Reklama

Emerytura dla strażaków ochotników już na wyciągnięcie ręki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Ząbczyk

Emerytura dla strażaków ochotników już na wyciągnięcie ręki - Zdjęcie główne

- Pomożemy sporządzić te wnioski. Dołożymy wszelkich starań, aby każda osoba, której się należy takie świadczenie, z tego świadczenia mogła skorzystać - zapewnia st. bryg. Jacek Nita, szef kolbuszowskich strażaków. | foto Kamil Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych także z powiatu kolbuszowskiego mogą już składać wnioski o przyznanie świadczenia emerytalnego. Komu przysługuje dodatek i jak go otrzymać? Sprawdzamy.

Przypomnijmy, że 27 grudnia 2021 roku Andrzej Duda, prezydent RP, podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jest to pierwsza w historii ustawa kompleksowo regulująca organizację i funkcjonowanie OSP w Polsce. Weszła ona w życie 1 stycznia tego roku.

Jedną z najważniejszych zmian, którą wprowadza ustawa, to świadczenie emerytalne dla strażaków ratowników OSP, którzy brali czynny udział w działaniach lub akcjach ratowniczych. Kto będzie mógł się o nie starać?

Pieniądze należą się ratownikom

Dodatkowe pieniądze (200 zł miesięcznie) będą wypłacane z budżetu państwa po osiągnięciu przez mężczyznę 65., a przez kobietę 60. roku życia. 

- Obecnie nasze państwo stać na kwotę dwustu złotych. Jestem przekonany, że z biegiem lat ta kwota będzie rosła - powiedział w rozmowie z nami Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP.

Taki dodatek otrzymają druhowie, którzy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Pieniądze będą otrzymywać również strażacy będący obecnie na emeryturze, którzy jeździli do akcji do 65. roku życia.

- To była bardzo długo oczekiwana ustawa. Bardzo się cieszę, że udało się ją uchwalić, praktycznie jednogłośnie. Wszyscy posłowie nareszcie doszli do wniosku, że rekompensaty dla druhów-strażaków się należą. Chciałem uspokoić, że należą się również tym, którzy są w tej chwili na emeryturze - nadmienia parlamentarzysta. 

Co ważne, prawo do uzyskania świadczenia mają strażacy, którzy przez wymieniony wyżej okres czasu, przynajmniej raz w roku brali bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. 

Gdzie należy złożyć wniosek o świadczenie emerytalne? Druhowie z powiatu kolbuszowskiego mogą to zrobić, kierując swoje kroki do komendanta powiatowego  Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej. Jak poinformował st. bryg. Jacek Nita, szef kolbuszowskich strażaków, wnioski można już składać. 

Wzór wniosku i oświadczeń można otrzymać bezpośrednio w kolbuszowskiej komendzie, urzędzie gminy lub pobrać ze strony internetowej Komendy Głównej PSP. - Wzór wniosku jest bardzo prosty, jednostronicowy. To bardzo prosta ścieżka, bez utrudnień - nadmienił komendant.

Należy dodać, że kolbuszowska komenda prowadzi ewidencję udziału strażaków OSP w działaniach ratowniczych od 1 stycznia 2015 roku. To oznacza, że za okres do 31 grudnia 2014 roku konieczne będzie pozyskanie oświadczenia od trzech świadków, którzy potwierdzą, że dany strażak wyjeżdżał do akcji we wnioskowanym okresie. 

Świadkiem nie może być m.in. małżonek czy rodzeństwo. Co najmniej jednym ze świadków jest osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.

Po zdobyciu niezbędnych oświadczeń należy je złożyć do właściwego wójta lub burmistrza, który je zweryfikuje i wyda potwierdzenie. 

Następnie wniosek wraz z oryginałami oświadczeń strażak będzie musiał złożyć do komendanta powiatowego PSP w Kolbuszowej. Będzie on rozpatrywał wnioski i wydawał decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

Wypłata od początku roku

Wypłacaniem dodatku emerytalnego zajmie się Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Wypłata ma następować do 15 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie.

Zgodnie z ustawą strażakowi, który złoży wniosek w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca, w którym została ona przyjęta (tj. od stycznia 2022 r.). 

Trzeba jedynie spełniać w tym konkretnym miesiącu wszystkie niezbędne warunki, które upoważniają do nabycia świadczenia.

Profesjonalne wsparcie 

Szef kolbuszowskich strażaków poinformował, że w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej został powołany zespół, który będzie zajmował się obsługą tych wniosków. Funkcjonariusze PSP będą udzielali wszelkich informacji i porad strażakom ochotnikom.

- Zapraszamy do nas osoby zainteresowane, a niemające wiedzy. Pomożemy sporządzić te wnioski. Dołożymy wszelkich starań, aby każda osoba, której się należy takie świadczenie, z tego świadczenia mogła skorzystać - zapewnił komendant Jacek Nita.

Poseł Zbigniew Chmielowiec zapowiedział, że w przyszłości pojawi się więcej ustaw skierowanych bezpośrednio do strażaków OSP. 

- Kolejne ustawy będą podnosiły rangę druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Jeszcze raz  dziękujemy ochotnikom za dotychczasowe zaangażowanie. Będziemy robić wszystko, aby OSP były jeszcze bardziej w perspektywie docenione - podsumował parlamentarzysta z Kolbuszowej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy