Reklama

Dwanaście czujników zbiera informacje na temat jakości powietrza na terenie gminy Kolbuszowa

Opublikowano: sob, 9 mar 2019 13:30
Autor:

Dwanaście czujników zbiera informacje na temat jakości powietrza na terenie gminy Kolbuszowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Informacje mieszkańcy mogą sprawdzać na bieżąco. Na zakup urządzeń samorząd wydał 12 tys. zł netto (dwa z nich gmina otrzymała gratis). Dlaczego zdecydowano się na taki krok?

- Chcieliśmy mieć wiedzę na temat jakości powietrza w naszej gminie - mówi Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. - Same apele kierowane do mieszkańców typu: "Kochasz dzieci - nie pal śmieci", do końca do nich nie przemawiały. Uznaliśmy więc, że lepszą metodą będzie instalacja systemu monitoringu powietrza, umożliwiającego bieżące informowanie o jego jakości na terenie gminy. Ta informacja ma również charakter edukacyjny. Pozwoli na to, aby mieszkańcy uświadomili sobie, jak duży wpływ mają na jakość powietrza, spalając złej jakości paliwo stałe  - dodaje włodarz gminy.  

Jak się okazuje, urząd już w ubiegłym roku chciał, aby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie ustawił stację meteorologiczną w mieście. Ostatecznie do tego nie doszło, więc podjęto decyzję o zakupie systemu z gminnych pieniędzy. 

Mieszkańcy mogą teraz na bieżąco śledzić jakość powietrza, wchodząc na stronę: airly.eu. Dostępna jest również aplikacja na smartphona, która umożliwia m.in. automatyczne powiadamianie o zanieczyszczeniu powietrza w naszej okolicy. 

Odpowiednie komunikaty informują nas także o tym, czy w danym momencie powietrze jest na tyle dobre, aby wybrać się na spacer. 

- Teraz, widząc, jak sytuacja wygląda, możemy wyciągnąć wnioski. Jeżeli w sezonie grzewczym mamy bezwietrzny wieczór, z wysoką wilgotnością powietrza, wtedy powinniśmy  unikać spacerów w godzinach wieczornych  - mówi Jan Zuba. 

Więcej w aktualnym Korso


Sensory na terenie gminy Kolbuszowa zostały zamontowane w następujących lokalizacjach:

 • szpital w Kolbuszowej
 • Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu
 • szkoła nr 1 w Kolbuszowej
 • szkoła w Kolbuszowej Dolnej
 • budynek starej szkoły w Świerczowie
 • przedszkole w Nowej Wsi
 • szkoła w Domatkowie
 • szkoła w Kupnie
 • szkoła w Widełce
 • szkoła w Kolbuszowej Górnej
 • szkoła w Weryni
 • szkoła w Zarębkach

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.