Reklama

GMINA MAJDAN KRÓLEWSKI. Ten problem pojawia się po każdym większym deszczu

Opublikowano:
Autor:

GMINA MAJDAN KRÓLEWSKI. Ten problem pojawia się po każdym większym deszczu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radny Mariusz Wołosz składa pierwszą oficjalną interpelację do szefa rady gminy. Temat, który porusza, dotyczy kanalizacji i odprowadzania wód opadowych z jednej z ulic w Majdanie Królewskim.

Samorządowiec wyjaśnia, że problem dotyczy mieszkańców budynków położonych przy ul. Rynek (strona zachodnia). Ich posesje są zalewane przez wodę opadową wydostającą się ze studzienek sieci sanitarnej. 

Problem pojawia się po każdym większym deszczu. - Do sieci sanitarnej dostaje się bardzo duża ilość wód opadowych, które następnie, przez otwory pokrywy studzienki, wypływają na posesje - wyjaśnia radny Wołosz i dodaje, że na prywatnych działkach pojawia się nie tylko sama woda. Przez studzienkę wypływają również rozdrobnione fekalia, zanieczyszczające posesje.

 

Nie sprawdza się 

Jak zauważa Mariusz Wołosz, ze znajdującego się w pobliżu wspomnianej studzienki krytego kanału, przeznaczonego do odprowadzania wód opadowych, w tym czasie płynie niewielka ilość wody oraz wypływają różne zanieczyszczenia. Zdaniem samorządowca, wspomniany kanał nie spełnia swojego zadania. Jak się okazuje, w dni bezdeszczowe, wypływają z niego niewielkie ilości ścieków. Czuć też fetor. 

Majdański radny zwrócił uwagę na jeszcze jedną sprawę. Deszczówka spływa siecią sanitarną do przepompowni i oczyszczalni ścieków, tym samym zwiększając ilość ścieków i zarazem koszty, które muszą ponosić mieszkańcy gminy.

 

Znaleźli przyczynę 

Do pisma radnego Wołosza odniósł się Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski. Jak przyznał włodarz, analizą przedstawionego problemu zajął się Gminny Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania. Ustalono, że problem zalania posesji przy ul. Rynek, przez wodę opadową wymieszaną ze ściekami, spowodowany został długotrwałymi i obfitymi opadami. 

- Spowodowały one zalanie studzienek kanalizacyjnych w Hucie Komorowskiej i Porębach Majdańskich. W efekcie zwiększyła się ilość ścieków kanalizacyjnych, których nie była w stanie przyjąć kanalizacja sanitarna i zaczęły wydostawać się one przez studzienki w rejonie Rynku - wyjaśnia w piśmie wójt. 

 

 

Rozwiązanie problemu

Co zrobić, aby do podobnej sytuacji już nie dochodziło? Wójt Wilk zauważa, że w przyszłości należy zmienić miejsce włączania kolektora tłocznego z pompowni w Majdanie Królewskim. - W tym przypadku konieczne będzie zapewnienie kosztów na przeprowadzenie tej inwestycji oraz uzyskanie zgód właścicieli gruntów, przez które będzie zaprojektowany i wybudowany przedmiotowy kolektor. 

Zabezpieczenie pieniędzy na ten cel w budżecie gminy Majdan Królewski leży już w gestii radnych gminnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE