Jak wskazuje kolbuszowski sanepid, zauważalny jest spadek obowiązkowych szczepień u dzieci. Pomimo działań podejmowanych ze strony personelu punktów szczepień jak również Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej problemem pozostają nadal osoby uchylające się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych.
Deklarowali odmowę
- Znaczny wzrost liczby takich osób w skali ogólnopolskiej ma również swoje odbicie w powiecie kolbuszowskim. W roku 2022 w wyniku podjętych działań zaszczepiono 28 dzieci, których rodzice początkowo deklarowali odmowę szczepień. Na koniec 2022 r. wykazano 136 dzieci, w przypadku których rodzice uchylają się od wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. Analogicznie do roku poprzedniego nieznacznie spadła liczba osób uchylających się od wykonania obowiązku szczepień ochronnych
- czytamy w podsumowaniu kolbuszowskiego sanepidu.
W roku 2023 w wyniku podjętych działań zaszczepiono 36 dzieci, których rodzice początkowo deklarowali odmowę szczepień. Na koniec 2023 r. wykazano 223 dzieci, w przypadku których rodzice uchylają się od wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych.
Skuteczność szczepień
W celu utrzymania odporności populacji kontynuowane są działania informacyjne prowadzone m.in. przez sanepid w Kolbuszowej.
- Choroby zakaźne, którym zapobiega się za pomocą szczepień ochronnych, są nadal realnym zagrożeniem, zwłaszcza dla dzieci. Sytuacja epidemiologiczna takich chorób, jak: gruźlica, błonica, krztusiec, tężec, poliomyelitis, odra, różyczka i świnka, wirusowe zapalenie wątroby typu B, pneumokoki zależna jest od poziomu realizacji szczepień ochronnych
- wskazują pracownicy sanepidu.
Jak czytamy dalej w raporcie, skuteczność działania szczepionek zależy między innymi od zachowania prawidłowego cyklu szczepień i odstępów czasu między kolejnymi dawkami szczepień. Niezbędna jest do tego ścisła współpraca między lekarzem i pielęgniarką oraz stałe uświadamianie rodzicom celowości prowadzonych szczepień.
Zdania rodziców
Zdania rodziców na temat szczepień swoich dzieci są podzielone. Jedni uważają, że należy szczepionki podawać, inni z kolei kategorycznie się przed tym wzbraniają.
- Każdy powinien i ma obowiązek szczepić swoje dzieci. Jestem zdania, że skoro jest to obowiązek, to nikt nie powinien się od tego obowiązku uchylać
- mówi jedna z mieszkanek powiatu kolbuszowskiego.
Zdania dotyczące szczepień są także negatywne. - Za dużo naczytaliśmy się o tzw. nopach, czyli niepożądanych odczynach poszczepiennych. Dopiero planujemy mieć dzieci, ale mocno zastanawiamy się i skłaniamy się do tego, żeby uchylić się od szczepienia - mówią przyszli rodzice.
Kara za nieszczepienie
Rodzice, którzy uchylają się od obowiązku szczepień, mogą zostać ukarani karą grzywny. Ostateczną karę, wynosząca kilka tysięcy złotych, mogą poprzedzać niższe, nakładane przez lokalny sanepid.
Sanepid prowadzi także rozmowy z rodzicami, którzy nie są przekonani bądź nie chcą podać szczepionki swoim pociechom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.