Reklama

Duża obwodnica Kolbuszowej. Kolejni mieszkańcy przeciw

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: google maps

Duża obwodnica Kolbuszowej. Kolejni mieszkańcy przeciw  - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Pańskich Pól obawiają się, że obwodnica przetnie ich osiedle. | foto google maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejna grupa mieszkańców ma obiekcje co do obwodnicy Kolbuszowej. Tym razem część Cmolasu zapewnia, że nie zgodzi się na drogę omijającą Cmolas. Dlaczego?

Przypomnijmy, że duża obwodnica Kolbuszowej, niezależnie od jej ostatecznego przebiegu, miałaby kończyć się przed Cmolasem. Tym samym wieś, i cześć cmolaskiej gminy, mogłaby znaleźć się pod ostrzałem ciężkiego ruchu tranzytowego. Początkowo urząd w Cmolasie miał pomysł, aby trakt przedłużyć i objąć nim Cmolas. Tak się jednak nie stało, ponieważ GDDKiA odrzuciło wniosek gminy. 

Na jednej z sesji (wtorek, 5 października) rady gminy o plany dotyczące ewentualnej obwodnicy Cmolasu dopytywał radny Andrzej Zagroba.

- Wystąpił pan do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie i posła z prośbą o wsparcie koncepcji budowy obwodnicy Cmolasu. Czego dotyczyła ta prośba, czy tam jest jakieś porozumienie?

- zwrócił się do wójta z pytaniami radny Zagroba.  

Nagłośnić problem 

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, poinformował, że pismo nawiązuje do budowy obwodnicy zarówno Kolbuszowej jak i Nowej Dęby oraz ewentualnie Majdanu Królewskiego.

- W związku z tym sygnalizuję problem po raz kolejny, nie tylko generalnej dyrekcji, jak również posłowi Chmielowcowi oraz staroście, jako że mamy tu również do czynienia z drogami powiatowymi. Właśnie chodzi o poprawę bezpieczeństwa w Cmolasie poprzez budowę obwodnicy, która łączyłaby obwodnicę Kolbuszowej oraz Majdanu. To jest istota sprawy. Obwodnica Cmolasu jest potrzebna

- tłumaczył wójt Galek. 

Dodał on także, że nowa droga omijająca głównie Kolbuszową powstać ma za kilkanaście lat. Aktualnie jednak występuje dodatkowy problem, jakim jest bezpieczeństwo na krajowej drodze nr 9, a raczej jego brak. Eugeniusz Galek zaznaczył, że o tym problemie również będzie chciał rozmawiać z posłem Chmielowcem czy dyrektorem rzeszowskiego GDDKiA.

Włodarz zaznaczył dodatkowo, że pisma dotyczące budowy obwodnicy Cmolasu mają trafić do odpowiednich ministerstw, aby jak najbardziej nagłośnić temat. 

Kategoryczne nie 

Dariusz Piechota, radny z Cmolasu, nie ukrywał sprzeciwu swojego, jak i mieszkańców, względem budowy ewentualnej obwodnicy Cmolasu.

- Chciałbym, żeby to wybrzmiało dość mocno. Ja i mieszkańcy Pańskich Pól, żeby było jasne, nie godziliśmy się, nie godzimy i godzić nie będziemy na obwodnicę. Nie ma o czym mówić. Jeżeli będzie obwodnica, ona będzie szła przez nasze tereny. Stracą właściciele działek, ci, którzy mają tam działki na sprzedaż, straci przyroda, straci Hadykówka. Nikt na tym nie zyska

- mówił radny Dariusz Piechota. 

Jego zdaniem poprzez budowę traktu omijającego Cmolas problem przesunie się do Hadykówki. - Ominiemy Cmolas, problem zostawiamy Hadykówce, niech sobie robią, co chcą. Ja się na to w żadnych wypadku nie godzę i mieszkańcy też nie - powiedział dosadnie przedstawiciel mieszkańców. 

Eugeniusz Galek zaznaczył jednak, że nie sugeruje on przebiegu obwodnicy. - Żeby tu była jasność. Są inżynierowie odpowiedzialni, to będzie, mam nadzieję, dopiero się rodzić. Z mojej strony nie ma żadnych sugestii - podkreślił wójt. 

Przypomnijmy jednak, że propozycją cmolaskiej gminy było to, aby obwodnicę Kolbuszowej przedłużyć w wariancie piątym, który przebiegałby poza ujęciem wody w Cmolasie, następnie polami do drogi krajowej nr 9 pomiędzy Cmolasem a Hadykówką na wysokości potoku Konotopa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy