Reklama

Gmina Kolbuszowa ma kolejnego honorowego obywatela

Opublikowano:
Autor:

Gmina Kolbuszowa ma kolejnego honorowego obywatela - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do tego niewielkiego grona dołączyła prof. Joanna Zioło, która została doceniona zarówno przez władze francuskie jak i polskie.

O nadanie tego tytułu zabiegało Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej oraz  Kolbuszowskie Stowarzyszenie Współpracy z Zagranicą Kolbuszowa bez Granic. Podjęciem uchwały w tej sprawie kolbuszowscy radni zajęli się na wrześniowej sesji, gdzie jednogłośnie zgodzili się na przyznanie takiego tytułu. 

- Stosowne dokumenty i akty zostaną przygotowane i odpowiednich okolicznościach osobiście pani prof. Joannie Zioło przekazane - podsumował Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej.

Zasłużona
 

Kim jest prof. Zioło? Jej sylwetkę przedstawił Krzysztof Matejek, sekretarz gminy Kolbuszowa.  Urodziła się 25 sierpnia 1931 roku w Paryżu, w rodzinie polskich emigrantów.  Świadectwo dojrzałości uzyskała w 1949 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu. Studiowała na kierunku filologia romańska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1955 wyszła za mąż za lekarza Bolesława Zioło, który rok później rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej. - Od tego czasu państwo Zioło na stałe związali się z naszym miastem - przypomniał Krzysztof Matejek, sekretarz Kolbuszowej. 

Od 1958 do 1989 roku pracowała na etacie nauczyciela języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Należy ona do pokolenia nauczycieli i wychowawców, dla których zawód ten był pasją i powołaniem. W swojej pracy dydaktycznej i wychowawczej potrafiła w wyjątkowy sposób zaszczepić wśród wychowanków zainteresowanie językiem i kulturą francuską. - Czego najlepszym dowodem jest wybór studiów romanistycznych przez 36 uczniów, których osobiście przygotowywała do egzaminów na wyższe uczelnie - nadmienił Matejek. 

Zaangażowana
Po przejściu na emeryturę w sposób szczególny zaangażowała się w pracę społeczną na rzecz gminy Kolbuszowa. Została wybrana radną I kadencji w odrodzonym samorządzie. Z jej inicjatywy została powołana komisja współpracy z zagranicą rady miejskiej. Była promotorem i organizatorem nawiązania współpracy z bretońskim miasteczkiem.

Komisją Współpracy z Zagranicą kierowała od 1990 do 2015 roku, z przerwą w latach 1995-1998, kiedy przebywała poza Kolbuszową. Pod kierunkiem prof. Zioło koordynowała współpracę z innymi miastami partnerskimi Kolbuszowej. Najbardziej intensywna i różnorodna współpraca przebiega z gminą Ploërmel. Objęła ona m.in. wymianę rodzin, młodzieży i dzieci. Była również pomysłodawczynią konkursu wiedzy o historii Francji i Bretanii, w której uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i średnich. - Wszystkie te obszary aktywności nie byłyby możliwe bez osobistego i wyjątkowego zaangażowania profesor - podkreślił Krzysztof Matejek.

 

Honorowi obywatele gm. Kolbuszowa

Paul Anselin - obecnie już były mer Ploermel - francuskiego, partnerskiego miasta Kolbuszowej
Bronisław Kwiatkowski - generał Wojska Polskiego pochodzący z gm. Raniżów. Zginął w katastrofie smoleńskiej
Stanisław Mazan - polityk, samorządowiec, poseł na Sejm X kadencji pochodzący z gminy Kolbuszowa
Kazimierz Górny - biskup rzeszowski, od 1992 r. pierwszy zarządca diecezji rzeszowskiej
Marek Koziorowski - prof. dr hab., twórca Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE