Reklama

GMINA NIWISKA. Radny prosi o rezygnację

Opublikowano: pt, 1 maj 2020 09:16
Autor:

GMINA NIWISKA. Radny prosi o rezygnację - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od dwóch miesięcy w Niwiskach nie zorganizowano posiedzenia rady gminy. Jej przewodniczący proponuje swoim koleżankom i kolegom rezygnację z diet. To nie jest jedyny pomysł Roberta Roga.

Epidemia koronawirusa spowodowała zmiany w organizacji posiedzeń rad gmin. Samorządowcy z Niwisk, niemal pełnym składzie, ostatni raz spotkali się na sesji 19 lutego. 

W marcu obrady się nie odbyły. Podobnie w kwietniu. Jak mówi Robert Róg, przewodniczący Rady Gminy w Niwiskach, posiedzenia będą zwoływane tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy będzie to konieczne i niezbędne. - Takie obrady są planowane na maj, z tym że w tej kwestii może się jeszcze wiele zmienić - podkreśla szef prezydium.

 

Bezpieczeństwo najważniejsze

Jak zapowiada przewodniczący, w przypadku zwołania obrad będą się one odbywały w tradycyjnej formie. - Z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie w tym okresie obowiązują nas wszystkich - dodaje Robert Róg. 

 Czy w związku z obostrzeniami w planach będzie zmiana sali na większą? Przewodniczący wyjaśnia, że nie ma takiej potrzeby. Jak mówi, obecne pomieszczenie jest na tyle duże, że wystarczy je tylko przemeblować, aby wymagane odległości były zachowane między samorządowcami. 

Komisja obraduje

Przed sesjami, w mniejszych grupkach, obradują członkowie poszczególnych komisji. Ostatnie takie posiedzenie odbyło się jeszcze przed wprowadzeniem na obszarze kraju stanu epidemii. Radni z komisji rewizyjnej spotkali się 13 marca. 

Samorządowcy dyskutowali między innymi na temat kontroli rozliczeń dotacji celowych dla stowarzyszeń na terenie gminy na rzecz rozwoju sportu i kultury fizycznej za poprzedni rok. Przyjrzeli się także wydatkom za 2019 rok z tytułu promocji gminy oraz rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.

-  Mam nadzieję, że te obrady poprawiły i pozytywnie wpłynęły na prawidłowe funkcjonowanie gminy - dodaje Robert Róg.

Z kolei 30 kwietnia ci sami członkowie komisji rewizyjnej spotkają się po raz kolejny. Radni przyglądną się m.in. zwolnieniom podatkowym i umorzeniom za 2019 rok. 

 

Co z dietą? 

Czy dwumiesięczna przerwa od sesji oraz niezwoływanie posiedzeń innych komisji przyczynią się do cięcia diet radnych gminnych? Przypomnijmy, że samorządowcy otrzymują pieniądze nie za każdy udział w obradach, ale comiesięczną, ustaloną kwotę (z potrąceniami za nieobecność na spotkaniu). 

- Podjąłem inicjatywę w sprawie rezygnacji z diet na okres minimum trzech miesięcy,  jeszcze przed Wielkanocą, jak również inicjatywę wdrożenia odejścia od podatków od przedsiębiorców również na okres min trzech miesięcy - mówi Robert Róg. 

Jak dodaje przewodniczący, te pomysły wymagają odpowiednich procedur. - Na pewno o takie będę wnioskował i mam nadzieję, że uda się je wdrożyć w życie - zapewnia Róg. 

 

Wniosek radnego

Swój wniosek samorządowiec skierował do radnych 9 kwietnia. - Znaleźliśmy się w sytuacji, która nie ma precedensu co do skali i charakteru. Wykracza ona poza stricte gospodarcze kryzysy. Trudno przewidzieć, jaki dokładnie będzie dalszy rozwój wydarzeń w kraju jak również w naszej gminie - napisał w mailu do radnych przewodniczący Róg.

- Dobrym rozwiązaniem byłoby rozważenie zwolnienia wszystkich podmiotów i rolników z podatku na obecny II kwartał lub trzy miesiące z zobowiązań podatkowych - wnioskował.

Jak dodał, samorządowcy w tym okresie powinni podjąć decyzję o rezygnacji z pobieranych diet, co w przynajmniej w niewielkim zakresie wspomogłoby przetrwanie tego czasu. 

Robert Róg w swoich słowach odniósł się do funkcjonowania targowiska. Jego zdaniem powinno działać z uwzględnieniem wytycznych głównego inspektora sanitarnego. - Myślę, że  targowiska na zdrowych zasadach z produktami niezbędnymi powinny funkcjonować z racji mniejszego od niego zagrożenia niż typowego sklepu - uzasadniał. - Zdaję sobie sprawę, że te propozycje nie są wystarczające, ale na pewno przyczynią się do przetrwania najgorszej fazy obecnego kryzysu - dodał. 

Przewodniczący prezydium zwrócił się do radnych z prośbą o przemyślenie propozycji i przekazanie swoich uwag czy też pomysłów.  

 

Kontra prośby

Swoje zdanie w tej sprawie zaznaczył Adam Chlebowski, radny z Huciny. W połowie kwietnia odniósł się on pisemnie do słów Roberta Roga. - Wszelkie zmiany i umorzenia, jakie pan sugeruje, muszą być przegłosowane przez radę. To nie może być decyzja pojedynczych osób - napisał Chlebowski. Jego zdaniem powinno zacząć się od dyskusji i wybrania najefektywniejszej i zdrowej pomocy dla podmiotów i rolników. 

- Dziwi mnie propozycja rezygnacji z diet, wobec czego i na jakiej podstawie. W jaki sposób ma się to przyczynić do wspomożenia przetrwania tego trudnego okresu. Wydaje mi się, że będzie to miało odwrotny skutek - zaznaczył Adam Chlebowski. Jak uzasadniał radny z Huciny, nie ma żadnej podstawy prawnej, aby to egzekwować, a wszystko musi być regulowane uchwałą rady gminy. 

Jak przypomniał Chlebowski, komisja rewizyjna miała posiedzenie kontrolne w marcu. - Uchwała Rady Gminy Niwiska przewiduje i zezwala na pracę komisji kwartalnie, czyli w jednym miesiącu dana komisji może zrealizować swój plan - wyjaśniał Adam Chlebowski. 

Samorządowiec w sprawie komisji skarg, wniosków i petycji zaznaczył, że pracuje ona tak często, jak jest to potrzebne. 

- Rada Gminy Niwiska winna pracować co miesiąc i taka jest uchwała, ale to już pana sprawa, bo pan organizuje pracę rady i nie wywiązuje się pan wobec postanowień, których się pan podjął  - stwierdził samorządowiec z Huciny. 

Zdaniem Chlebowskiego propozycja rezygnacji z diet jest bezzasadna i więcej przyniesie szkody aniżeli korzyści. - Jak się mają diety radnych do zminimalizowania kryzysu gospodarczego, a jak się ma dwa miliardy złotych przeznaczone przez rząd, w dobie koronawirusa, na funkcjonowanie telewizji publicznej - podaje na przykład Chlebowski. - Najpierw muszę być wzorce od góry, aby je naśladować. Wiele jest takich przykładów i na naszym terenie - podkreślił Chlebowski. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (47)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -4

  apel

  Mieszkańcy! Proszę o rezygnację z 500+ w okresie epidemii !

  • 2 lata temu | ocena +3 / -2

   Magda

   W pierwszej kolejności do rezygnacji z 500+ powinni ustawić się zwolennicy koalcji PO PSL obecnej opozycji, jako szkalujący ten program. To w końcu oni stwierdzili, że jest to program, który będzie pogłębiał patologię. Natomiast po jego wdrożeniu, pierwsi po niego sięgnęli. Ot i to cała filozofia apelu.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -2

  Paweł

  Mądrzejszy! Ciekawe porownanie diety do zapomogi dofinansowania itd. Urodzony prawnik

 • 2 lata temu | ocena +6 / -1

  maria

  Trudno jest zrozumieć negatywne opinie dla tak fajnej inicjatywy.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -1

  Marek

  Co by ni mówić to pomysły P Roga są godne uznania i poszanowania. Są naprawdę doceniane przez społeczeństwo bez względu na na różne opinie które się pojawiają. Brawo rada gminy niwiska.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -2

   Jan

   Brawo dla rady po rezygnacji z diet do tej pory zaden radny sie nie wypowiedzial na ten temat.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -6

  mądrzejszy mieszkaniec

  Zgadzam się z Wyborcą : pan Chlebowski ma rację, że nie ma podstawy prawnej do rezygnacji przez radnych z diet. Wszyscy nawołujący do zabrania diet nie mają pojęcia o prawie. Niech poczytają ustawę. No cóż, ciemny naród wszystko kupi- pan przewodniczący dobrze wie o tym. Proponuję, by miejscowi krzykacze zaczęli od siebie i w czasie pandemii zrezyg... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +2 / -0

   Jan

   Zostawmy prawo tu chodzi o dobrowolna rezygnacje i przekazac na cele spoleczne czego prawo nie zabrania.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -0

   Minister od spraw patologii w społeczeństwie

   Mysle ze podpis Pana "Madrzejszego" mowi sam za siebie. Jak smakuja pozjadane rozumy?

