Reklama

Donosy do skarbówki w Kolbuszowej. O czym piszą mieszkańcy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Donosy do skarbówki w Kolbuszowej. O czym piszą mieszkańcy? - Zdjęcie główne

- Ostatecznie, po wyczerpaniu ww. środków sprawę kieruje się do kontroli podatkowej w celu ostatecznego zweryfikowania, czy fakty napisane w donosie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości - podsumowuje Jan Kochanowicz. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Najczęściej robią to listownie lub wysyłając maila. Zdarzają się także przypadki, że ktoś dzwoni lub przychodzi osobiście - mowa o mieszkańcach powiatu, którzy donoszą do skarbówki na swoich sąsiadów, znajomych czy konkurencję. O czym informują urzędników?

"Chciałbym zgłosić, że..."  - tak zwykle zaczyna się list czy wypowiedź osoby, która kontaktuje się z Urzędem Skarbowym w Kolbuszowej w sprawie donosu.


Zdarzają się też inne formy grzecznościowe jak np. "Chciałbym zgłosić zawiadomienie...", "Uprzejmie informuję, że Pan ... prowadzi nielegalnie działalność gospodarczą...", "Chciałbym poinformować o oszustwach...", "Proszę o skontrolowanie Pana ..., który prowadzi działalność gospodarczą...", "Proszę o sprawdzenie dochodów Pani....". Cel "życzliwego" obywatela zawsze jest ten sam -  poinformować urząd o nieprawidłowościach i okradaniu państwa.

Zdarza się, ale rzadko

W 2020 roku do kolbuszowskiej skarbówki wpłynęły 24 doniesienia od mieszkańców. Rok wcześniej było ich 17. 

- Pisma są najczęściej pisane na komputerze. W dalszej kolejności odręcznie

- mówi Jan Kochanowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej. Jak dodaje nasz rozmówca, urząd nie dostaje już takich pism pisanych na maszynie, co jeszcze kilka lat temu nie było niczym nadzwyczajnym. 

- W większości donosy są anonimowe. Występują czasem sytuacje, że ktoś się pod doniesieniem podpisuje i podaje swój adres. Zdarza się to jednak bardzo rzadko

- dodaje szef kolbuszowskiej skarbówki.  

A co w liście?

Donosy dotyczą najczęściej prowadzenia nielegalnie niezarejestrowanej działalności gospodarczej. W listach do urzędu mieszkańcy powiatu informują także o niewystawianiu rachunków czy faktur za wykonaną usługę, jak również niewydawaniu paragonów fiskalnych przy sprzedaży towarów. 

Lista grzechów na tym się nie kończy. W donosach przewijają się również kwestie zawyżania kosztów uzyskania przychodów w firmie, wynajmu mieszkania bez zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego, nielegalnych automatów do gier czy nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji przez firmy. 


ZOBACZ TAKŻE: Urząd w Raniżowie zamknięty. W pilnych sprawach zostaje dzwonek pod schodami

Pracownicy skarbówki są także informowani o nielegalnym zatrudnianiu pracowników przez firmy, niezarejestrowaniu przewozu osób za granicę kraju, nielegalnym handlu w internecie, a także sprzedaży samochodów osobowych przez osoby niezarejestrowane w urzędzie skarbowym.

 - Przesłane informacje potwierdzają się w około 15 proc.

- zauważa naczelnik Kochanowicz. W 2020 roku nałożono jeden mandat dzięki otrzymanej informacji.

- Nałożono również jedną karę porządkową za utrudnianie czynności

- dodaje nasz rozmówca.

Jak to wygląda?

Nawet jeśli pisma są anonimowe, urzędnicy pracujący w skarbówce muszą je sprawdzić. W pierwszej kolejności dąży się do identyfikacji osoby czy firmy, na którą składany jest donos. Kiedy z powodu niewielkiej liczby danych jest to niemożliwe, wówczas donos zostaje odłożony do akt. 

- Czasami donos dotyczy osoby czy firmy z terenu działania innego urzędu. Wtedy odsyłany jest zgodnie z właściwością miejscową

- mówi szef kolbuszowskiej skarbówki. 

Następnie sprawdza się taki donos na podstawie danych, jakie są dostępne w bazach danych tutejszego urzędu. 

- Np. ktoś donosi, że pan X przebywa za granicą, tam pracuje i dochodów z pracy nie opodatkowuje w Polsce. Z bazy danych urzędu wynika, że pan X wykazał dochody z pracy za granicą. W takim przypadku również nie ma potrzeby dalszej analizy podmiotu

- wyjaśnia nasz rozmówca.

- Nadmienić należy, że z krajów należących do Unii Europejskiej lub krajów stowarzyszonych przesyłane są informacje o osobach, które w tych krajach pracowały i o kwotach osiągniętych tam dochodów. Stąd organ podatkowy jest w posiadaniu informacji o dochodach osiąganych za granicą nawet jeżeli ktoś nie rozliczy się z tych dochodów w zeznaniu rocznym

- dodaje naczelnik. 

Najczęściej paragony

Podobna sytuacja występuje, gdy ktoś pisze o niezarejestrowanej działalności gospodarczej, a podmiot jest zarejestrowany i wykazuje dochody z działalności gospodarczej.

- W przypadku gdy wykazywane dochody budzą wątpliwości, wzywa się taką osobę do złożenia wyjaśnień, do korekty zeznania podatkowego, zarejestrowania działalność gospodarczej 

- mówi Jan Kochanowicz. Jak dodaje, podobnie jest w przypadku, gdy zachodzi prawdopodobieństwo niewystawiania rachunku, faktury czy też paragonu fiskalnego. 

- Wzywa się takie osoby do złożenia wyjaśnień, ewentualnie do skorygowania deklaracji czy też zeznania. Podmioty niewydające paragonów fiskalnych czy też niewystawiające rachunków lub faktur podlegają ukaraniu karami z Kodeksu karnego skarbowego

- ostrzega szef skarbówki. 

Szczególną uwagę zwracają donosy dotyczące niewydawania paragonów przez sprzedawców towarów czy świadczących usługi. 

 

- DONOSY W LICZBACH -

W 2020 roku do skarbówki w Kolbuszowej wpłynęły 24 doniesienia. We wcześniejszych latach było ich:

  • 17 - rok 2019
  • 26 - rok 2018
  • 28 - rok 2017
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy