Reklama

GMINA KOLBUSZOWA. Ile kosztuje utrzymanie zieleni?

Opublikowano: sob, 2 maj 2020 12:06
Autor:

GMINA KOLBUSZOWA. Ile kosztuje utrzymanie zieleni?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - W dobie panującej pandemii gmina Kolbuszowa wydaje pieniądze na kwiatki, które i tak niedługo znowu będzie trzeba wymienić. Jaki w tym sens? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Jak dodaje nasz rozmówca, szczególnie ubodło go to w tym roku. - Ludzie tracą pracą, karze się im siedzieć w domu, często z powodu braku pieniędzy muszą odmawiać sobie wielu rzeczy, gdzie tymczasem gmina wydaje duże pieniądze na bratki i aksamitki - dodaje mężczyzna. 

 

Podjęte kroki

 

- Gmina jest zadłużona, kredyt goni kredyt, więc myślę, że urząd miejski powinien postawić na inne rozwiązanie, żeby "upiększyć" nasze miasto - podpowiada Czytelnik. 

W ubiegłym roku tę sprawę poruszyła radna Barbara Bochniarz. Jej interpelacja dotyczyła roślin sadzonych na terenie rynku. Bochniarz zwróciła się z prośbą o rozważenie możliwości nasadzenia w 2020 roku roślin odpornych na suszę. Jak podkreśla, rośliny wieloletnie pozwoliłyby zmniejszyć pracochłonność prac związanych z ich pielęgnacją. Miała ona na myśli między innymi, podlewanie i utrzymanie roślin. A co najważniejsze, zaproponowane przez nią rozwiązanie poprawiłoby estetykę rabat w mieście.

Prośba radnej, jak się okazuje, nie pozostała bez echa. Gmina Kolbuszowa podjęła już działania w tym kierunku jesienią ubiegłego roku, zastępując nasadzenia kwiatami przy ulicy Grunwaldzkiej  kompozycją roślinności stałej, dowiadujemy się od przedstawiciela urzędu. 

- Również w tym roku nie nasadzono kwiatów na rondzie przy ulicy Mieleckiej i Tarnobrzeskiej, mając w planach nasadzenie roślinności wieloletnich jesienią 2020 roku - dodaje Krzysztof Matejek, sekretarz Kolbuszowej. 

 

Rezultat przetargu 

 

Jak wyjaśnia przedstawiciel kolbuszowskiego magistratu, utrzymaniem zieleni reprezentacyjnej na terenie gminy zajmuje się firma wyłoniona w drodze przetargu. Mowa o Mowing Piotr Chmielowski z Głogowa Małopolskiego, która to złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę 99 360 zł.

- Z wykonawcą została podpisana umowa na kompleksowe utrzymanie zieleni miejskiej w we wskazanych lokalizacjach - wyjaśnia sekretarz Matejek. Kwota ta obejmuje dwukrotne nasadzenie kwiatów na rondzie Lubomirskich, w dziewięciu kwaterach, 11 gazonach, ośmiu donicach na płycie rynku. Na ul. Jana Pawła II obok parkingu na wysokości miasteczka ruchu drogowego, a także na dwóch zakolach przy wejściu do budynku Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Także w gazonach i dwóch rabatach na skwerku ul. Ruczki obok Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej.

Kwiaty zostały posadzone średnio 30 sztuk na mkw, są to przede wszystkim bratki i stokrotki. - Drugie nasadzenia planowane jest na przełomie czerwca i lipca. W zakresie wykonawcy jest również podlewanie posadzonych roślin - dodaje Krzysztof Matejek. 

Nasadzenia zostaną dokonane również w amplach kwiatowych, które powieszone będą na lampach oświetleniowych przy ulicy Mickiewicza w późniejszym terminie.

- UMOWA Z WYKONAWCĄ OBEJMUJE TAKŻE -

* Koszenie trawy na płycie rynku, rondzie Lubomirskich i na łuku od mostu na rzece Nil do ulicy Parkowej wzdłuż ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1

* Przycięcie kosodrzewiny i utrzymanie jej w dobrej kondycji zdrowotnej na rondzie Lubomirskich

* Utrzymanie żywopłotu oraz krzewów obok budynku Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej w tym przycinanie, oprysk i nawożenie

* Utrzymanie zieleni niskiej ul. Jana Pawła II na wysokości ścieżki rowerowej przycinanie, oprysk i nawożenie

* Utrzymanie zieleni niskiej ul. 11-go Listopada przycinanie oprysk i nawożenie

* Utrzymanie dwóch rabat na wysokości parkingu przy ulicy Grunwaldzkiej, oprysk roślin i nawożenie

* Utrzymanie dwóch rabat koło miasteczka ruchu drogowego przy ulicy Jana Pawła II w tym przycinanie, nawożenie i oprysk

* Skwerek przy ulicy Bytnara koło Manhattanu, przycinanie nawożenie oprysku

* Utrzymanie rabat przy ulicy Szopena przycinanie, nawożenie oprysku

* Pielęgnacja krzewów gatunku wiśnia ozdobna, porzeczka wzdłuż drogi krajowej nr 9, od ulicy Parkowej do ronda Lubomirskich

*Rondo ulica Mielecka, utrzymanie krzewów gatunku cis, pęcherznica, trzmielina, w tym przycięcie i nawożenie

* Ogródek jordanowski, ul. Parkowa, pielęgnacja zieleni niskiej utrzymanie krzewów, traw ozdobnych, pnączy, żywopłotu w tym przycinanie nawożenie i oprysk

* Wykonanie cięć pielęgnacyjnych, korekcyjnych koron drzew gatunku, głóg dwuszyjkowy przy ul. Ruczki 8 sztuk, ul. Grunwaldzkiej 15 sztuk, ul. 3-go Maja 29 sztuk, w miejscowość Kolbuszowa Górna wzdłuż potoku Górnianka (37 sztuk).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

    leszek

    Ulica w lesie bakutil Park niepodleglosci i kwiatki wymieniane co miesiadz to jest potrzebne miastu kolbuszowa