reklama

Ewakuacja harcerzy w powiecie kolbuszowskim. Burza zmusiła do przeniesienia obozów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso/Canva

Ewakuacja harcerzy w powiecie kolbuszowskim. Burza zmusiła do przeniesienia obozów - Zdjęcie główne

Dwa obozowiska harcerzy w powiecie kolbuszowskim zostały ewakuowane. | foto Archiwum Korso/Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW poniedziałek, 7 lipca, na skutek ostrzeżeń meteorologicznych i niesprzyjających warunków pogodowych, doszło do ewakuacji dwóch grup harcerskich z obozów w powiecie kolbuszowskim. 131 osób, w tym dzieci i młodzież, zmieniło miejsce pobytu i udało się do wyznaczonych szkół, aby przeczekać burzę.
reklama

Ostrzeżenia drugiego stopnia, które dotyczyły powiatu kolbuszowskiego, zmusiły do podjęcia szybkich działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom obozów harcerskich. 7 lipca w godzinach popołudniowych, kiedy na Podkarpacie dotarły gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu, porywami wiatru do 100 km/h i lokalnymi opadami gradu, harcerze z obozów w Lipnicy (gmina Dzikowiec) i Nowej Wsi (gmina Kolbuszowa) zostali na wszelki wypadek ewakuowani.

 

Jak przekazał podkomisarz Adrian Kocój z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, 107 harcerzy z obozu w Lipnicy zostało przeniesionych do szkoły w Kopciach, a 24 osoby z obozu w Nowej Wsi trafiły do miejscowej szkoły. Wszystkie grupy harcerskie miały wcześniej wyznaczone miejsca ewakuacji na wypadek niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, co pozwoliło na szybką reakcję i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów.

reklama

Warto podkreślić, że decyzja o przeniesieniu obozów zapadła wśród opiekunów harcerzy, którzy, biorąc pod uwagę alerty pogodowe, uznali, że bezpieczniej będzie przeczekać burzę w budynkach szkolnych, zamiast ryzykować przebywanie w namiotach. Policja nie brała udziału w samej ewakuacji, a jej rola ograniczyła się do przyjęcia informacji o podjętych działaniach.

Choć burza wywołała spore obawy, nikomu nic się nie stało. Harcerze i ich opiekunowie wykazali się dużą ostrożnością i odpowiedzialnością, a szybka reakcja pozwoliła uniknąć jakichkolwiek niebezpieczeństw. Warto dodać, że nasz powiat, w porównaniu do innych na Podkarpaciu, nie ucierpiał najmocniej. Najwięcej zniszczeń burza spowodowała w powiatach łańcuckim, krośnieńskim i przeworskim, gdzie odnotowano ponad 150 interwencji w każdym z tych rejonów. W całym województwie podkarpackim, jak podaje Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie, strażacy interweniowali aż 1200 razy.

reklama

Podkomisarz Kocój podkreśla, że w takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby w obozach i innych grupach zorganizowanych istniały przygotowane procedury ewakuacyjne i wyznaczone bezpieczne miejsca, w których uczestnicy mogą się schronić w razie wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW i burze, które przeszły nad regionem, przypominają, jak istotna jest gotowość na każdą sytuację, szczególnie w czasie wakacyjnych wyjazdów, kiedy zmieniająca się pogoda może stwarzać poważne zagrożenie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo