Reklama

GMINA NIWISKA. Radni zwalniają przedsiębiorców

Opublikowano:
Autor:

GMINA NIWISKA. Radni zwalniają przedsiębiorców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Urząd wyciąga pomocną dłoń. Gmina Niwiska zwalnia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

- Jeżeli chodzi o zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, to jest to sprawa nie tylko pomocy im, ale także nam na przyszłość - podkreślił Łukasz Stęga, radny gminy Niwiska. Jak zauważył, zwolnienie to pozwoli na to, aby ci przedsiębiorcy dalej funkcjonowali na terenie gminy. Przyczyni się to też do dodatniego wyniku w przyszłych dochodach w budżecie. 

 

 

Traci sens

 

- Zgadzam się i taka była intencja uchwały, żeby wyjść naprzeciw i pomóc przedsiębiorcom, żeby mogli przetrwać, funkcjonować i utrzymać zatrudnienie. Po to tutaj jesteśmy, żeby się nad tym pochylać - zgodził się z przedmówcą Robert Róg. - Jeżeli wspólnie sobie nie pomożemy i tego nie zrozumiemy, to chyba funkcjonowanie gminy i samorządu traci sens - dodał przewodniczący rady. 

Jak zaznaczył radny Adam Chlebowski, na terenie gminy jest gro firm mikro, które dzierżawią lub wynajmują powierzchnię. - Kto będzie zobowiązany do składania wniosku z udzieleniem zwolnienia z podatku? - dopytywał sołtys Huciny. 

Są deklarację, gdzie podatnicy płacili podatek od nieruchomości. Dzisiaj, jeżeli ktoś jest właścicielem, to płaci podatek od nieruchomości. - Jeżeli jest dzierżawcą lub najemca płaci podatek nieruchomości na powierzchniach dzierżawionych od jednostek samorządu terytorialnego. Czyli od gminy, powiatu lub województwa, takie są przepisy - wyjaśniła wójt Elżbieta Wróbel.

Wszyscy radni zagłosowali za podjęciem uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości  (gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej) przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

 

Dla kogo?

 

Zwolnienie dotyczy przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości w zakresie wskazanym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Są to działalności:

* polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu, z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej, lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki,

* związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce 

*  twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki 

*  związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych

*  związanej z konsumpcją i podawaniem napojów 

*  związanej z prowadzeniem kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych,

*  związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi 

*  związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu 

*  usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej 

*  związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness, sal zabaw i parków rozrywki.

Zwolnienie przysługiwać będzie za maj i czerwiec, po przedłożeniu odpowiednich dokumentów. O terminie przyjmowania dokumentów poinformuje magistrat. 

Drugą grupą podlegającą zwolnieniu są mikro i małe przedsiębiorstwa będące podatnikami podatku od nieruchomości, które prowadzą działalność inną niż wskazaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 maja, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w  związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Przez pogorszenie płynności finansowej należy rozumieć zmniejszenie przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę w marcu lub kwietniu 2020 o 30% w stosunku do lutego 2020 roku. Zwolnienie to nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi, przemysłowymi, ogrodniczymi, materiałami budowlanymi oraz stacji paliw.

Zwolnienie przysługiwać będzie za czerwiec 2020 r., po przedłożeniu przez podatnika odpowiednich dokumentów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE