Kazimierz Marcinek wybitny skrzypek, muzykant zdobył ,,Basztę” - główną nagrodę na 48. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
- Marcinek od lat współtworzy lasowiacką muzykę. Grał w Kapeli Jurka Wrony i współpracował z Janem Cebulą i innymi osobowościami puszczańskiego folkloru. Obecnie trudno wymienić w Polsce innego muzykanta, który dorównywałby mu umiejętnością tradycyjnej gry na skrzypcach. Kazimierz nauczył się gry na instrumencie w dzieciństwie samodzielnie od dawnych mistrzów. Później odebrał wykształcenie w szkole muzycznej w Rzeszowie. Jednak na zawsze zachował umiejętność charakterystycznego ludowego muzykowania i ozdabiania utworów wirtuozerskimi ozdobnikami
- czytamy na stronie Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.
Wielkim sukcesem zakończył się również występ Męskiej Grupy Śpiewaczej z Kolbuszowej Górnej w składzie i pod kierownictwem Artura Szlachetki oraz śpiewaków Janka Bańkowskiego, Wojciecha Dulskiego, Janusza Radwańskiego, Rafała Kaczora i Wiesława Kopcia.
Zespół po raz pierwszy występował na tym najbardziej prestiżowym polskim festiwalu folkloru. W obleganej przez występujących kategorii śpiewaczej wskoczył od razu na pierwsze miejsce, co jest dla nowicjuszy wyjątkowym osiągnięciem.
Zespół z Kolbuszowej Górnej, w takim samym składzie zajął w niedzielę, 23 czerwca 2. miejsce na 22. Galicyjskich Konfrontacjach Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Dębicy.
Drugim miejscem poszczycić się może Kapela Raniżowianie z kolbuszowianinem i klarnecistą Jerzym Wroną. Wszyscy nagrodzeni pięknie zaprezentowali coraz bardziej docenianą tradycyjną i piękną muzykę lasowiacką.
- To ogromne wyróżnienie, prawie najważniejsze w "branży" nie zwalniamy tempa, śpiewamy, tańczymy, gadamy i gramy dalej!
- pisze zespół z Kolbuszowej Górnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.