reklama

Co roku tego skarbu szuka wiele osób. Czy zbiory są legalne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Co roku tego skarbu szuka wiele osób. Czy zbiory są legalne? - Zdjęcie główne

Co roku tego skarbu szuka wiele osób. Czy zbiory są legalne? | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIZima powoli ustępuje miejsca wiośnie, a w lasach zaczynają się pojawiać pierwsze zrzuty poroża jeleni. Znalezienie takiego trofeum to dla wielu miłośników przyrody duża atrakcja. Ale czy zawsze można zabrać je ze sobą?
reklama

Okazuje się, że nie w każdym przypadku jest to legalne. Nadleśnictwo Kolbuszowa tłumaczy, kiedy można swobodnie zabrać znalezione poroże, a kiedy lepiej je zostawić.

Kiedy można zabrać znalezione poroże?

Zrzucanie poroża przez jelenie rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec zimy i trwa do kwietnia. W Polsce podobnie dzieje się w przypadku innych gatunków – łosie gubią swoje poroże od października do marca, daniele w kwietniu i maju, a sarny w październiku i listopadzie.

Jak mówi Kinga Mazur z Nadleśnictwa Kolbuszowa, jeśli znajdziemy w lesie samo poroże, możemy je zabrać do domu – jest to zgodne z prawem. Jednak jeśli natrafimy na poroże, które wciąż jest przyczepione do czaszki zwierzęcia, wówczas musimy je zostawić. W takiej sytuacji kości stają się częścią ekosystemu i podlegają ochronie.

reklama

Zakazane miejsca i nieetyczne metody

Nie wszystkie miejsca pozwalają na zbieranie zrzutów. Jeśli poroże leży w parku narodowym, rezerwacie przyrody lub na innych terenach objętych ochroną, jego zabranie jest surowo zabronione. Warto także pamiętać, że leśnicy zalecają unikanie młodników o wysokości do 4 metrów – są to obszary, na które obowiązuje zakaz wchodzenia.

Straż Leśna zwraca też uwagę na nieetyczne metody pozyskiwania poroży. Niektórzy „poszukiwacze” płoszą jelenie w nadziei, że szybciej zrzucą swoje poroże. Niestety, zdarzają się nawet przypadki używania petard czy pościgów quadami, które powodują ogromny stres wśród zwierząt i mogą mieć tragiczne skutki dla ich zdrowia.

reklama

Spałowanie – niebezpieczne dla lasów

Jelenie i inne zwierzęta leśne nie tylko zrzucają poroże, ale też mogą powodować szkody w drzewostanie. Leśnicy zwracają uwagę na zjawisko spałowania – czyli zdzierania kory z drzew, szczególnie sosen i świerków. To naturalne zachowanie zwierząt, które szukają pożywienia w trudnym zimowym okresie. Niestety, osłabia to drzewa i może prowadzić do ich obumierania.

Zbieraj odpowiedzialnie

Leśnicy przypominają, że zbieranie poroży samo w sobie nie jest złe – wręcz przeciwnie, może być świetnym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i poznawanie przyrody. Trzeba jednak robić to odpowiedzialnie: nie płoszyć zwierząt, nie naruszać zakazanych terenów i pamiętać o zasadach obowiązujących w lasach. Jeśli znajdziesz wiosną zrzut jelenia – sprawdź, czy możesz go zabrać, zanim zdecydujesz się na pamiątkę z leśnej wyprawy.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo