Reklama

Gmina Cmolas. Podwyżka opłat za śmieci w rękach radnych

Opublikowano:
Autor:

Gmina Cmolas. Podwyżka opłat za śmieci w rękach radnych  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Prawie 100 zł więcej miesięcznie za śmieci będzie musiała zapłacić pięcioosobowa rodzina, która odpadów nie sortuje. Nad proponowaną podwyżką radni dyskutowali w czwartek (6 grudnia).

 

Skąd aż tak duża zmiana stawek tzw. podatku śmieciowego? Ich wysokość jest związana z przetargiem, jaki gmina Cmolas ogłosiła, poszukując firmy, która przez najbliższe dwa lata będzie odbierać odpady od mieszkańców. Swoją ofertę złożył tylko jeden wykonawca, który obecnie realizuje taką usługę na terenie gminy. Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe Zieliński zaproponowało 857 950,16 zł za zajęcie się wywózką odpadów komunalnych. Gmina zaś planowała wydać na ten cel 800 tys. zł. 

 Niesegregowane dużo droższe

 Jak informuje Marian Posłuszny, sekretarz gminy, przetarg jest już rozstrzygnięty. Na najbliższej sesji radni ustalą, ile będą płacić mieszkańcy za swoje odpady. Przedstawiciel gminy nie wyklucza podwyżki cen. Dotychczas mieszkańcy płacili 5 zł za osobę miesięcznie, jeżeli segregowali śmieci, a 8 zł, jeżeli śmieci były niesegregowane.

Na sesji radni ustalą koszty, jakie poniosą mieszkańcy za wywóz śmieci. W projekcie uchwały znajduje się cennik za usługę. Zbierane odpady w sposób selektywny mają kosztować 7 zł jedną osobę, natomiast zbierane w sposób nieselektywny mają wynieść 28 zł za osobę miesięcznie. Czy takie kwoty zostaną zatwierdzone? O tym dowiemy się po czwartkowym spotkaniu rady, podczas której samorządowcy ustalą ostateczne wysokości tzw. podatku śmieciowego.

Prawie milion za śmieci

 Zgodnie z wytycznymi gminy firma, która przetarg wygrała, będzie zobowiązana do odbioru i zagospodarowania całej ilości odpadów komunalnych przekazanych przez właścicieli nieruchomości. Mieszkańcy, tak jak do tej pory, będą mogli utylizować między innymi papier i tektury, szkła, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe, odpady ulegające biodegradacji, odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony. 

Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wykonawca powinien realizować w godzinach od 7 do 20.

 


Propozycja miesięcznych stawek tzw. podatku śmieciowego w gm. Cmolas

Zbierane odpady w sposób selektywny:
1) jedna osoba – 7 zł (teraz 5 zł)
2) dwie osoby – 14 zł (teraz 10 zł)
3) trzy osoby - 21 zł (teraz 15 zł)
4) cztery osoby – 28 zł (teraz 20 zł)
5) pięć i więcej osób - 35 zł (teraz 25 zł)

Zbierane odpady w sposób nieselektywny:
1) jedna osoba – 28 zł (teraz 8 zł)
2) dwie osoby – 56 zł (teraz 16 zł)
3) trzy osoby - 84 zł (teraz 24 zł)
4) cztery osoby - 112 zł (teraz 32 zł)
5) pięć i więcej osób - 140 zł (teraz 40 zł)


Według stanu na koniec października 2018 r. w gminie:
- 5949 osób sortuje odpady
- 221 odpadów nie sortuje

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE