Reklama

Gmina przeznaczy ponad 30 tysięcy na pomoc dla bezdomnych zwierząt

Opublikowano: sob, 16 maj 2020 11:00
Autor:

Gmina przeznaczy ponad 30 tysięcy na pomoc dla bezdomnych zwierząt - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina zabezpieczyła ponad 30 tys. zł dla bezdomnych zwierząt. Program ma na celu zapewnienie opieki nad psami, kotami i innymi zwierzętami, które nie mają właścicieli.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Dzikowiec, która odbyła się w czwartek, 30 kwietnia, przedstawiciele mieszkańców jednogłośnie opowiedzieli się za programem. Gmina na ten cel przeznaczy w tym roku 31 tys. zł. Na co dokładnie zostaną wydane pieniądze?

Do schroniska

Gmina Dzikowiec, realizując obowiązek opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zawarła umowę ze schroniskiem w Przemyślu. Zwierzęta, które nie mają właścicieli, transportowane są do tymczasowego azylu, który znajduje się w Wilczej Woli, przy oczyszczalni ścieków. 

Dzikowiecki urząd w programie ma także opiekę nad kotami wolno żyjącymi. Sprawowanie takiej opieki polega m.in. na ich dokarmianiu oraz zapewnieniu stałej opieki weterynaryjnej w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. Realizując ten obowiązek, gmina zakupuje i wydaje karmę społecznym opiekunom, którzy zarejestrowani są w Urzędzie Gminy Dzikowiec i nieodpłatnie zajmują się kotami. Zwierzęta te mają także zapewnioną opiekę weterynarza. Są również obligatoryjnie kastrowane. - Nie jestem przekonany, czy to jest potrzebne - mówi jeden z mieszkańców Dzikowca. - Dokarmianie kotów wolno żyjących jeszcze bardziej zachęca je do rozmnażania i tak dalej. Nie lepiej byłoby je wyłapać? - zastanawia się Czytelnik.

Właściciele poszukiwani

Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizują schroniska. Jak czytamy w programie, również pracownik urzędu ma za zadanie zamieszczać ogłoszenia o adopcji na stronie gminy i tablicy ogłoszeń.

Ponadto program dopuszcza usypianie ślepych miotów w ramach zapobiegania bezdomności zwierząt. Uśpieniu podlegają wyłącznie zwierzęta, które są ślepe, do 48 godzin po urodzeniu i nie posiadają właścicieli. Gmina wskazała także gospodarstwo rolne, do którego mają trafić zwierzęta gospodarskie, które z jakichś przyczyn nie mają właścicieli. Gospodarstwo to znajduje się w Nowym Dzikowcu, przy ulicy Jana Pawła II. Spełnia ono wszystkie wymagane standardy utrzymania zwierząt gospodarskim oraz posiada zapasy karmy, by zapewnić im wyżywienie. Program obejmuje dodatkowo opiekę nad zwierzętami bezdomnymi, które uległy wypadkowi drogowemu. Takie zwierzęta ma obowiązek zabrać schronisko z Przemyśla. - Do zdarzenia drogowego, żeby z Przemyśla przyjeżdżał ktoś, to jest trochę daleko - uważał Jan Tęcza, radny. Przedstawiciel zaproponował, żeby znaleźć kogoś, innego z bliższej okolicy.

- NA OPIEKĘ NAD ZWIERZĘTAMI -
Gmina Dzikowiec planuje przeznaczyć w tym roku 31 tys. zł na Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi.
- na zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca i opieki w schronisku wraz z ich odławianiem - 11 tys. zł,
- opieka weterynaryjna sprawowana nad kotami wolno żyjącymi oraz zabiegi usypiania ślepych miotów - 1000 zł,
- zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt bezdomnych - 5 tys. zł,
- dokarmienie psów wyłapane z terenu gminy Dzikowiec przebywających w tymczasowym azylu - 8 tys. zł,
- dokarmianie kotów wolno żyjących - 1000 zł,
- sprawowanie opieki nad bezpańskimi psami i bezdomnymi kotami po wypadkach, kotami pochodzącymi z terenu gminy Dzikowiec przebywających w tymczasowym azylu na oczyszczalni ścieków w Wilczej Woli - 5 tys. zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.