  • 2 lata temu | ocena +3 / -1

   Miejscową krzykaczka

   "Mądrzejszy" mieszkaniec, nie ma podstawy prawnej do rezygnacji z diet, ale nie ma również takiej, która mówi, żeby pobierać diety z sesji, które się nie odbywają z wiadomych powodów. Nie wiem co mają zapomogi do diet. "ciemny naród" w większości dzięki zapomogom ma za co żyć w obecnej sytuacji, a taka dieta dla przeciętnego rad... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +9 / -1

  Krzaczek

  A kogo się boją bardzo nerwowego Pana Chlebowskiego ? Czy Pani Wójt ze tupnie noga w gminie .Panie Chlebowski trzeba sie nauczyć ze trzeba dawać a nie tylko brać. A co na to Pani Wojt popiera Pana Chlebowskiego czy Pana Roga i pozostalych radnych .

  • 2 lata temu | ocena +1 / -10

   brawa dla Chlebowskiego

   Wszyscy radni są za Chlebowskim, ale się nie odezwali, bo trwoga zaglądnęła im w oczy. Przecież tyle zawistnych ludzi-wyborców.

   • 2 lata temu | ocena +2 / -0

    Magda

    I cóż nam z takich radnych, którym trwoga zagląda w oczy? Zostali wybrani po to, żeby zabierać głos, a boją się odezwać?

 • 2 lata temu | ocena +0 / -7

  Wyborca

  Brawo pan Chlebowski. Nie ma podstaw prawnych do rezygnacji z diet. Inicjatywa taka to żenujące zagranie, żeby się przypodobać wyborcom. A pozostali radni boją się odezwać?

  • 2 lata temu | ocena +8 / -0

   Świadoma Obywatelka

   Brawo Panie Wyborco i Panie Chlebowski, nie tylko nie rezygnować z diet, ale je jeszcze zwiększyć i w ogóle zabrać podatnikom to co im zostało, a jak już im zabraknie to zlicytować to co mają. Ale diety muszą być!!!

  • 2 lata temu | ocena +7 / -0

   Ada

   Brawo p wyborca i p chkebowski nie tylko nie rezygnowac z diet tylko brać ile wejdzie zwiekszyc diety 10 razy niech podstnicy odadza to co im jeszcze zostalo.

   • 2 lata temu | ocena +0 / -6

    r

    Daj przykład i pierwsza coś oddaj

 • 2 lata temu | ocena +7 / -0

  Pawel

  ROG NA PREZEDENTA POLSKI!!!!!!!!

  • 2 lata temu | ocena +0 / -5

   Ziutek

   jeden Duduś starczy

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  Agu

  No to sie P. Chlebowski popisal ??‍♀️

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  Antek emigrant

  Jak czytam internetowe korso to zauwazylem duzo komentarzy na ten temat nadzwyczaj.Sprawa jest goraca,brawo Niwiska. Rozwalic ten uklad w gminie..

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  Kaska

  Brawo sąsiad.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -1

  Krzaczek

  Brawo!!!! Wreszcie ktoś pomyślał o innych.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -1

  Natalia

  Wielkie brawa, widać ze Pan Róg myśli o każdym w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Teraz każda jakakolwiek pomoc, choćby najmniejsza, która jest oferowana to jestem pewna ze jest bardzo doceniana. Szkoda tylko, ze inni nie potrafią pomoc a tylko podcinają skrzydła tym, którzy ja oferuja. Wstyd Panie Chlebowski!

 • 2 lata temu | ocena +13 / -0

  Mieszkanka

  Takich osób w Gminie powinno być więcej. Pan Róg przez ostatnie kilka lat udowodnił swoimi działaniami, ktore wprowadził w życie że licza się dla niego mieszkańcy i chce poprawic standard życia. Zrobił wiecej niz niejeden przez kilkanascie lat. Wielki szacunek i brawa! Pozdrawiam

 • 2 lata temu | ocena +13 / -0

  Ja

  Brawo Panie przewodniczący oby więcej takich ludzi było w naszym powiecie.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -0

  Ania

  Brawo pan Rog na wojta gminy!!!!

  • 2 lata temu | ocena +2 / -8

   Jan

   To ze p.Rog zachowal sie wlasciwie nie znaczy ze jest lepszy od p.Wojt ktorej zazdroszcza.nam mieszkancy innych gmin tego co zrobila dla mieszkancow naszej gminy.

   • 2 lata temu | ocena +4 / -3

    Pleban

    Czlowieku zobacz majdan ranizow cmolas centra tam to wygladaja jak miasta a w niwiskach obdarta jaskulka.wstyd.

   • 2 lata temu | ocena +2 / -0

    Artur

    Zgadzam sie z stwierdzeniem p.jana nie można porównac p.roga z p.wójt bo porównać wójta można z innym wójtem których przeciez jest sporo w bezpośrednim sąsiedztwie. To jest bardziej kwestia osobowości.. jedni magą z czegos zrezygnowac inni natomiast nie.

   • 2 lata temu | ocena +4 / -4

    Świadoma obywatelka

    Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zazdrośni mieszkańcy innych gmin, wybrali ją na wójta u siebie.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  Paweł

  Brawo dla Pana Przewodniczącego

 • 2 lata temu | ocena +16 / -0

  Ona

  I kto wybiera takich radnych jak tego z Huciny? Nawet w takim ciężkim czasie nie potrafi wykazać sie inicjatywą i tylko krytykuje. Najwazniejszy wlasny interes i zeby kasa sie zgadzała.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -0

  Przedsiębiorca

  Przedsiębiorcy w pełni popierają Pana pomysł. To bardzo ważne że na takim niskim szczeblu ktoś o nich wogóle myśli. Sołtys jak sołtys pewnie te podatki przedsiębiorców z huciny on sam konsumuje pobieranymi dietami więc jak im to pasuje to niech mu je dają. Przedsiębiorcy stoją za Panem murem.

 • 2 lata temu | ocena +14 / -0

  Niwiszczanin

  W tym człowieku jest nadzieja dla tej gminy. Reszty nie warto komentować. Wypowiedź o braku sensu rezygnacji z diet mówi sama za siebie.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -12

  Rada

  Pan Róg majetny to się popisuje inicjatywą zabrania diet .

  • 2 lata temu | ocena +5 / -0

   Maria

   Rada co ty piszesz normalny zwykły człowiek o jakiej majetnosci piszesz o takiej ze nie jeździ starym rowerem tylko samovhodem pewnie u ciebie jest ich kilka czy tez o tym ze sobie radzi i nie siedzi na lasce podatnika nazywasz majetnoscia. Nie ladnie. Nie doatruje sie w tym zadnej majetnosci a na pewno nie takiej jaka masz na mysli..

  • 2 lata temu | ocena +6 / -1

   Mały

   Co ma wsólnego majętność czy niemajętność z dietami. Chyba że jest się radnym dla majetności co w przypadku sołtysa z Huciny by się zgadzało.

  • 2 lata temu | ocena +12 / -0

   Jan

   To nie jest popisywanie tylko decyzja odpowiednia do zaistnialej sytuascji,

 • 2 lata temu | ocena +13 / -0

  Jan

  Postawa godna nasladowania w przeciwinstwie do oczekiwan soltysa Huciny.

 • 2 lata temu | ocena +18 / -0

  Soltys z grobli

  Nie tylko zabrac diety radnym.ale wszyskim pracujac w gminie zredukowac pensje.Nic tam nie robia tylko maja czajniki na parapetach I herbate parza. .ograniczyli godziny pracy to za co im dawac pelna pensje.Siedza tam w tych lasach jak u pana boga za pieca.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -0

   Dawid

   Popieram

  • 2 lata temu | ocena +9 / -1

   Młody

   Taką inicjatywą mogłaby się wykazać wojt a nie zamknąć sie za krata i przytulac 10 tysiecy na miesiac.

 • 2 lata temu | ocena +18 / -1

  qwerty

  Brawa dla p. Roga. P. Chlebowski pokazuje natomiast jakim jest malutkim człowieczkiem. Tylko "kasa misiu kasa" jak mawiał klasyk

  • 2 lata temu | ocena +10 / -0

   Siwy

   Bardzo dobry pomysl chyba pierwszy w powiecie Kolbuszowskim.. Widać że czlowiek myśli o społeczeństwie nie o własnych interesach jak ten soltys z Huciny. W tym czasie każda złotówka jest wazna zwłaszcza dla przedsiębiorców. Brawo Panie Róg.