Reklama

Gmina Niwiska sięga po miliony. Plany na nowy rok. Jakie?

Opublikowano: sob, 11 sty 2020 14:00
Autor:

Gmina Niwiska sięga po miliony. Plany na nowy rok. Jakie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina podsumowuje 2019 rok i informuje o planach na najbliższe 12 miesięcy. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy?

Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, podkreśla, że przez miniony rok udało się rozwiązać wiele problemów. Nie jest jednak tak kolorowo, ponieważ magistrat nie uporał się z nimi wszystkimi. - Są to sprawy jeszcze sprzed lat, które teraz dopiero są możliwe do rozwiązania - nadmienia szefowa gminy. 

Jak zapewnia wójt, gdyby ich nie było, to z pewnością udałoby się zrobić jeszcze więcej, ale mimo tych trudności jest ona zadowolona, bo udało się wykonać wiele inwestycji. 

Dokumentacja czeka

W minionym roku na terenie gminy pojawiły się kolejne odcinki sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Dużą inwestycją jest rozpoczęta budowa 5100 mb wodociągu - od przepompowni w Niwiskach do szkoły w Trześni. Termin realizacji przewiduje się na 15 stycznia 2021 r. Koszt to ok. 2,2 mln zł. 

W roku 2019 udało się poprawić nawierzchnie dróg ważnych dla mieszkańców i kierowców. Opracowano również dokumentacje na kolejne planowane zadania m.in. budowę 248 m chodnika przy drodze wojewódzkiej w Przyłęku. 

Wykonana została także dokumentacja budowlana na dobudowę oświetlenia ulicznego w Kosowach ul. Nowa i ul. Piaskowa, Hucisko – Zapole, Hucisko – do zakrętu i Niwiska – Folusz.

Budowa i przebudowa

Ponad 77 tys. zł z budżetu gminy wydano na rozbudowę i przebudowę budynku remizy w Zapolu. Budynek gospodarczy przy remizie OSP w Hucisku doczekał się wykonania ścian, dachu wraz z pokryciem i orynnowaniem, tynkowania wewnętrznego, posadzki, instalacji elektrycznej. Kosztowało to 68 713 zł. Wykonano dokumentację i instalację wewnętrzną gazową oraz centralnego ogrzewania w budynku OSP w Trześni za 44 400 zł. 

Dokończono rozbudowę z przebudowę części budynku szkoły w Kosowach. Zapłacono za to 225 228 zł. Modernizację przeszło boisko szkolne przy Szkole Podstawowej w Trześni. Budżet uszczuplił się o 30 518 zł. W Szkole Muzycznej I st. w Niwiskach powstało studio nagrań z doposażeniem w sprzęt. Rachunek opiewał na 87 806 zł.

Opracowano dokumentację i rozpoczęto inwestycję pod nazwą "dobudowa do istniejącego budynku remizy OSP w Przyłęku zaplecza estradowego z zadaszeniem". Kosztowało to 30 tys. zł.

Ważne działania

Około 140 tysięcy zostało wydane na modernizację i przeniesienie Dziennego Domu Senior Wigor do części budynku po byłym gimnazjum. - Wtedy, kiedy urodził się pomysł utworzenia takiej placówki na terenie gminy, nie dysponowaliśmy obiektem umożliwiającym jego lokalizację. Udostępnienie budynku dawnej szkoły w Niwiskach pozwoliło zapewnić wsparcie dla osób 60+ już w 2015 r. 

- Tych kilka lat pokazało, że placówka tego typu jest bardzo potrzebna, a rehabilitacja połączona z aktywizacją w przyjaznej, domowej atmosferze przynosi znakomite efekty - zaznacza Elżbieta Wróbel - Takie wspólne działania są bardzo ważne dla naszej społeczności - dodaje.

W planach

- Czekamy na rozstrzygnięcie złożonych projektów do dofinansowania z Unii Europejskiej w konkursach na lata 2014 – 2020 - podkreśliła szefowa gminy Niwiska. 

Na myśli ma rewitalizację założenia parkowo - dworskiego w Niwiskach w strefie konserwatorskiej i na terenach przyległych. Całkowity koszt projektu to 4 mln 026 tys. zł - Jesteśmy na pierwszym miejscu listy rezerwowej - dodała Wróbel. 

W planach jest także budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągu w miejscowości Hucisko – II etap. - Obecnie jest lista operacji informująca o kolejności przysługiwania pomocy na obszarach wiejskich – gospodarka wodno-ściekowa - wyjaśnia wójt Wróbel. - Gmina Niwiska znajduje się na 37. pozycji, wnioskowana kwota pomocy wynosi 423 134 zł - dodaje. Kosztorysowa wartość inwestycji to 817 964, 03 zł, w tym wodociąg Hucisko – Zapole zrealizowany w 2019 r, za 54 981 zł. 

Gmina Niwiska jest także na 11. pozycji listy rezerwowej projektów w ramach rozbudowy sieci wodociągowej w miejscowości Niwiska, Trześń. Magistrat wnioskuje o dotację z UE w wysokości prawie 2 mln zł. 

Gmina Niwiska została również ujęta na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania z funduszu w 2020 r. na zadanie w infrastrukturze drogowej. Przebudowa drogi gminnej wraz z budową chodnika, długości 995 mb, wartość kosztorysowa zadania to 1 031 262 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  NN

  A może jeszcze rozbudować szkoły ?

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Ja jarząbek

   Remizy starczą, jest gdzie wypic, ugościć obóz rządzący. Na co komu co innego, społeczeństwo ugoszczone pod sztandarem osp dobrze głosuje