowie, czyli dużo bliżej i moglibyśmy spokojnie tam podjechać - zaproponował. - Jeśli państwa nie stać na utworzenie oddziału ZUS w powiecie kolbuszowskim, to chętnie i byłbym  też za tym, aby władze centralne zdecydowały, aby cały ten nasz rejon przerzucić do Rzeszowa - stwierdził.

Jak dodał, rada gminy może wnioskować do ZUS-u o to, aby utworzyć placówkę filialną w Kolbuszowej lub, jeśli się nie da, aby cały powiat kolbuszowski włączyć do ZUS w Rzeszowie.

Pomysł mieszkańca Woli Raniżowskiej poparł również Stefan Gancarz, radny z Porąb Wolskich oraz radny Józef Gil, który zaproponował, aby razem z gminą Raniżów z takim wnioskiem wystąpiła również  gmina Dzikowiec. Zdaniem radnego Gila, zwiększyłoby to szanse na pozytywne załatwienie sprawy.

 

 

 

Rzecznik odpowiada

W sprawie propozycji mieszkańca Woli Raniżowskiej skontaktowaliśmy się z Wojciechem Dylągiem, regionalnym rzecznikiem prasowym ZUS w województwie podkarpackim. -  Bezpośrednie pytania od mieszkańców dotyczące udostępnienia informacji w zakresie organizacji – utworzenia placówki ZUS w Kolbuszowej należy składać  do Oddziału ZUS w Rzeszowie – al. Piłsudskiego 12 - wyjaśnił nam rzecznik prasowy ZUS-u w Rzeszowie. -  Informuję, że decyzje o likwidacji lub utworzeniu placówek (oraz ich zasad) są podejmowane na poziomie Centrali ZUS w Warszawie - poinformował.

Do tematu będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  młodzi

  zus w woli raniżowskiej , a parlament europejski w zielonce

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  ludzie

  w zusie to są takie wałki ze powinno sie tym zająć unia europejska komisja praw człowieka w starsburu i helsinkach, , onz

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  wyborca

  nareszcie ktoś pomyślał żeby coś zrobić dla ludzi z powiatu kolbuszowskiego, poniewieranei sie do mielca i rzeszowa i traktowanie tam ludzi z naszego powiatu jako wiochy i obywateli gorszej kategorii za tym przemawia od dawna już

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  wnuczka

  zus to zabytek, jeszcze chwila i będzie wiele ubezpieczalni i dowolność wyboru, a wszelkie sprawy będzie sie załątwiać elektronicznie bez potrzeby jeżdzenia do mielca , czy do rzeszowa

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  wnuczka

  zus to zabytek, jeszcze chwila i będzie wiele ubezpieczalni i dowolność wyboru, a wszelkie sprawy będzie sie załątwiać elektronicznie bez potrzeby jeżdzenia do mielca , czy do rzeszowa

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  elektroniczny

  zus to przeżytek z czasów prl , do likwidacji , tylko co zrobić z tam siedzącymi zaa biurkami , wysąłać na szparagi do niemiec , albo do sprzątania

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  waszyngton

  proponuje ZUS zrobić w Raniżowie, chwała za pomysł, koniec z cwaniactwem , z mielcem i rzeszowem

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  roman

  tak,wybudujcie kolejne gmaszysko zeby chorda kolejnych urzednikow miala po znajomosci dobre etaty ....a my podatnicy za wszystko zaplacimy a jak ...