Reklama

Gdy dziecko nie chce już żyć

Opublikowano:
Autor:

Gdy dziecko nie chce już żyć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Około 5 procent dzieci w wieku szkolnym i 20 procent nastolatków cierpi na zaburzenia depresyjne. Coraz młodsze dzieci mają myśli samobójcze i próbują odebrać sobie życie. Problem ten występuje też w powiecie kolbuszowskim. Jak rozpoznać depresję u dziecka i jak mu pomóc? O tym z Justyną Pomykała, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej, rozmawia Lidia Grabiec.

Jeszcze do niedawna utrzymywał się pogląd, że depresja występuje tylko u osób dorosłych. Tymczasem najnowsze dane wyraźnie pokazują, że choroba ta dotyka także dzieci. W jakim więc wieku może pojawić się depresja?
– Depresja dotyczy już dzieci w wieku przedszkolnym między 3 a 6 rokiem życia. Statystyki podają, że około 0,2 – 1,5 procent dzieci w tym okresie może cierpieć na zaburzenia depresyjne. Wraz z wiekiem, niestety, ten procent wzrasta. Wśród dzieci po 7 roku życia osiąga poziom około 2 procent, wśród nastolatków statystyki są już bardzo niepokojące. Według najnowszych badań to około 5 – 20 procent .

Czy depresja, która występuje u dzieci i nastolatków, a depresja dorosłych, ma inne objawy i przebieg? Czy można wskazać pewne cechy, które wyróżniają depresję dziecięcą?
– Podstawowe objawy są właściwie takie same. Mam tu na myśli obniżenie nastroju, smutek, spadek aktywności, ograniczenie zainteresowań czy kontaktów ze znajomymi. Podobieństwo możemy zaobserwować również, jeżeli chodzi o zaburzenia behawioralne. U dorosłych będą to problemy z pracą, z kontaktami zawodowymi, u dzieci – problemy z nauką w szkole. Nasza pociecha może wykazywać brak zainteresowania nauką, mogą się pojawić częste nieobecności w szkole, spóźnianie się na lekcje, unikanie pewnych przedmiotów. Zarówno dzieciom i dorosłym, którzy cierpią na zaburzenia depresyjne, trudniej jest skoncentrować się nad wykonywaną pracą. Pojawia się męczliwość psychiczna, niechęć do wysiłku, znużenie, poczucie bezradności. Obu grup wiekowych dotyczy również poczucie winy, bezwartościowości, niska samoocena, a także zmiana wzorca snu oraz łaknienia. Cechą, która wyróżnia depresję dziecięcą, jest drażliwość emocjonalna a w wielu przypadkach pojawienie się tak zwanych zachowań trudnych.

Więcej w Korso Kolbuszowskie nr 10/09.03.2016

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE