Okazuje się, że nie w każdym przypadku jest to legalne. Nadleśnictwo Kolbuszowa tłumaczy, kiedy można swobodnie zabrać znalezione poroże, a kiedy lepiej je zostawić.
Kiedy można zabrać znalezione poroże?
Zrzucanie poroża przez jelenie rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec zimy i trwa do kwietnia. W Polsce podobnie dzieje się w przypadku innych gatunków – łosie gubią swoje poroże od października do marca, daniele w kwietniu i maju, a sarny w październiku i listopadzie.Jak mówi Kinga Mazur z Nadleśnictwa Kolbuszowa, jeśli znajdziemy w lesie samo poroże, możemy je zabrać do domu – jest to zgodne z prawem. Jednak jeśli natrafimy na poroże, które wciąż jest przyczepione do czaszki zwierzęcia, wówczas musimy je zostawić. W takiej sytuacji kości stają się częścią ekosystemu i podlegają ochronie.
Zakazane miejsca i nieetyczne metody
Nie wszystkie miejsca pozwalają na zbieranie zrzutów. Jeśli poroże leży w parku narodowym, rezerwacie przyrody lub na innych terenach objętych ochroną, jego zabranie jest surowo zabronione. Warto także pamiętać, że leśnicy zalecają unikanie młodników o wysokości do 4 metrów – są to obszary, na które obowiązuje zakaz wchodzenia.Straż Leśna zwraca też uwagę na nieetyczne metody pozyskiwania poroży. Niektórzy „poszukiwacze” płoszą jelenie w nadziei, że szybciej zrzucą swoje poroże. Niestety, zdarzają się nawet przypadki używania petard czy pościgów quadami, które powodują ogromny stres wśród zwierząt i mogą mieć tragiczne skutki dla ich zdrowia.
Spałowanie – niebezpieczne dla lasów
Jelenie i inne zwierzęta leśne nie tylko zrzucają poroże, ale też mogą powodować szkody w drzewostanie. Leśnicy zwracają uwagę na zjawisko spałowania – czyli zdzierania kory z drzew, szczególnie sosen i świerków. To naturalne zachowanie zwierząt, które szukają pożywienia w trudnym zimowym okresie. Niestety, osłabia to drzewa i może prowadzić do ich obumierania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.