Reklama

GMINA NIWISKA. Radny dopytywał o stopień ubóstwa rodzin

Opublikowano: pon, 3 lut 2020 09:29
Autor:

GMINA NIWISKA. Radny dopytywał o stopień ubóstwa rodzin  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ośrodek Pomocy Społecznej w Niwiskach przygotował projekt uchwały w sprawie przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny.

Trudna sytuacja życiowa mieszkańców jest powodem ubiegania się o wsparcie GOPS. Pracownicy socjalni i asystent rodziny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach w ramach wykonywania swoich obowiązków podejmują działania na rzecz rodzin dysfunkcyjnych, borykających się z różnorodnymi problemami.

 W 2018 roku powodem przyznania pomocy dla 30 rodzin było ubóstwo, w 2019 roku takiego wsparcia potrzebowało 19 rodzin. Adam Chlebowski poprosił o wyjaśnieniu terminu ubóstwo. - Na jakiej zasadzie jest ten stopień ubóstwa, nie mają ci ludzie pracy, czy są biedni? - dopytywał radny. Samorządowiec nie krył zdziwienia, że w obecnych czasach występuje ubóstwo. W odpowiedzi od przedstawiciela usłyszał, że dalej jest takie zjawisko, ale nie dotyczy ono sytuacji dochodowej.

 - W większości przypadków jest to niezaradność, czyli bardzo skromne warunki mieszkaniowe - wyjaśniła Barbara Czachor, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach. Szefowa ośrodka dodała, że wynikają one z różnego rodzaju dysfunkcji. Głównie są to problemy zdrowotne, choroby psychiczne, abo alkoholowe. 

 

Asystent pomaga

Jednym z nowatorskich rozwiązań w systemie pomocy społecznej jest możliwość zatrudnienia asystenta rodziny do pracy na rzecz rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczej. Rola asystenta rodziny polega na całościowym wspieraniu rodziny wychowującej dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym poprzez zmianę stosunku osób w rodzinie do własnej sprawności, podniesienie ich samooceny, wzbudzenie w nich wiary we własne siły, a także pomoc w wykonywaniu najprostszych czynności niezbędnych w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE