Reklama

Czy Majdan Królewski może stać się miastem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. UG Majdan Królewski

Czy Majdan Królewski może stać się miastem? - Zdjęcie główne

foto fot. UG Majdan Królewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wyglądem przypomina małe miasto. Wiele osób tak je właśnie postrzega. A gdyby tak Majdan Królewski został miastem? W końcu kiedyś nim był. Czy sołectwo spełnia potrzebne kryteria to zmiany swojego statusu?

Majdan Królewski niegdyś posiadał prawa miejskie. Było to w 1770 r. Nie zachowały się żadne źródła piśmiennicze, które informowałyby, kto podniósł sołectwo do tej godności. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie ówczesne już miasto szczyciło się ogromną frekwencją na targach. Pojawiały się tam tłumy ludzi. Z czasem Majdan Królewski utracił swoje prawa miejskie. Było to w 1824 r. A gdyby tak postarać się o ich przywrócenie?

Aby miastem było

O statusie miasta decyduje sporo kryteriów. Jednym z nich jest, chociażby posiadanie centrum. Zaletą jest także posiadanie praw miejskich w przeszłości. Liczba ludności powinna przekraczać 2000, chociaż są wyjątki od tej reguły. Majdan według stanu na dzień 1 grudnia 2020 r. posiadał 2879 mieszkańców, więc to kryterium spełnia. Jeśli chodzi o prawa miejskie, w przeszłości sołectwo je posiadało.

Ważna jest też infrastruktura techniczna - wodociągi i kanalizacja, co również Majdan Królewski ma bardzo rozwinięte. Jeśli chodzi samych mieszkańców - 60 proc. z nich powinna utrzymywać się z działalności pozarolniczej. To również warunek, który majdańskie sołectwo spełnia. Sporo przemawia więc za tym, aby majdańską wieś przekształcić w miasto.

Korzyści

Co zyskałoby sołectwo, gdyby stało się miastem? Jest to przede wszystkim prestiż, a także dodatkowe możliwości finansowe. Małe miasta mogą uzyskać pieniądze unijne skierowane zarówno dla miast, jak i dla wsi, co daje dodatkową kwotę do rozdysponowania. 

Również przedsiębiorcy chętniej rozwijają swoje firmy w miastach, niż na wsiach. Zdaniem wójta majdańskiej gminy, jedną z korzyści byłaby także lepsza promocja miejscowości. Jednak szef gminy zaznaczył, że nie analizował tego tematu szczegółowo.

Zdania podzielone

Jak poinformowała nas Elżbieta Wolan, sołtys Majdanu Królewskiego, część mieszkańców jest za przywróceniem praw miejskich, a część przeciw. Jednym z istotnych dla mieszkańców sołectwa są ceny. Są obawy, że koszty życia w Majdanie Królewski wraz z uzyskaniem statusu miasta wzrosną. Chodzi tutaj na przykład o odbiór śmieci. Pracownik Urzędu Gminy Majdan Królewski zaznaczył, iż nie można stwierdzić, czy tak rzeczywiście by się stało, lecz też nie można takiej opcji wykluczyć.

Sołtys Majdanu wspominała, że mieszkańcy, którzy chcieliby statusu miasta dla Majdanu, liczą głównie na prestiż i dodatkowe możliwości rozwoju miasta. Ponadto rolnictwa w sołectwie jest bardzo mało. W Majdanie jest zaledwie kilka pojedynczych, większych gospodarstw rolniczych. Wszystkich drobniejszych zaniechano. Jest także sporo osiedli z działkami budowlanymi. Szefowa wsi zaznaczyła, że obecnie ludzie budują się z dala od miasta. Duża część młodych rodzin osiedla się w miejscach, gdzie niegdyś były jedynie pola uprawne. - Obecnie praktycznie każdy ma samochód, więc dojechać można wszędzie, a drogi gminne są dobrze utrzymywane - zaznaczyła szefowa wsi.

Jakie plany?

- Moim zdaniem Majdan Królewski może wnioskować o przywrócenie praw miejskich, które wcześniej posiadał - przyznał Jerzy Wilk, szef gminy. - Na chwilę obecną nie zlecałem rozpatrzenia tego tematu, ponieważ nie było takiej potrzeby - dodał wójt. Jak nasz rozmówca tłumaczył, że wszelkie działania były ukierunkowane na rozwój infrastruktury, np. na kanalizację sanitarną, wodociągi, drogi, ulice oraz chodniki czy remonty gminnych obiektów i placów.

- Temat przywrócenia praw miejskich Majdanowi Królewskiemu już się pojawiał w dyskusjach kilkakrotnie - zaznaczył wójt. Jak szef gminy tłumaczył, chciano, aby zmiana statusu na miejski nastąpiła na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak nie podjęto ostatecznie żadnych działań w tym kierunku. Póki co więc Majdan Królewski nadal pozostaje wsią, zaś na chwilę obecną nie ma  żadnych planów, by starać się o status miasta.

Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski:

- Gdybym uznał jako mieszkaniec Majdanu Królewskiego, że miasto zdecydowanie poprawi moje warunki życia, to jako wójt gminy pewnie podjąłbym działania w tym kierunku. To, jak się żyje w Majdanie Królewskim, nie zależy od tego, czy jest on dobrze postrzegana wsią, czy niewielkim miastem.

Elżbieta Wolan, sołtys Majdanu Królewskiego:

- Osobiście raczej nie tęskniłabym za miastem. Dla mnie wieś jest zdecydowanie lepsza. A jeśli chodzi o miasto, to mamy wielkie piękne miasta nieopodal, gdzie można pojechać.

1 stycznia 2021 r. status miasta w Polsce otrzymały miejscowości:

 • Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie)
 • Goraj (woj. lubelskie)
 • Kamionka (woj. lubelskie)
 • Sochocin (woj. mazowieckie)
 • Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie)
 • Wiskitki (woj. mazowieckie)
 • Dubiecko (woj. podkarpackie)
 • Wodzisław (woj. świętokrzyskie)
 • Budzyń (woj. wielkopolskie)
 • Koźminek (woj. wielkopolskie)
KRYTERIA, BY OTRZYMAĆ STATUS MIASTA:

* Cała miejscowość musi być zgazyfikowana i skanalizowana, posiadać m.in sieć ciepłowniczą, oczyszczalnię oraz prowadzić selektywną zbiórkę odpadów

* Musi posiadać uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje rozbudowę przyszłego miasta

* Miejscowość powinna posiadać miejskie cechy funkcjonalno - przestrzenne (układ urbanistyczny z rynkiem, zwarta zabudowa typu miejskiego, asfaltowa nawierzchnia, chodniki, oświetlenie ulic itp.)

* Posiadanie uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego rozbudowę przyszłego miasta,

* Ma posiadać jednoznacznie wykształcone centrum i nie mieć zabudowy typu zagrodowego w obszarze zwartej budowy, brak rozłóg wiejskich)

* W przeszłości posiadanie praw miejskich lub stanowienie ważnego ośrodka administracyjnego (zaleta, ale nie warunek)

* Miejscowość powinna posiadać dostateczną liczbę instytucji pełniących ponadlokalne miastotwórcze funkcje

* Pełnienie funkcji siedziby gminy

* Miejscowość powinna posiadać herb - zaleta, nie warunek

* Liczba ludności powyżej 2000 mieszkańców (ten warunek nie jest przestrzegany od 2011 r.)

* Zatrudnienie 2/3 ludności poza rolnictwem

* Poparcie lokalne przeważającej liczby mieszkańców we wstępnych konsultacjach

* Pozytywna opinia wojewody Zgodnie z ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym), wójt po uzyskaniu przez gminę lub miejscowość praw miejskich automatycznie staje się burmistrzem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy