Reklama

E-niewypał e-usług

Opublikowano:
Autor:

E-niewypał e-usług - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W ubiegłym roku wszystkie gminy powiatu kolbuszowskiego walczyły o wdrożenie e-usług w swoich samorządach. Batalia o niemal 3,5 miliona złotych została przegrana. Przez... jednego z partnerów.

Ubiegłoroczna współpraca gmin dotyczyła unijnego projektu. Zakładał on poprawę atrakcyjności i efektywności funkcjonowania usług elektronicznych (e-usług) oraz rozwój systemów informatycznych na terenie objętym jego realizacją, czyli na obszarze sześciu jednostek samorządu terytorialnego – lidera i partnerów projektu.

Gminy z terenu powiatu kolbuszowskiego: Niwiska, Cmolas, Dzikowiec, Kolbuszowa, Majdan Królewski i Raniżów zarezerwowały w swoich budżetach kwoty po 70 tys. zł na 2017 r. dla wspólnej realizacji projektu "E-usługi w gminach powiatu kolbuszowskiego", dotowanego z unijnych pieniędzy. Dodatkowo, wszystkie złożyły się na kwotę 11 tys. 200 zł na opracowanie koncepcji oraz studium wykonalności, by móc złożyć wszystkie niezbędne dokumenty aplikacyjne.

Atrakcyjny i full
Projekt był wyjątkowo atrakcyjny. Przy małym wkładzie funduszy własnych, z dofinansowaniem 85%-owym, gminy zamierzały unowocześnić swoje urzędy i wprowadzić różnego typu e-usługi. Miał być e-dziennik dla szkół, system e-należności w urzędach (internetowy serwis umożliwiający petentom przeglądanie stanu rozliczeń z urzędem i dokonywanie za jego pośrednictwem wpłat na poszczególne zobowiązania), e – sesja (elektroniczna komunikacja i obsługa sesji, komisji rady za pomocą dedykowanego oprogramowania wraz z mobilnym dostępem do danych dla radnych, wyeliminowanie obiegu papierowego w kwestii obsługi rady, transmisja posiedzeń sesji w internecie, możliwość składania zapytań do radnych w formie elektronicznej przez mieszkańców itp.). Miał też powstać system e – gmina: dostępna na urządzenia mobilne, telefony, tablety, aplikacja mobilna jako nowoczesna forma innowacyjnej komunikacji administracji publicznej z mieszkańcami, mająca też służyć jako przewodnik turystyczny po gminie, zabytkach, ciekawych miejscach, punktach gastronomicznych, razem z powiadamianiem o wydarzeniach, miejscach wypoczynku itp. oraz gdzie dostarczyć informacje na temat spraw urzędowych. Dodatkowo w e – sesji byłyby zakupione tablety dla wszystkich radnych i sołtysów, a w e – dzienniku byłyby zakupione tablety, ażeby nauczyciel mógł wprowadzać wyniki uczniów dostępne dla rodzica.

Poza tym miał działać esemesowy system powiadamiania mieszkańców, strony internetowe gmin miały zostać zmodernizowane, a zintegrowany system miał się pojawić w urzędach do pracy na różnych stanowiskach (programy komputerowe z tzw. wieczystą licencją). Słowem: wkroczenie w XXI wiek, cywilizacyjno-techniczny full wypas.

Liderem projektu były Niwiska, pozostałe gminy stały się jej partnerami.

 

Więcej w wydaniu papierowym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE