Reklama

Co z długiem Daniela F. byłego wójta gminy Raniżów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Co z długiem Daniela F. byłego wójta gminy Raniżów? - Zdjęcie główne

foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Daniel F., były wójt gminy Raniżów, nadal nie spłacił gminie pełnej należności. Samorząd, pomimo licznych prób, nie jest w stanie ani wyegzekwować od dłużnika zasądzonej kwoty, ani też złożyć do sądu wniosku o zarządzenie wykonania kary pozbawienia jego wolności. Dlaczego?

Daniel F. był najmłodszym wójtem nie tylko na Podkarpaciu, ale również w całym kraju. Swoją karierę polityczną zakończył dosyć szybko. Prokuratura postawiła mu kilkanaście zarzutów dotyczących między innymi kradzieży pieniędzy na szkodę gminy. Mowa o przeszło 100 tysiącach złotych.

W marcu 2015 roku zapadł w jego sprawie prawomocny wyrok. Były wójt został skazany na karę trzech i pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 lat. Daniel F. został także pouczony przez sąd, że jeżeli będzie uchylał się od obowiązku zwrócenia gminie kwoty ponad 100 tysięcy złotych, wówczas musi się liczyć z tym, że trafi do więzienia.

Jak z tego obowiązku wywiązuje się były samorządowiec? Kilka miesięcy po wyroku skazującym Władysław Grądziel, obecny wójt gminy Raniżów, skierował do swojego poprzednika pismo zawierające wezwanie do zapłaty 103 644,10 zł. Ponowił je pod koniec 2015 roku. 

O to, czy Daniel F. wyregulowuje należność, dopytywał także sąd. Wójt Grądziel w odpowiedzi poinformował, że Daniel F. wpłacił jedynie 500 zł (dane na 8 stycznia, 2016 roku). Szef gminy nadmienił również, że gmina dokonała potrącenia wierzytelności, tj. 30 760,75 zł. Na tę kwotę składało się 14 347,75 zł z tytułu przysługującego Danielowi F. ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz 16 413,00 zł z tytułu przysługującej Danielowi F. odprawy. 

Wykonać karę

Następnie wójt Grądziel wystąpił w 2016 roku z wnioskiem do sądu o rozważenie możliwości wydania z urzędu postanowienia o zarządzeniu wykonania kary wobec skazanego.  Jak tłumaczył, Daniel F., mimo wielokrotnego wzywania go do zapłacenia kwot wynikających z prawomocnego wyroku sądu, nie wywiązał się w całości z nałożonego na niego obowiązku naprawienia szkody.

Jak informuje sekretarz Marek Margański, sąd udzielił gminie informacji, m.in. o tym, że nie ma podstaw prawnych do informowania np. wójta gminy czy urzędu gminy o podejmowanych środkach prawnych w przedmiotowej sprawie.

Systematycznie, do 2020 roku, sąd w Kolbuszowej dopytywał raniżowską gminę o to, czy skazany Daniel F. wywiązał się i wpłacił całość kwoty na rzecz gminy Raniżów. Samorząd na każde pismo odpowiadał, informując o niewielkich kwotach, które wpływały na konto gminy. Łącznie było to ponad 20 tys. zł.

 Jak sytuacja wygląda obecnie? Na 15 marca 2021 r. Daniel F., były wójt gminy Raniżów, zalega raniżowskiemu urzędowi 43 183,35 zł.  

Brak możliwości

Marek Margański, sekretarz raniżowskiej gminy, poinformował, że gmina Raniżów nie ma aktualnie możliwości przymusowego wyegzekwowania w drodze egzekucji komorniczej od Daniela F. pozostałej kwoty, którą wyżej wymieniony jest zobowiązany zapłacić. 

- Daniel F. wyzbył się uprzednio posiadanego majątku w celu udaremnienia przymusowego wykonania wskazanego powyżej wyroku sądowego i nie posiada żadnych nieruchomości bądź rzeczy ruchomych, w stosunku do których można byłoby prowadzić egzekucję

- zaznacza sekretarz Margański. 

 

- Daniel F. utrzymuje, iż z powodu braku możliwości podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie nauczyciela nie jest w stanie jednorazowo naprawić wyrządzonej gminie Raniżów szkody, gdyż nie ma środków pieniężnych niezbędnych do zapłaty w całości zasądzonego przez sąd odszkodowania - nadmienia przedstawiciel raniżowskiej gminy.

- Daniel F. przebywa poza granicami Polski i nie jest znany jego adres zamieszkania ani ewentualne miejsce pracy. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, iż w świetle obowiązujących przepisów prawa gmina Raniżów, mimo iż jest podmiotem pokrzywdzonym przestępstwem popełnionym przez Daniela F., to na etapie postępowania sądowego, którego przedmiot stanowi wykonanie kary, pozbawiona jest środków prawnych, które pozwalałyby jej skutecznie złożyć do Sądu Rejonowego w Kolbuszowej wniosek o zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności

- zauważa Marek Margański. 

Gmina Raniżów była stroną postępowania jedynie na etapie postępowania rozpoznawczego prowadzonego przez Sąd Rejonowego w Mielcu.

- GMINA RANIŻÓW INFORMUJE -

Aktualnie Daniel F., pomimo upływu ponad 6 lat od wydania prawomocnego wyroku nie wywiązał się do tej pory w całości z orzeczonego prawomocnym wyrokiem obowiązku naprawienia szkody wobec gminy Raniżów, lekceważąc to, iż Sąd Rejonowy w Mielcu - VII Zamiejscowy Wydział Karny – na podstawie art. 343 § 2 pkt 2 K.p.k. wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego Daniela F. kary łącznej 3 lat i 6 miesięcy warunkowo zawiesił na okres próby 6 lat. Jednakże Sąd Rejonowy w Kolbuszowej pomimo wniosku wójta gminy Raniżów z dnia 11 lutego 2016 r. o rozważenie możliwości wydania z urzędu postanowienia o zarządzeniu wykonania kary wobec skazanego Daniela F., takiego postanowienia nie wydał.

Jednocześnie wskazać trzeba, że w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że pokrzywdzony nie jest podmiotem uprawnionym do wystąpienia z zażaleniem na postanowienie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary warunkowo zawieszonej.

 

- PROKURATORSKIE ZARZUTY -

Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie postawiła Danielowi F., byłemu wójtowi gminy Raniżów, 13 zarzutów dotyczących między innymi kradzieży pieniędzy na szkodę gminy. Mowa o przeszło 100 tysiącach złotych.

Ponad sześć lata temu, bo dokładnie 6 marca 2015 roku, zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zastosował łagodny wymiar kary. Daniel F. został skazany na karę trzech i pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 lat. Były włodarz Raniżowa został pouczony przez sąd, że jeżeli będzie uchylał się od obowiązku zwrócenia gminie kwoty ponad 100 tysięcy złotych, wówczas musi się liczyć z tym, że trafi do więzienia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy