Reklama

Duże zmiany na cmentarzu w Kolbuszowej Dolnej. Będą budować m.in. kolumbaria [WIZUALIZACJA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UM Kolbuszowa

Duże zmiany na cmentarzu w Kolbuszowej Dolnej. Będą budować m.in. kolumbaria [WIZUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Na terenie cmentarza komunalnego mają powstać pierwsze w powiecie kolbuszowskim kolumbaria - miejsce na urny z prochami. Tak wygląda ich projekt. | foto UM Kolbuszowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Spore plany względem cmentarza komunalnego w Kolbuszowej Dolnej ma gmina Kolbuszowa. Samorząd chce m.in. wybudować kolumbaria w centralnej części nekropolii. Na tym nie koniec.

Cmentarz na tzw. Górce Weryńskiej powstał na gruntach gminy Kolbuszowa (3,06 ha). Pierwszy pochówek odbył się tam 25 czerwca 2005 roku. Do tej pory spoczęło tam ponad 100 osób. 

Z roku na rok pochówków może być jednak więcej. Największy cmentarz w Kolbuszowej, przy ul. Narutowicza, jest już zamknięty. Nie ma miejsca na nowe groby. Pochówki wciąż się odbywają, ale w istniejących już grobowcach. 

Pod okiem kamery 

Gmina Kolbuszowa przymierza się do kilku inwestycji na terenie cmentarza komunalnego. Jedną z nich jest montaż czterech kamer w głównej części nekropolii. Przypomnijmy, że wielokrotnie w tym miejscu dochodziło do kradzieży. O takiej sytuacji informował m.in. w 2018 roku radny Paweł Michno. Monitoring ma odstraszyć potencjalnych złodziei. 

Na tym nie koniec. W budżecie gminy Kolbuszowa na 2022 rok na wydatki związane z cmentarzem zaplanowano 120 tys. zł. Jednym z zadań jest wykonanie alejek cmentarnych (pierwszy etap), które są obecnie projektowane. Utworzony ma zostać także zbiornik odparowujący. 

- Planowany zbiornik zostanie zlokalizowany poza obszarem cmentarza i będzie pełnił rolę odbiornika dla wód opadowych odprowadzanych z powierzchni planowanych alejek komunikacyjnych ruchu pieszego. Wynika to z przepisów prawa

- informuej Andrzej Selwa, inspektor ds. promocji w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. 

Po wykonaniu dokumentacji i określeniu kosztów inwestycji ma zostać podjęta decyzja o budowie.

Kaplica za dwa miliony

Na terenie cmentarza mają powstać pierwsze w powiecie kolbuszowskim kolumbaria - miejsce na urny z prochami. 

- Według projektu planowana jest budowa kolumbariów w centralnej części cmentarza. Powierzchnia terenu inwestycji to 2013 mkw. Znajdą się tam kolumbaria dwupoziomowe - 19 obiektów dwuniszowych, 16 obiektów czteroniszowych, 12 obiektów ośmioniszowych oraz ośmiu obiektów 16-niszowych

- informuje przedstawiciel kolbuszowskiego magistratu i dodaje, że wykonanie tej inwestycji uzależnione jest od możliwości pozyskania pieniędzy przez gminę na ten cel. 

Samorząd pracuje również nad inną, dużą inwestycją związaną z cmentarzem komunalnym. Mowa o budowie domu przedpogrzebowego. Budynek z kaplicą cmentarną ma łączyć funkcję związaną z odprawianiem ceremonii pogrzebowej jak również wykonywania czynności z przygotowaniem zwłok do pochówku. 

Gmina uzyskała już pozwolenie na budowę tego obiektu. Szacunkowy koszt robót budowlanych, według wyliczeń projektowych na koniec 2020 roku, to 1,8 mln złotych. Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych ta kwota zapewne będzie jeszcze większa.

Osiem ekshumacji

Do tej pory (dane na 25 marca) na terenie nekropolii odbyło się 129 pochówków. Osoby pochowane na cmentarzu komunalnym pochodzą z Kolbuszowej (31), Weryni (15), Kolbuszowej Dolnej i Kolbuszowej Górnej (10) oraz innych miejscowości.

Na cmentarzu komunalnym nie ma pochowanych osób NN (których tożsamości nie ustalono). 

Od 2005 roku przeprowadzono trzy ekshumacje na cmentarz komunalny z innego cmentarza oraz pięć ekshumacji z cmentarza komunalnego na inny cmentarz. Jak informuje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej, administrator nekropolii w Kolbuszowej Dolnej, osoba zainteresowana ekshumacją najpierw musi złożyć wniosek o wydanie decyzji na ekshumację zwłok. Decyzję wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolbuszowej. 

Ekshumacji zwłok należy dokonać w okresie od 16 października do 15 kwietnia. ZGKiM powinien zostać poinformowany o terminie ekshumacji, którą przeprowadza firma świadcząca usługi pogrzebowe. Nie ma wymogu podawania powodu ekshumacji.

ADMINISTRATOR

W sprawie pochówku na cmentarzu komunalnym w Kolbuszowej Dolnej należy skontaktować się z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Kolbuszowej.

SAMOTNI NA CMENTARZU

W przypadku pochówku osób samotnych (bez rodziny) koszty ponosił Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy