Reklama

GMINA KOLBUSZOWA. Tutaj nie będzie kanalizacji

Opublikowano:
Autor:

GMINA KOLBUSZOWA. Tutaj nie będzie kanalizacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W ostatnim numerze poruszyliśmy temat wylewania ścieków do przydrożnych rowów w Kolbuszowej Górnej. Czy w planach magistratu jest dokończenie budowy kanalizacji w sołectwie? Kiedy to nastąpi?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Krzysztofem Matejkiem, sekretarzem Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Jak podkreślił w rozmowie z Korso, gmina Kolbuszowa posiada opracowaną dokumentację projektową na budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami – etap IV w Kolbuszowej Górnej. - Projekt obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 5,3 km wraz z jedną pompownią ścieków oraz 78 przyłączy w rejonie budynków o numerach 300 – 360a - wyjaśnił.

Mandat

Jak podkreśla przedstawiciel urzędu, mieszkańcy interweniują w sprawie ścieków. - Straż miejska w bieżącym roku otrzymała sygnały o wylewaniu nieczystości do rowów przydrożnych z terenu Kolbuszowej Górnej i Kupna - wymienia Matejek. 

Wobec sprawców stosowano pouczenia, dwie osoby ukarane zostały mandatami karnymi. Używanie zbiornika na nieczystości, który nie odpowiada przepisom prawa budowlanego (nieszczelnego z wyprowadzeniem rury odpływowej), należy zgłaszać do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który podejmuje stosowne działania. Co do terminu rozpoczęcia prac, nie jest on jeszcze znany. Wszystko uzależnione jest od pozyskania na ten cel pieniędzy.

 

Nie doczekają się

Kanalizacja na terenie gminy Kolbuszowa wykonywana jest w miarę pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej. W chwili obecnej ponad połowa mieszkańców gminy jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Wykonanie kanalizacji planowane jest w miejscowościach: Bukowiec, Domatków, Kupno, Nowa Wieś, Przedbórz, Widełka i Werynia.

W miejscowościach Kłapówka, Huta Przedborska i Poręby Kupieńskie budowa kanalizacji nie jest planowana. Dlaczego tam ta inwestycja nie jest przewidziana? - Z uwagi na duże rozprzestrzenienie zabudowy mieszkalnej i bardzo wysokie koszty wykonania sieci kanalizacyjnej - usłyszeliśmy w odpowiedzi od sekretarza gminy. Mieszkańcy miejscowości, w których nie ma kanalizacji, mogą na bieżąco składać wnioski o dofinansowanie i wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Wnioski należy składać do Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM w Kolbuszowej.

Nie można

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel posesji, która nie jest podłączona do kanalizacji sanitarnej, ścieki komunalne winien utylizować w przydomowej oczyszczalni ścieków lub gromadzić w zbiorniku bezodpływowym. Powinien on być opróżniany w miarę potrzeb, nie rzadziej jak raz na trzy miesiące. Czynność tę należy zlecić uprawnionym podmiotom, a fakt ten udokumentować odpowiednimi dokumentami, np. fakturą.

Zabronione jest odprowadzanie lub wywożenie nieczystości ciekłych do rowów, na grunty lub nieużytki  rolne. Nawet w przypadku jeśli należą one do osoby odprowadzającej lub wywożącej. Niestosowanie się do postanowień regulaminu stanowi wykroczenie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i jest karane mandatem. Wynosić on może do 500 zł. Grzywna zasądzana przez sąd może wynieść do 5 tys. zł. Fakt nielegalnego odprowadzania ścieków lub ich wywożenia należy zgłaszać do Referatu Ochrony Środowiska UM w Kolbuszowej, Straży Miejskiej w Kolbuszowej lub do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE