Reklama

Gmina Kolbuszowa. Kapela Jurka Wrony zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym

Opublikowano:
Autor:

Gmina Kolbuszowa. Kapela Jurka Wrony zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Każdego roku, do Kazimierza, zjeżdżają najbardziej prestiżowe kapele i śpiewacy ludowi z całej Polski. Festiwal ten może się pochwalić bogatą historią i długim rodowodem, ponieważ został zapoczątkowany w 1966 roku. W tym roku muzyczne spotkanie odbywało się od 21 do 24 czerwca.Kapela Jurka Wrony, dając popis swoich umiejętności, zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Festiwal z pożegnaniem

Okazuje się, że tegoroczny festiwal miał szczególny wymiar, zarówno dla kolbuszowskiej kapeli, jak i organizatorów oraz uczestników przedsięwzięcia. Bezpośrednio przed festiwalem, 20 czerwca, zmarł Władysław Pogoda, muzyk legenda. Pan Pogoda był wielokrotnym laureatem tego festiwalu. Wielokrotnie grał tam razem z Jerzym Wroną.
- Jak wyjeżdżaliśmy na festiwal, dotarła do nas wiadomość, że zmarł Władek Pogoda. Zastanawialiśmy się, czy w ogóle jechać, w takich okolicznościach. Gdy dotarliśmy, okazało się, że tam już wszyscy wiedzą o śmierci Pogody - opowiada Jerzy Wrona. Uczestnicy festiwalu postanowili uhonorować i uroczyście pożegnać zmarłego kolegę.
- Było tak, że mieliśmy występować mniej więcej w  połowie tego bloku trzeciego (chodzi o konkurs kapel - przypis redakcji), ale dokonano zmian, zostawili nas na koniec, jak to określiła prowadząca, "na deser". Zagraliśmy cztery utwory konkursowe. Później wyszedł pan Broda z drugim panem prowadzącym (Stanisław Jaskułka - przypis redakcji), grając na trombitach, uroczyście pożegnali Władka, komisja wstała, wszyscy wstali i pozdejmowali czapki - wspomina nasz bohater.
Odegrano pożegnalny sygnał, a następnie, jak zaznacza nasz rozmówca, postawiono go przed faktem dokonanym. Poproszono go, aby zaśpiewał coś z repertuaru Władysława Pogody.
- Jak graliśmy z Władkiem, to ja nigdy nie śpiewałem, tylko grałem. Trzeba było albo uciekać ze sceny, albo coś zaśpiewać. Zaśpiewałem dwa utwory, a później jeszcze raz pożegnano Władka, grając na trombitach. Było to bardzo wzruszające - opowiada pan Wrona.
Do Kazimierza Kapela Jurka Wrony pojechała w czteroosobowym składzie: skrzypce prym, skrzypce sekund, bass, klarnet.
 
Z całego kraju
Czy spodziewali się zajęcia pierwszego miejsca? -Tam się nikt nigdy nie spodziewa. Najbardziej niezrozumiałe dla mnie jest, jak ktoś jedzie, licząc na jakieś miejsce w Kazimierzu. W tym roku występowało tam 25 kapel z całego kraju. Wcześniej przecież nie wiadomo, jaki mają repertuar i jakie predyspozycje. Właściwie to ja współczuję ludziom, którzy jadą tam z takim przekonaniem, że jakieś miejsce zajmą. Tam się jedzie po to, żeby zagrać to, co się umie, i ludzi zabawić, i rozweselić graniem. To też okazja do tego, żeby poznać ludzi z innych kapel, porozmawiać z nimi. To komisja jest od tego, żeby ocenić, czy to, co gramy, się podoba - wyjaśnia Jerzy Wrona.
 
Kolejny tryumf

Na niedzielę 8 lipca Kapela Jurka Wrony miała zaplanowane uczestnictwo na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy i tutaj kolejny powód do dumy - kapela ta wybiła się przez międzynarodowe towarzystwo i zgarnęła główną nagrodę w kategorii najlepsza kapela.

Plany na najbliższy czas

Ciekawe plany czekają też na muzyków w sierpniu. Jak zdradził Jerzy Wrona, zostaną wtedy bohaterami w programie "Szlakiem Kolberga" realizowanym przez TVP Kultura. Jest to cykl programów prezentujących ciekawych artystów ludowych. Nagrania mają odbywać się 16 i 17 sierpnia, z czego drugiego dnia nagrań Kapela Jurka Wrony będzie też występować na koncercie w Lublinie. Ponadto pan Jerzy otrzymał zaproszenie z Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na VI Turniej Muzyków Prawdziwych, który będzie się odbywał od 6 do 9 września.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE