Reklama

Dramatyczna sytuacja w powiecie mieleckim. Choroba zbliża się do powiatu kolbuszowskiego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Hodowcy nie mają wątpliwości. Mówią, że niestety to tylko kwestia czasy, kiedy afrykański pomór świń dotrze do powiatu kolbuszowskiego.

Na tę chwilę dramatyczna sytuacja jeżeli chodzi o ASF jest w powiecie mieleckim. Tak choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i atakuje kolejne gospodarstwa. Hodowcy trzody chlewnej są zrozpaczeni i szykują się na najgorsze

Na terenie powiatu mieleckiego wybito już świnie z kilku gospodarstw. Straty z pewnością będą ogromne dla właścicieli gospodarstw. Hodowcy zwracają uwagę, że mimo odszkodowań, wznowienie działalności może być już nieopłacalne. 

ASF stale się rozwija. W ciągu miesiąca w powiecie mieleckim odnotowano już 28 ognisk. 

Choroba przemieszcza się średnio na miesiąc w granicach od 1,5 do 2 km. Idzie to od Przecławia w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę gminy Wadowice, Czermin. Hodowcy i samorząd mają nadzieję, że choroba nie dojdzie do Borowej. Są tam bowiem najwięksi hodowcy. Na terenie powiatu mieleckiego hodowanych jest około 40 tys. świń, ok. 10 tys. w Borowej.

Jak wygląda sytuacja w powiecie kolbuszowski? Póki co możemy mówić o bezpiecznej sytuacji. Jak wynika z map, strefa czerwona, którą objęty jest powiat mielecki dochodzi już do granicy naszego powiatu - do gminy Niwiska. Niektórzy hodowcy twierdzą, że to tylko kwestia czasu, kiedy choroba zaatakuje świnie i spustoszy gospodarstwa na naszym terenie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy