Reklama

Dopłaty do szalejących cen prądu. Kto będzie mógł z nich skorzystać?

Opublikowano: ndz, 17 paź 2021 11:40
Autor: | Zdjęcie: iStock

Dopłaty do szalejących cen prądu. Kto będzie mógł z nich skorzystać? - Zdjęcie główne

Drożeje wszystko. Prąd i gaz również. | foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na początku października Urząd Regulacji Energetyki poinformował o przyjęciu kolejnych podwyżek za prąd. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, gospodarstwa o najniższych dochodach mają otrzymać wsparcie finansowe, aby szalejące ceny dotknęły je w jak najmniejszym stopniu.

Na początku października URE ogłosił, że w 2022 roku zmianie ulegną stawki tzw. „opłaty mocowej”, która doliczana jest do rachunków wszystkich odbiorców energii elektrycznej od stycznia 2021 roku. W zależności od zużycia, jej wartość wynosi obecnie od 1,87 do 10,46 zł w skali miesiąca.

Opłata mocowa w górę

Razem z nadchodzącym rokiem kwoty te podwyższone zostaną do 2,37 – 13,25 zł miesięcznie. Ponadto operatorzy ubiegają się o podwyższenie stawek za konkretne taryfy. Gdyby propozycje gigantów energetycznych zostały przyjęte, niektórzy odbiorcy musieliby zapłacić nawet o 40 proc. więcej niż dotychczas. Wszystko zależne jest od decyzji prezesa urzędu.

Ochrona dla najuboższych

Od pewnego czasu zapowiadana była też zmiana, która wyjdzie naprzeciw potrzebom najuboższych gospodarstw. Aby drastycznie podwyżki nie pogrążyły całkowicie stanu domowych finansów tych osób, wprowadzone mają zostać dopłaty niwelujące skutki drożyzny.

Według informacji nieoficjalnie pozyskanych przez Polską Agencję Prasową, na ten cel zostanie przeznaczone 1,5 miliarda złotych z budżetu publicznego. Powołując się na anonimowe źródło, PAP podaje, że ustalone progi dochodowe uprawniające do klasyfikowania gospodarstwa, jako najbardziej wrażliwego na „ubóstwo energetyczne”, to 1115 i 1563 zł.

- Nowym dodatkiem energetycznym chcemy objąć gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe (na ubóstwo energetyczne - przyp. PAP), których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

– czytamy w publikacji wypowiedź „źródła”.

Ponadto pomocą mają zostać objęte również osoby samotne, zamieszkujące domy jednorodzinne w mniejszych miejscowościach, wielodzietne rodziny borykające się z trudną sytuacją finansową oraz osoby uprawnione do zasiłków.

Za niezapłacony rachunek

Według informatora PAP planowane jest również uzupełnienie pomocy o rozwiązana niefinansowe. W okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i dni ustawowo wolne od pracy, odbiorcy wrażliwi zalegający z płatnościami mają otrzymać gwarancję, że dostawa prądu nie zostanie wstrzymana.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -1

  Niezadowolony

  Absolutna racja jak długo będziemy pracować na te dodatki też pracuje za najniższą krajową ale nigdy nic nie otrzymywałem ani ja ani moja rodzina .Po co podnosić ceny a potem dopłacać ?Co niektórzy naprawdę mogliby się wziąć za uczciwa pracę a nie czekać tylko na wieczną łaskę z naszych podatków bo im się należy .

 • miesiąc temu | ocena +13 / -1

  Pracownik

  Kiedy skończy się wspieranie tych niezaradnych ludzi?? Nie mam na myśli tutaj uczciwych, pracujących za małe pieniądze, bo takich trzeba wspierać, ale tych nierobów, którzy codziennie gdy wracam z pracy śmieją mi się w twarz popijając piwko i przeglądając facebooka całymi dniami... Z gromadką dzieci, która wyrośnie na taką samą patologię (widać to... Rozwiń

  • miesiąc temu | ocena +5 / -0

   Anonim

   Ok niektórzy mają małe dochody ponieważ żyją z zasiłku dla bezrobotnych czy nawet 500+. Więc trochę racji masz. Jednak nie zapominaj że w grupie najuboższych są osoby starsze będące już na emeryturze. Które pracowały 40 lat na dwie zmiany ale emeryturę mają minimalna. Nie każdy miał super świetną pracę w dawnych czasach by teraz dostawać po kilka t... Rozwiń

   • miesiąc temu | ocena +5 / -0

    Niezadowolony

    Nam nie chodzi o te osoby niesprawne czy biedne bo mają małą emeryturę ale właśnie o te którym ciężko pójść do jakiejkolwiek pracy bo lepiej czekać na mannę która w ich mniemaniu się im należy .Po co pójść do pracy jak dostanie wszelkie zasiłki asystenta rodziny który dopilnuje dzieci z nauką lepiej leżeć u kosmetyczki jak chodzić do pracy na trzy... Rozwiń

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   kokos

   Może i nierobów ale jednocześnie świetnych wyborców.