Reklama

Gdzie w powiecie kolbuszowskim planuje się powstanie zbiorników retencyjnych?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie w powiecie kolbuszowskim planuje się powstanie zbiorników retencyjnych?  - Zdjęcie główne

Jednym z największych zbiorników w powiecie kolbuszowskim jest zalew znajdujący się w Wilczej Woli.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na terenie powiatu kolbuszowskiego mają powstać zbiorniki retencyjne. Już dziś wiemy, że jeden będzie znajdował się na terenie gminy Kolbuszowa. Czy jest szansa na kolejne?

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, poinformował, że jeden ze zbiorników powstać ma w gminie Kolbuszowa. Możliwe, że powstanie na rzece Świerczówka lub w okolicach skansenu w Kolbuszowej. Poseł Chmielowiec podkreśla, że są to jednak wstępne lokalizacje.

Kolejny zbiornik powstać ma w sąsiednim powiecie, w gminie Bojanów.  Możliwe, że kolejne z nich powstaną na terenie gminy Dzikowiec lub Majdan Królewski.

- Niezmiernie ważnym sygnałem, że Wody Polskie odpowiedzialnie realizują równocześnie kolejne, perspektywiczne działania, było opracowanie w ubiegłym roku analizy hydrologicznej dla zlewni Łęgu, która uwzględniła budowę zbiorników przeciwpowodziowych

- napisał Zbigniew Chmielowiec. 

Poseł zapewnił prezesa Wód Polskich, że zainteresowane samorządy powiatu kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego i stalowowolskiego włączą się aktywnie w trwające obecnie konsultacje społeczne Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, aby rozwiązania zaproponowane w analizie znalazły odzwierciedlenie w tym strategicznym dokumencie krajowym.

- Ochrona przeciwpowodziowa jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez lokalną społeczność w trakcie spotkań, w których uczestniczę. W związku z powyższym uprzejmie proszę o informację, jakie kolejne etapy dokumentacji koncepcyjnej i projektowej będą zlecane przez Wody Polskie w roku bieżącym i przyszłym. Wierzę również, że Wody Polskie zapewnią ciągłość finansowania opracowań poprzez zabezpieczenie odpowiedniej kwoty w swoim budżecie na lata 2021 – 2022

- nadmienił parlamentarzysta.

Porozumienie z samorządami

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie realizuje szczególną misję ochrony osób i ich mienia przed powodzią. - W tym zakresie niezwykle istotna jest współpraca z innymi podmiotami, samorządami oraz lokalną społecznością celem zapewnienia pełnego bezpieczeństwa - podkreślił Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Na podstawie porozumienia z jednostkami samorządowymi w zlewni rzeki Łęg, zawartego 5 lutego 2020 roku, zlecono i odebrano analizę hydrologiczno-hydrlauliczną, która wskazała kierunki działań technicznych w celu ochrony przed powodzią i suszą terenów zlokalizowanych w obszarze rzeki Łęg. Zabezpieczono pieniądze na wykonanie drugiej części prac przedprojektowych, które będą polegały na opracowaniu koncepcji rozwiązań technicznych budowy zbiorników wielofunkcyjnych, wskazanych w analizie hydrologiczno-hydraulicznej jako wariant rekomendowany. Kolejnym etapem będzie wykonanie kompletnej dokumentacji kosztorysowo-projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych.

Przegląd i aktualizacja

Jak wskazał Krzysztof Woś, aktualnie Wody Polskie realizują projekt dotyczący przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Końcem marca 2022 roku ma on zamknąć prace związane z realizacją drugiego cyklu planistycznego. Ostateczna lista działań zostanie określona, bazując na wynikach analiz rozkładu ryzyka powodziowego, hydrologicznych i hydraulicznych, kosztów i korzyści. - Pozwoli to na wyłonienie optymalnego rozwiązania i wariantu powstania zbiorników - zauważa przedstawiciel Wód Polskich.

Wstępne projekty aktualizacji planów zostaną przygotowane w listopadzie, a do 22 grudnia planowane jest przeprowadzenie uzgodnień i opiniowanie projektów. W terminie sześciu miesięcy od dnia podania do publicznej wiadomości zainteresowani mogą zgłaszać pisemne uwagi do ustaleń zawartych w tych projektach.

Zbiornik Maziarnia

Jest to zbiornik zaporowy na rzece Łęg, znany także jako Zalew w Wilczej Woli lub Jezioro Maziarnia, położony na terenie gmin Raniżów oraz Dzikowiec.

Zbiornik powstał w wyniku przegrodzenia doliny rzeki Łęg zaporą w roku 1989. Istniejący zalew jest zbiornikiem typu korytowego o długości ponad 6 km, powierzchni około 160 ha i pojemności prawie 4 mln metrów sześciennych.

Zbiornik pełni wiele funkcji m.in. zaopatrzenia w wodę, irygacyjną, gospodarstwa stawowego, rekreacyjną oraz retencyjną. Zbiornik ma jednak małą pojemność powodziową obszaru wodnego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy