Reklama

Gmina Dzikowiec. Sołtysi protestują przeciw obniżce wynagrodzeń za pobór opłat za śmieci

Opublikowano: pon, 8 kwi 2019 10:30
Autor:

Gmina Dzikowiec. Sołtysi protestują przeciw obniżce wynagrodzeń za pobór opłat za śmieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sołtysi z gminy Dzikowiec nie zgadzali się, aby obniżyć im wynagrodzenie za pobór opłat za śmieci. Rada proponowała obniżkę z 5 proc. na 3. Jak stwierdzili gospodarze wsi, są oni pokrzywdzeni.

Opłatę za śmieci mieszkańcy mogą uiszczać bezpośrednio w gminie, przelewem lub płacąc u sołtysów. Tylko w ostatnim przypadku gospodarz wsi od opłaty otrzymuje prowizję. Dotychczas wynosiła ona 5 procent.

Z pięciu na trzy

Rada Gminy Dzikowiec zaproponowała swoją uchwałą, aby zmniejszyć prowizję sołtysom na 3 procent. Główni zainteresowani byli jednak oburzeni tym faktem. - Jesteśmy po pierwszej racie inkasa za gospodarkę odpadami i z tego powodu chciałbym się dowiedzieć, dlaczego z 5 proc. zrobiło się 3 - dopytywał Adam Wyka, sołtys Spi.

Decyzję starał się wytłumaczyć przewodniczący rady. - Opłaty za śmieci poszły znacząco w górę, nie możemy szastać pieniędzmi, bo musielibyśmy znowu podnosić cenę za śmieci - podkreślił Eugeniusz Panek z Dzikowca. - Jako sołtysi nie tracicie na tym, bo macie wyższą wpłatę od mieszkańców (co za tym idzie, wypłata dla sołtysa również jest większa - przyp. red.) - dodał szef RG Dzikowiec.

Za darmo

Jak zauważył sołtys Spi, wielu mieszkańców za śmieci i podatki woli zapłacić w gminie. - Czy radni wiedzą, że systematycznie spadają wpłaty u nas i mamy je coraz mniejsze - przedstawił problem Adam Wyka. - Dodatkowo roznosiliśmy nakazy na śmieci gratis, bez słowa wysłuchaliśmy wszelkiego rodzaju skarg, zażaleń i innych stwierdzeń, co do wysokości opłat za śmieci, niektóre z tych sugestii były dość trafne. Według nas jest to krzywdzące - zauważył gospodarz wsi.

Przewodniczący Panek stwierdził jednak, że po uzgodnieniach nie jest to krzywdzące.

Adam Wyka dodał jednak, że sołtysi roznoszą nakazy śmieciowe za darmo. - Funkcja sołtysa jest społeczna, ale za pracę też należy się wynagrodzenie. Nadal nie rozumiem, dlaczego z 5 proc. zrobiło się 3 - drążył zainteresowany.

-  Dlatego, że śmiecie poszły do góry ponad 100 procent - skwitował przewodniczący. 

Wyliczenia

- Od 1000 zł jest 3 procent, od tego zostanie zabrany podatek - przedstawił przykład Wyka. Jak wyliczył sołtys Spi, z 1000 zł gospodarzom wychodzi około 20 zł. - Nikt nie podejmie odpowiedzialności za takie pieniądze.

Do dyskusji wtrącił się Edward Puzio. - Ja też się na to nie zgadzam, dlatego że każdemu trzeba dostarczyć nakaz, z każdym trzeba rozmawiać, po każdych dziurach jeździć i za darmo trzeba rozwozić nakazy, po każdym chodzić, klamkę całować. My jesteśmy stratni, za 3 proc. to nie bardzo - podsumował sołtys Wilczej Woli.

Sprawę starał się wyjaśnić wójt gminy Dzikowiec. - Myślę, że musimy spojrzeć na to ekonomicznie - zaproponował Józef Tęcza.

Jak wyliczył włodarz, wszystkim sołtysom za pierwszy kwartał wypłacono łącznie około 5 tys. zł z 5-procentowej prowizji. - Jeżeli tak to będziemy realizować, to śmieci dalej będą jeszcze droższe, bo my musimy te wszystkie koszty ująć w jednym "worku" - stwierdził Józef Tęcza. - Ta kwota niczym nie będzie niższa, bo opłaty za śmiecie zostały podwyższone i kwoty będą na tym samym poziomie jak w roku 2018. Staramy się wszyscy, aby te koszty zminimalizować, dlatego proponujemy stawkę 3 proc. - argumentował włodarz gminy. 

Nie płacą sołtysom

 

Jak twierdzą sołtysi, coraz mniej mieszkańców płaci u nich podatki. - Jedni przyjdą, drudzy nie. Nikogo nikt nie zmusi. Jeden płaci w gminie, drudzy inaczej i wpłaty się nie wyrównają przecież - mówił Edward Puzio, sołtys Wilczej Woli.

Jak zauważył wójt, nikt nie ma na to wpływu,  kto i gdzie zapłaci swój podatek. - My nie mamy w budżecie zabezpieczonych takich pieniędzy, na wypłatę tak wysokich prowizji - mówił o sołtysach Józef Tęcza.

 

Brak analizy

 

Jak stwierdził Eugeniusz Panek, sołtys i zarazem radny z Lipnicy, nie było dobrej analizy i jest ona błędna. - Wielu mieszkańców, którzy odbierali ten nakaz, mówili: po co ty mi to dajesz, jak ja już zapłaciłem za cały rok - stwierdził przedstawiciel Lipnicy i dodał: - W wielu domach śmieci były już zapłacone przed dostarczeniem nakazu. Następne raty nie będzie 5 tys. z budżetu gminy, tylko nie wiem, czy będzie osiem stówek. Jak zauważył sołtys, większość mieszkańców płaci za śmieci za cały rok i to w kasie gminy.

Sołtysów zdecydował się poprzeć Jerzy Sito. - W pełni solidaryzuję się z sołtysami, jest to służba społeczna, ale jest wykonywana jakaś praca i za tę pracę należy się zapłata - mówił na sesji radny z Dzikowca. - Nic nie idzie dzisiaj w dół, jeżeli nie podnosimy z tych 5 proc. na 6 lub 7, to też nie obniżajmy - apelował rajca.

Jak stwierdzili sołtysi, kolejne wypłaty dla nich z tytułu podatków będą dużo niższe, ponieważ ludzie płacą podatki często z wyprzedzeniem. - Później są to symboliczne kwoty. Tu wychodzi problem, że nie zaprasza się sołtysów na komisje (spotkania radnych, na których omawia się m.in projekty uchwał), bo byłoby to przedyskutowane i przedstawione - zauważył Adam Wyka, sołtys Spi.

Przeciw otrzymaniu przez sołtysów pięcioprocentowego inkaso byli: Józef Durak, Dominik Furtek i Jan Jarosz. Od głosu wstrzymało się sześciu radnych: Ryszard Bąba, Jan Czochara, Marta Kaczorowska, Józefa Kopeć, Eugeniusz Panek, przewodniczący RG Dzikowiec, oraz Jan Tęcza.

Finalnie inkasenci otrzymają 5 procent wynagrodzenia za pobór opłat za śmieci. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    soltys

    radni by obnizyc koszty gminy powinni tez rozniesc nakazy bo sa spolecznikami a nie na etacie

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    lato

    Nie lepiej zwolnić sołtysów z roznoszenia nakazów podatkowych i śmieciowych, i wtedy zjechać z prowizją z 5% na 0% ???