Reklama

Gmina Niwiska. Awans samorządu na liście rankingowej pod względem zamożności

Opublikowano:
Autor:

Gmina Niwiska. Awans samorządu na liście rankingowej pod względem zamożności  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Niwiska awansowała w rankingu przygotowanym przez pismo samorządowe "Wspólnota", pod względem zamożności wśród gmin wiejskich w Polsce.

 

Jak podaje prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu, rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu zostały podzielone przez liczbę ludności. Tak otrzymany wskaźnik zamożności dla gminy Niwiska wynosi 3244,54 zł (dochody gminy w przeliczeniu na mieszkańca w 2018 roku).

W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględniono tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, co lepiej oddaje charakter rankingu - zamożność. Na wyniki rankingu miały wpływ składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą oraz skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE