Reklama

Gmina Majdan Królewski. Rodzice proszą wójta o utworzenie żłobka

Opublikowano: pon, 22 kwi 2019 07:30
Autor:

Gmina Majdan Królewski. Rodzice proszą wójta o utworzenie żłobka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nowodębski żłobek, do którego część rodziców z Majdanu Królewskiego posyła swoje dzieci, z końcem maja zamyka się. Rodzice dzieci zbierają podpisy i interweniują w urzędzie gminy. Co na to wójt?

- Z dniem 31 maja 2019 roku Niepubliczny  Żłobek Krasnal w Nowej Dębie zostaje zamknięty. Z tym dniem rodzice z gminy Majdan Królewski tracą miejsce, gdzie mogli oddać swoje dzieci, wracając do pracy - czytamy w piśmie rodziców.

 

Pilna potrzeba

Jak informują autorzy pisma, decyzja o zamknięciu żłobka dotarła do rodziców końcem marca, czyli w momencie, kiedy większość takich instytucji jak żłobki i przedszkola kończy nabór na najbliższy rok szkolny.

Rodzice zwracają również uwagę na to, że na terenie gminy Majdan Królewski  nie działa niestety żaden żłobek. Z tego też powodu zmuszeni są posyłać dzieci do gmin sąsiednich. - W publicznym  żłobku w Nowej Dębie mimo 48 miejsc jest pełne obłożenie i lista rezerwowa, a i tak pierwszeństwo mają zawsze mieszkańcy Nowej Dęby. Kolejny  żłobek w okolicy znajduje się dopiero w Kolbuszowej, gdzie również jest pełny stan i lista oczekujących - wyjaśniają.

Autorzy pisma zwracają się również z wnioskiem do władz gminy. - Dlatego my rodzice, a jednocześnie mieszkańcy widzimy ogromną, a jednocześnie pilną potrzebę utworzenia żłobka na terenie gminy Majdan Królewski. Jeżeli zaś nie możemy liczyć na utworzenie takiej instytucji przez władze gminy, to prosimy o udostępnienie lokalu pani Ewelinie Mokrzyckiej, która napisała projekt i chce utworzyć żłobek, ale potrzebuje do tego odpowiedniego miejsca - stwierdzają rodzice. 

Jak dodają, Ewelina Mokrzycka, dyrektor Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Słoneczny Zakątek" w Kolbuszowej, stworzyła projekt, dzięki któremu gmina nie poniesie żadnych kosztów związanych ze żłobkiem, a co więcej, dzięki wynajęciu lokalu  dodatkowa suma zasili budżet gminy. - Bardzo chcielibyśmy wrócić do pracy i mieć pewność, że od września nasze dzieci będą miały zapewnioną opiekę. Liczymy na pozytywną decyzję gminy - napisali.

 

 Żłobek w gimnazjum?

O skomentowanie pisma rodziców poprosiliśmy zarówno wójta gminy, jak i dyrektor "Słonecznego Zakątka". Co nam powiedzieli?

Ewelina Mokrzycka, dyrektor Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Słoneczny Zakątek" w Kolbuszowej, przyznaje, że jakiś czas temu zwróciła się do wójta gminy Majdan Królewski z prośbą. - Wystosowałam pismo, w którym pytałam o możliwość wynajęcia sali gimnazjum, tak abym mogła utworzyć tam żłobek - wyjaśnia. 

Jak dodaje, swoje pismo argumentowała między innymi tym, że w gminie nie ma żłobka, gimnazja zostają wygaszone, a lokal pozostanie pusty, dlatego warto by było stworzyć tam miejsce dla małych dzieci, którego w gminie brakuje. - Dwa tygodnie temu, po informacji o zamknięciu żłobka w Nowej Dębie zwrócili się do mnie rodzice dzieci z Majdanu Królewskiego z pytaniem, czy projekt, o którym słyszeli, jest aktualny i czy nadal chcę otworzyć żłobek w Majdanie Królewskim, ponieważ chcą zwrócić się do pana wójta z prośbą o utworzenie żłobka samorządowego lub o wynajęcie dla mnie lokalu na terenie gminy – stwierdza nasza rozmówczyni.

 

 Dla 50 dzieci

Dyrektor "Słonecznego Zakątka" wyjaśnia, że udało się jej pozyskać dofinansowanie na utworzenie żłobka w Majdanie Królewskim. - W gminie Majdan Królewski jest tylko jedno przedszkole publiczne i nie ma żadnego żłobka, stąd postanowiłam ubiegać się o utworzenie takiej placówki właśnie w tej gminie - tłumaczy. - Dostaliśmy dość duże dofinansowanie – wyjaśnia i dodaje, że projekt skierowany jest do rodziców dzieci w wieku do 3. roku życia powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka, a zamieszkałych na terenie gminy Majdan Królewski. - Głównym celem projektu jest umożliwienie 50 rodzicom i opiekunom prawnym powrotu na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka - tłumaczy.

Ewelina Mokrzycka wyjaśnia również, że jeśli gmina wyrazi zgodę na wynajęcie jej pomieszczeń budynku gimnazjum na Podlasku, to żłobek będzie działać już od września. - Jeśli natomiast nie znajdę lokalu, bo na terenie Majdanu jest bardzo ciężko o  jakikolwiek lokal, to będę musiała niestety z tego projektu zrezygnować, aczkolwiek nie chciałabym, więc będę szukać innego rozwiązania.

 

Propozycja wójta

Dyrektor "Słonecznego Zakątka" dodaje, że w odpowiedzi na jej pismo wójt zaproponował jej wynajem budynku po byłym ośrodku zdrowia w Krzątce. - Budynek ten wymaga dużego remontu, co wiąże się z tym, że żłobek nie będzie mógł być otwarty od września. Chciałabym wynająć lokal, który zdążę przygotować do przyjęcia dzieci od 1 września - informuje nasza rozmówczyni. 

-  Moim zdaniem budynek gimnazjum byłby idealnym rozwiązaniem, ponieważ od przyszłego roku szkolnego nie będzie on wykorzystywany dla potrzeb gimnazjum ze względu na jego wygaszenie. Otwarcie tam żłobka umożliwi zagospodarowanie tego budynku, który w przeciwnym przypadku będzie stał bezużyteczny - uzasadnia. Dodaje, że aktualnie czeka na odpowiedź urzędu gminy na pismo rodziców.

 

Zdanie włodarza

Jak pismo i propozycję rodziców skomentował Jerzy Wilk, wójta gminy Majdan Królewski? - Jest wiele kwestii, które wymagają wnikliwej analizy, począwszy od źródeł finansowania po dostosowanie lokalu do wymogów i potrzeb funkcjonowania żłobka - podkreśla włodarz. - Na dzień dzisiejszy gmina nie dysponuje stosownymi pomieszczeniami,  jak również w budżecie gminy na 2019 r. nie ma zabezpieczonych żadnych pieniędzy na ten cel - informuje Jerzy Wilk. 

Jak dodaje, według wstępnych szacunków koszt pobytu dziecka w żłobku to kwota ok. 1200 zł miesięcznie. - Jeżeli będą chętni, którzy zadeklarują pokrycie tych kosztów, będzie to  informacja dla gminy o celowości podjęcia działań w temacie organizacji żłobka - kwituje wójt. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Mamamama

  Mama pracujaca ktos tu chyba stolek w gminie grzeje ze takie klapki na oczach ma. Nikt o zdrowych zmyslach nie uwierzy w te dobroci Wojta. Zasadzil sie na stolku a mieszkancow ma daleko...

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  Mama pracujaca

  Projekt Maluch jest rzadowy.Tyle domow pustych w majdanie niech wynajmuja.Nauczyciele jezdzia po calej gminie to mamy dojada do Krzatki.Szkola powinna zajmować sie ksztalceniem dzieci w wieku szkolnym.Jeszcze trochę to mamy zazycza sobie porodowki w budynku gimnazjum.Wojt robi drogi i kazdy moze dojechac wygodnie nie ma dziadostwa w Majdanie.Jedzci... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +5 / -0

  Bachnat 1

  Trzeba było iść z tym przez wyborami, teraz wójt ma to gdzieś, jego pasja jest wylewanie asfaltu gdzie popadnie i świętowanie dożynek z Chmielowcem raz w roku w Majdanie w którym może są ze dwie krowy. Sprawa pewnie zakończy się tak ze ktoś otworzy prywatny żłobek i dobrze na tym zarobi.

 • 3 lata temu | ocena +5 / -0

  Sołtys

  Co ten wójt bredzi..? Czyżby już za długo na tym stołku..? I zbyt pewny siebie?