Reklama

Gmina Dzikowiec. Kto z obecnych gospodarzy już zdecydował się na kontynuację swojej funkcji?

Opublikowano: pon, 4 lut 2019 16:27
Autor:

Gmina Dzikowiec. Kto z obecnych gospodarzy już zdecydował się na kontynuację swojej funkcji? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Za niespełna dwa miesiące mieszkańcy gminy Dzikowiec wybiorą swoich sołtysów. Kandydaci mają jeszcze czas na zgłoszenia.

Wybory odbędą się w niedzielę, 24 marca. Lokale będą czynne od godz. 8 do 15. Sołtysi oraz członkowie rad sołeckich mogą zgłaszać swoje kandydatury do 22 lutego.

Ważną informacją jest to, że jeżeli w danych sołectwie zgłosi się tylko jeden kandydat, wówczas wybory nie będą potrzebne. Kandydat ten automatycznie zostaje sołtysem, bez potrzeby oddawania na niego głosów.

 

Czas na decyzje

 

Do ostatecznego terminu na zgłoszenia pozostał niespełna miesiąc. Nie wszyscy dotychczasowi sołtysi podjęli ostateczne decyzje.

Jak mówi Józef Gancarz, sołtys Mechowca, chciałby jeszcze kandydować i pracować na rzecz lokalnego środowiska. - Do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo - mówi. - Mamy zaplanowane inwestycje.

Jak dodaje gospodarz Mechowca, ważnym jest, aby powstała droga na Zagrodach, która jest łącznikiem z Werynią, oraz parking przy kościele, który należałoby powiększyć. Józef Gancarz, który jest sołtysem już od 30 lat, sądzi, że w tegorocznych wyborach będzie miał kontrkandydatów. 

 Kolejnym sołtysem, który zastanawia się nad decyzją ponownego startowania w wyborach, jest Adam Streb, który reprezentuje Nowy Dzikowiec i Osią Górę. -  Jeszcze się nie zdecydowałem - mówi. Według niego, najważniejsza inwestycja, którą należałoby w najbliższym czasie wykonać, to chodnik przy drodze wojewódzkiej, w Osiej Górze. - Tam jest niebezpiecznie - argumentuje. Z kolei w Nowym Dzikowcu ważną inwestycją, według sołtysa, byłby remont drogi powiatowej relacji Nowy Dzikowiec - Lipnica.

 Zdecydowanym na udział w wyborach jest Adam Wyka, sołtys Spi - Będę kandydował - zapewnia. - Najważniejszymi inwestycjami w Spiach są drogi. Część została już zrealizowana.

Jak zaznacza sołtys, wieś Spie to rozległe obszarowo sołectwo, dlatego połączenia drogowe są takie ważne. Jest to jego pierwsza kadencja. - Gdy pojawi się kontrkandydat, chciałbym zorganizować debatę między kandydatami - dodaje.

 

Być albo nie być

 

Eugeniusz Panek, sołtys Lipnicy, ostatecznie jeszcze nie zdecydował. - Skłaniam się raczej na tak. W przyszłości w Lipnicy konieczne jest wybudowanie orlika - wymienia gospodarz.

Jak zauważa, na razie nie ma miejsca na taką inwestycję przy szkole, ponieważ nie ma do końca przeprowadzonej własności gruntów. Sołtys ma jednak nadzieję na realizację tego zadania. - Potrzebne są drogi, m.in. droga za cmentarzem prowadząca do pól - wymienia dalej.

Sołtys zwraca także uwagę na kontynuację chodników. - Trzeba by zrobić też garaż na samochód strażacki, możliwa jest rozbudowa istniejącego budynku, żeby na dole był garaż, a na górze może jakieś miejsce dla młodzieży, siłownia - dodaje. Jak się okazuje, Eugeniusz Panek jest sołtysem od 1984 roku, czyli od 35 lat.

Na chwilę obecną jedynym sołectwem w gminie Dzikowiec, gdzie obecny sołtys nie chce kandydować, są Kopcie. Krzysztof Kwaśnik poinformował, że raczej nie będzie kandydował w tegorocznych wyborach. Swoją decyzję argumentował brakiem czasu ze względu na swoją pracę.

Niestety, nie udało nam się skontaktować z wszystkimi obecnymi gospodarzami sołectw. Do wyborów pozostaje jednak dwa miesiące. Postaramy się przybliżyć Państwu zdania wszystkich sołtysów.

 

Jak głosować

 

Jak poinformowała Genowefa Dębiak, sekretarz gminy Dzikowiec, sołtysi, jak i członkowie do rad sołeckich mogą zgłaszać się do 22 lutego. Karty zgłoszeniowe są do odebrania w urzędzie gminy. Według statusu gminy Dzikowiec karty składa się w urzędzie. Następnie gmina wydaje obwieszczenie o kandydatach.

Jak dodaje przedstawicielka urzędu, każdy wyborca, który uda się do lokalu, otrzyma dwie karty. Na jednej będą widniały nazwiska kandydatów na sołtysa wsi, natomiast na drugiej kandydaci do rad sołeckich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Obywatel wioski

    Sołtys i radni Mechowca. Jak głosowaliście, że śmieci poszły w górę o 50%, a chodnik nie tylko przez pół wioski ale i wokół kościoła jest marnie wykonany. W zimie nie odśnieżany, a w lecie leży na nim żwir (od sklepu do krzyżówek). Gdzie był sołtys i radni. Dlaczego nie dopilnowaliście tego. Na maziarzu cmentarz zagrody grube kamienie. Ciężko przej... Rozwiń

  • 3 lata temu | ocena +1 / -0

    Obywatel

    Jeden sołtys chce wybudować orlik, drugi chodnik, trzeci bierze się za drogę, ale od tych zadań są radni, rada gminy i wójt i radni powiatowi. Sołtys jest od roznoszenia/zbierania podatków, bezdomnych psów itp.