W sobotę, 29 marca, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej przeprowadzili kontrole w ramach akcji „Trzeźwy Poranek”. W ciągu dnia skontrolowano 443 osoby, z czego jedno wykroczenie zakończyło się zatrzymaniem prawa jazdy. Jeden z kierowców miał 0,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0,42 promila).
W niedzielę, 30 marca, kolejną akcję przeprowadzili kolbuszowscy funkcjonariusze w ramach działań „Motocykl”, sprawdzając stan trzeźwości, stan techniczny motocykli oraz uprawnienia kierujących. Jeden z motocyklistów, który poruszał się po ulicy Jana Pawła w Kolbuszowej, okazał się mieć 0,50 mg/l alkoholu (promil) w wydychanym powietrzu, co stanowi przestępstwo.
Działania policji a bezpieczeństwo na drogach
Takie kontrole mają na celu nie tylko wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców, ale również zwiększenie świadomości o zagrożeniu wynikającym z jazdy "pod wpływem".Podkomisarz Adrian Kocój, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, przypomina, że prowadzenie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila (0,095 mg/l). Wykazanie stężenia pomiędzy 0,2 a 0,5 promila (0,238 mg/l) to wykroczenie. Grozi za to mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Nie warto więc ryzykować.
- Nietrzeźwi kierujący stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego, ich zdrowia, a nawet życia. Kierowco pamiętaj! Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu lub będąc pod wpływem innych środków odurzających!
- apeluje podkarpacka policja.
Dzięki takim kontrolom, które odbywają się regularnie w całym regionie, zwiększa się bezpieczeństwo na drogach, a świadomość o zagrożeniach związanych z jazdą po alkoholu wciąż rośnie. Policja zachęca również, aby reagować, kiedy widzimy, że ktoś nietrzeźwy chce wsiąść za kierownicę - „Nie pozwól na to!” – przypominają funkcjonariusze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.