Reklama

Dzień z życia kolbuszowskiego policjanta [FOTO]

Opublikowano: pt, 24 lip 2020 22:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Służba w policji to ciężki kawałek chleba. Częste wyjazdy, dyżury, brak czasu dla rodziny. Z tym najczęściej spotykają się policjanci.

O tym, jak trudna i niejednokrotnie niewdzięczna jest praca policjanta, piszemy z okazji Dnia Policjanta, który przypada 24 lipca. Zawód policjanta nie należy do lubianych. Jednak w podbramkowych sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu i życiu, sięgając po telefon, często wybieramy numer 997. Funkcjonariusze policji są tzw. stróżami prawa, którzy niejednokrotnie spotykają się z niechęcią i hejtem. Najczęściej kojarzymy ich z mandatami. Jednak bez tej jednostki w naszym kraju i na świecie mogłoby zapanować bezprawie.

Wyprawa z policją

W piątek, 17 lipca, sprawdzaliśmy, jak wygląda praca policjantów z Referatu Ruchu Drogowego Komendy Policji w Kolbuszowej. Udaliśmy się z funkcjonariuszami mł.asp. Arkadiuszem Wilkiem, mł.asp. Markiem Rutem oraz kom. Jolantą Skubisz-Tęczą na policyjny patrol.

Funkcjonariusze tego dnia prowadzili działania związane ze sprawdzaniem trzeźwości kierowców, prędkości oraz ogólnych stanów technicznych pojazdów w Nowej Wsi i Kolbuszowej Górnej. Zatrzymane zostały trzy pojazdy, a policjanci sprawdzili dokumenty kierowców i przebadali ich na obecność alkoholu w organizmie.

Mundurowi z KPP Kolbuszowa prowadzili także działania wraz ze Strażą Ochrony Kolei. Polegały one na zatrzymywaniu kierowców przed przejazdem kolejowym w Kolbuszowej Górnej (przysiółek Wojków) i uświadamieniu ich na temat zagrożeń i bezpieczeństwa podczas przejazdu przez tory.

Funkcjonariusze przeprowadzili także krótką pogadankę dla dzieci przebywających na zajęciach w Centrum Kultury Wsi w Kolbuszowej Górnej. Policjanci przeprowadzili zajęcia dla najmłodszych na temat bezpiecznej jazdy na rowerze oraz zachowania się nad wodą.

Kontrola

Jak wygląda rutynowa kontrola policyjna? O tym mówią nam funkcjonariusze z Referatu Ruchu Drogowego. 

- Sprawdzamy kierowcę pojazdu pod kątem posiadanych uprawnień, jego trzeźwość oraz dane dotyczące m.in. rejestracji pojazdu, przebiegu, badań technicznych, obowiązkowego ubezpieczenia - mówi Arkadiusz Wilk, policjant z KPP Kolbuszowa.

Policja w swojej bazie danych posiada kompletne dane naszych pojazdów, m.in. aktualne ubezpieczenia, stan licznika, a także ostatnią datę kontroli policyjnej.

Kolbuszowska policja

Aktualnie w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej pracuje 91 funkcjonariuszy, w tym osiem policjantek. Oprócz komendy w Kolbuszowej policja ma także Posterunek Policji w Majdanie Królewskim oraz Posterunek Policji w Raniżowie. KPP w Kolbuszowej dysponuje obecnie 19 pojazdami oraz jedną łodzią.

Sprawdzamy dane z pierwszego półrocza 2020 roku. Od 1 stycznia do 30 czerwca na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 219 zgłoszeń. 73 zgłoszenia potwierdzono, 131 nie potwierdzono, 15 zostało zakwalifikowanych  jako żart i pomyłkę. 

- Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowaliśmy 2200 zgłoszeń - mówi kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej.

Jakie są wyniki pracy policjantów Referatu Ruchu Drogowego od stycznia do 30 czerwca tego roku? Policjanci ujawnili w tym czasie 1963 wykroczenia, zastosowali 1152 pouczenia, nałożyli 730 mandatów karnych oraz ujawnili 81 wykroczeń podlegających skierowaniu  wniosków o ukaranie. Zatrzymali także 193 dowody rejestracyjne i 19 praw jazdy, w tym 15 po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Zatrzymali również czterech sprawców przestępstw. Zatrzymania dotyczyły m.in. zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Liczba kierowców poddanych badaniu na zwartość alkoholu przez policjantów ruchu drogowego w pierwszym półroczu tego roku wyniosła 3270. W tym samym czasie stwierdzono popełnienie 129 przestępstw kryminalnych oraz 51 przestępstw drogowych (w tym 29 kierujących w stanie nietrzeźwości).

Łączna liczba wypadków, rannych, ofiar śmiertelnych i kolizji w pierwszej połowie tego roku.

Gmina: liczba wypadków liczba zabitych liczba rannych
gmina Kolbuszowa 9 2 7
gmina Cmolas 3 1 2
gmina Dzikowiec 1 1 0
gmina Majdan Królewski 0 0 0
gmina Niwiska 4 2 2
gmina Raniżów 2 0 2

Jak zostać policjantem?
Aby starać się o przyjęcie do policji, musisz:
- mieć polskie obywatelstwo
- mieć minimum średnie wykształcenie
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
- korzystać w pełni z praw publicznych
- być zdrowym psychicznie i fizycznie.
Ponadto podczas rekrutacji zostanie sprawdzona:
- Twoja wiedza z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej czy masz uregulowany stosunek do służby wojskowej.
- Praca w policji wymaga minimum podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania państwa oraz maksymalnej sprawności fizycznej.
Nabór do policji odbywa się minimum raz w roku.
Nadzór nad tą operacją sprawuje Komendant Główny Policji.
Wyznacza on datę naboru oraz informuje o liczbie wakatów.
Jak i gdzie?
- na stronie głównej policji
- w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych policji w siedzibach komend
- w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy.
Rekrutacja do policji — etapy
1. Test wiedzy
Składa się z 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Do wyboru będziesz miał 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Za każdy dobry strzał dostaniesz 1 punkt. Łącznie do uzyskania jest 40 punktów.
2. Test sprawności fizycznej
Na rekrutów czeka tor przeszkód, który należy pokonać w minimum minutę i 41 sekund. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
3. Test psychologiczny
Na test składają się:
- indywidualne badanie kandydata przed komputerem
- rozmowy z psychologiem
- podsumowanie wyników badania i rozmowy.
4. Rozmowa kwalifikacyjna
Sprawdzane zostają:
- umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami
- motywacja do podjęcia służby w policji
- społeczna postawa wobec ludzi
- umiejętność autoprezentacji.
5. Komisja lekarska
Zostaną do niego dopuszczeni ci, którzy uzyskali pozytywne wyniki z testu sprawności fizycznej, testu psychologicznego i rozmowy kwalifikacyjnej oraz uzyskali największą liczbę punktów przy uwzględnieniu minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby.
Szczegóły znajdziesz na stronie policja.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE