Jak informuje Urząd Gminy w Raniżowie, od stycznia obowiązywać będzie nowa częstotliwość odbioru odpadów od mieszkańców.
Po śmieci niesegregowane (zmieszane) wyspecjalizowana firma będzie przyjeżdżać co dwa tygodnie (od kwietnia do października), a w pozostałych miesiącach raz na miesiąc.
Odpady segregowane (w kolorowych workach) będą zabierane raz w miesiącu. Bioodpady (m.in. liście, trawa) mieszkańcy mają kompostować na swojej działce, ale tak, aby nie było to uciążliwe dla sąsiadów.
Nowością dla mieszkańców będzie uruchomiony w Raniżowie (ul. Słoneczna 5) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). - Jest to miejsce, gdzie będzie można nieodpłatnie oddawać odpady takie jak np. urządzenia elektryczne i elektroniczne, meble, popiół, odpady biodegradowalne i inne - wyjaśnia Zofia Kwaśnik z Urzędu Gminy w Raniżowie.
Z punktu mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy gminy Raniżów. - Pracownikowi PSZOK trzeba będzie okazać dowód osobisty lub paszport bądź też inny dokument potwierdzający tożsamość. Skontaktuje się on z inspektorem ds. gospodarki odpadami w urzędzie gminy celem sprawdzenia, czy dana osoba ma złożoną deklarację i uregulowane na bieżąco płatności z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych - dodaje przedstawicielka urzędu.
Uruchomienie PSZOK-u powoduje, że mieszkańcy nie będą mogli już wystawiać w dniu odbioru śmieci z ich nieruchomości, takich opadów jak: popiół, meble, zużyte opony, akumulatory, baterie czy elektrośmieci. Należy je na własny koszt dostarczyć do nowo powstałego punktu. Znajduje się on przy ul. Słonecznej 5 w Raniżowie i będzie czynny w każdą pierwszą środę miesiąca w godz. 8 - 12. Obiekt będzie monitorowany.
Tego w PSZOK-u nie przyjmą:
◾ odpadów innych niż komunalne
◾ materiałów zawierających azbest
◾ styropianu budowlanego
◾ odpadów w opakowaniach nieszczelnych, uszkodzonych w stopniu powodującym wyciek substancji na zewnątrz opakowania
◾ odpadów w ilościach i o charakterze wskazującym na to, iż odpady pochodzą z działalności gospodarczej
◾ substancji znajdujących się w napoczętych opakowaniach, bez etykiet.
◾ opon o średnicy zewnętrznej większej niż 140 cm.
To zawieziesz do PSZOK-u:
◾ szkło
◾ tworzywa sztuczne
◾ papier
◾ metal
◾ odpady opakowaniowe wielomateriałowe
◾ odpady biodegradowalne gromadzone w workach
◾ odpady niebezpieczne
◾ przeterminowane leki i chemikalia ( w oryginalnych opakowaniach, z etykietami)
◾ odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki
◾ zużyte baterie i akumulatory
◾ zużyty sprzętu elektryczny i elektroniczny
◾ meble i inne odpady wielkogabarytowe
◾ zużyte opony (max. 4 szt. z samochodów osobowych o średnicy do 140 cm) w roku kalendarzowym
◾ odpady budowlane i rozbiórkowe z prac wykonywanych we własnym zakresie z zachowaniem limitu do 1- 2 m3 w roku kalendarzowym na gospodarstwo domowe
◾ odpady z tekstyliów i odzież (do 30 kg w ciągu roku kalendarzowego na gospodarstwo)