Reklama

Gmina Majdan Królewski. Nowe ceny wody i ścieków bulwersują radnych. Głos zabiera samorządowiec Mariusz Wołosz

Opublikowano:
Autor:

Gmina Majdan Królewski. Nowe ceny wody i ścieków bulwersują radnych. Głos zabiera samorządowiec Mariusz Wołosz  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od 24 maja w gminie Majdan Królewski obowiązują nowe ceny za wodę i ścieki. - Dlaczego informacja nie została przekazana wcześniej mieszkańcom? - dopytują radni.

30 kwietnia, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, wydał decyzję zatwierdzającą nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków  na terenie gminy Majdan Królewski. Informację o nich, przekazał radnym na komisji pod koniec maja, Jan Kopeć, p.o. kierownika GZWKiO w Majdanie Królewskim. Wiadomości, o nowych stawkach opłat, wzbudziły wśród niektórych samorządowców wątpliwości.

 

Bezpośrednio z kierownikiem  

 W sprawie nowo obowiązujących stawek opłat za wodę i ścieki, głos na ostatniej sesji (29 maja) zabrał Mariusz Wołosz, radny z Majdanu Królewskiego. - Mam pytanie w kwestii wody i ścieków. Od kiedy ta taryfa wchodzi w życie? Czy obowiązują już te nowe stawki, a jeśli tak to kiedy mieszkańcy zostali o nich skutecznie poinformowani? - dopytywał samorządowiec.

Swoją sugestię w tej sprawie przedstawił także Roman Gurdak, radny z Majdanu Królewskiego. - Czy nie lepiej byłoby spotkać się bezpośrednio na komisji albo na sesji z panem kierownikiem (GZWKiO- przyp. red) Kopciem? - zapytał radny Gurdak.

  Jak dodał samorządowiec, jego zdaniem radni nie zostali w dostateczny sposób poinformowani o nowych taryfach. - Niech nam ktoś wyjaśni pewne sprawy, bo coś działo się poza nami - stwierdził radny i dodał: -  Jesteśmy w niekomfortowej sytuacji, bo co innego powiedziano nam na komisji, a co innego jest w papierach. Także chcielibyśmy na ten temat porozmawiać.

W dyskusję włączył się Waldemar Kamiński, przewodniczący rady gminy. - Moim zdaniem nie ma po co specjalnie zwoływać komisji z tego względu. Nie ma takiej potrzeby - powiedział szef rady i dodał, że kierownik GZWKiO zostanie zaproszony przy okazji innej, planowanej komisji.

 

90 procent nie wie

Swoje zdanie wyraził jeszcze raz samorządowiec Mariusz Wołosz. Według niego informacja o planowanych zmianach taryf powinna pojawić się wcześniej.

 Głos zabrała także wicewójt Janina Wójtowicz.  Zastępczyni Jerzego Wilka stwierdziła, że obowiązujące taryfy są opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Majdanie Królewskim. - O tym mówił kierownik (GZWKiO - przyp. red.) na ostatnim posiedzeniu komisji - wyjaśniła.

 Mariusz Wołosz bronił jednak swoich racji. - Owszem pani wójt,  ja sobie w internecie znalazłem, ale mam nadzieję, że wiedzą państwo, że nie wszyscy (mieszkańcy - przyp. red.) są świadomi zmian taryf. Kogo bym nie zapytał na ulicy, to na pewno 90 procent nic na ten temat nie wie - powiedział radny.

 

Poszło o płace 

 Wołosz nawiązał także do uzasadnienia decyzji wydanej przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który zatwierdził nowe taryfy.

-  Na komisji zostało powiedziane, że o podwyżkach taryf zdecydowały koszty eksploatacji, a Państwowe Gospodarstwo Wodne podało, że wpływ na ceny ma wzrost kosztów związanych z zatrudnieniem nowych pracowników i wynagrodzeniami - powiedział radny i dodał, że informację tę porównał do innych gmin naszego powiatu.

 

Co do joty

W poniedziałek, 2 lipca, czyli ponad miesiąc od sesji, w sprawie nowych taryf, skontaktowaliśmy się z kierownikiem Gminnego Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Majdanie Królewskim.

Jak powiedział nam Jan Kopeć, p.o. kierownika GZWKiO w Majdanie Królewskim, zmiany nie są duże. - Podwyżka wynosi niecałe pięć procent . Taryfy zaplanowane zostały na trzy lata, a nie na rok, jak było do tej pory – podkreślił.

Jak wyjaśnił kierownik, w praktyce oznacza to, że przez najbliższe trzy lata taryfy nie ulegną zmianie, chyba, że wystąpią nieprzewidziane uzasadnione okoliczności. Mieszkańcy będą więc przez najbliższe trzy lata płacić brutto 3,74 zł za jeden metr sześcienny wody i 5,13 zł brutto za jeden metr sześcienny odprowadzonych ścieków.

Więcej w aktualnym Korso. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE