Reklama

Co gdyby dziś spadł śnieg? Sprawdzamy, jak gminy i powiat kolbuszowski przygotowane są na atak zimy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Co gdyby dziś spadł śnieg? Sprawdzamy, jak gminy i powiat kolbuszowski przygotowane są na atak zimy  - Zdjęcie główne

Zeszłoroczna zima nie była łaskawa dla kierowców i drogowców. Intensywne opady śniegu dały się we znaki wszystkim. Sprawdzamy, jak do tegorocznego sezonu przygotowują się nasze samorządy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Co gdyby śnieg spadł dzisiejszej nocy? Co gdyby na drogach pojawiła się gruba warstwa białego puchu lub szklanka? Czy powiat i gminy zbroją się już do zimy?

Nieprzejezdne drogi, zasypane chodniki i drogowy paraliż - sprawdzamy, jak powiat i gminy są przygotowane na tegoroczny atak zimy. Zarząd Dróg Powiatowych zajmuje się odśnieżaniem dróg powiatowych. Traktami gminnymi zajmują się urzędy gmin. Czy samorządy są przygotowane na obfite opady śniegu? 

Mieszkańcy jak co roku zastanawiają się także, co z chodnikami przyległymi do ich posesji. - Czy mam je odśnieżać, czy nie? - pyta nasz Czytelnik, dopytując, czy za zaśnieżony chodnik grozi mandat oraz co z chodnikami, które leżą z dala od zamieszkałych nieruchomości.

Ponad 50 kilometrów

Na terenie gminy Niwiska jest około 57 km dróg do odśnieżania. Jak co roku odśnieżaniem będzie zajmował się Zakład Usług Komunalnych w Niwiskach.

Chodniki, które znajdują się z dala od zabudowań, ZUK odśnieża we własnym zakresie przez pracowników gospodarczych. O te przyległe do posesji mieszkańcy będą musieli sami zadbać. 

Ciągniki i pługi 

Odśnieżaniem około 80 kilometrów tras na terenie gminy Cmolas będzie zajmował się jak co roku cmolaski Zakład Usług Komunalnych. Zorganizowane zostaną dyżury uzależnione od występowania opadów śniegu. Urząd co roku przeznacza pewną kwotę z budżetu na zimowe i letnie utrzymanie dróg gminnych.

Do walki z zimą ZUK będzie używał m.in. ciągników rolniczych z pługami, posypywarek piasku oraz koparko-ładowarki.

Najwięcej dróg

Gmina Majdan Królewski ma najwięcej swoich dróg gminnych do odśnieżania. Jest to około 166 kilometrów traktów publicznych i wewnętrznych. Wykonawcą tego zadania będzie jak co roku Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania.

Majdańska gmina posiada sprzęt do odśnieżania z najwyższej półki. Dodatkowo podczas intensywnych opadów śniegu w gotowości są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które także posiadają pługi zapinane do wozów strażackich. 

Będą szukać wykonawcy

Do odśnieżania w gminie Raniżów jest około 35 km dróg. Podobnie jak w latach ubiegłych ogłoszony ma zostać przetarg na zimowe utrzymanie dróg.

Co z chodnikami leżącymi wzdłuż dróg gminnych? Czy mieszkańcy mają bezwzględny obowiązek ich odśnieżania? Mieszkańcy powinni porządkować chodniki zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Raniżów. Chodniki znajdujące się z dala od zabudowań mogą być porządkowane przez urząd gminy.

Kolbuszowa odśnieża 

Zimowe utrzymanie dróg obejmuje drogi gminne, chodniki miejskie, parkingi i place na terenie miasta i gminy Kolbuszowa. Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, poinformował, że gmina przygotowuje się do zimowego utrzymania dróg. Nie ma jeszcze jednak podpisanych umów z wykonawcami. W tym roku inaczej niż w ubiegłych latach odśnieżaniem nie będzie się zajmować tylko i wyłącznie Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej. Kolbuszowski magistrat część prac zleci zewnętrznej firmie. - Musimy być przygotowani na różne sytuacje, gdzie trzeba szybko reagować i chcemy mieć drugiego wykonawcę - zaznacza burmistrz Jan Zuba. 

Do zakresu podstawowego należy m.in. dysponowanie odpowiednim sprzętem, kadrą, materiałem do prowadzenia "Akcji zima" w terminie do końca kwietnia 2022 r. Wykonawca będzie miał za zadanie również rozstawienie skrzyń z mieszanką piaskowo-solną czy zabezpieczanie przed błotem pośniegowym nasadzeń roślin w pasach zieleni.

 Firmy będą mieć zlecone także usuwanie i wywożenie śniegu z ulic, skrzyżowań, chodników, przejść dla pieszych, ciągów pieszo-jezdnych w wypadku wystąpienia znacznych opadów śniegu, kiedy samo zgarnianie śniegu przy pomocy pługów nie gwarantuje zachowania przejezdności. Wykonawca będzie musiał także reagować na interwencję zamawiającego, w tym przypadku urzędu gminy, w terminie do dwóch godzin od momentu zgłoszenia z wyłączeniem sytuacji wystąpienia siły wyższej. 

Ubiegłoroczna dość sroga i śnieżna zima pochłonęła z budżetu gminy Kolbuszowa łącznie około 400 tys. zł. 

Nie tylko drogi 

Gmina Kolbuszowa zamierza w pierwszej kolejności odśnieżać łącznie 70 km dróg publicznych. Pozostałe, czyli drogi boczne, osiedlowe i dojazdowe również będą odśnieżane, ale w ostatnim standardzie. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności będzie dbał o główne trakty, a w razie potrzeb odśnieżane będą wszystkie drogi. Do utrzymania są również place i parkingi oraz około 7,5 km chodników. 

Odśnieżane mają być trakty gminne także w Kolbuszowej Dolnej, Zarębkach, Weryni, Kłapówce, Nowej Wsi, Świerczowie, Domatkowie, Bukowcu, Przedborzu, Hucie Przedborskiej, Porębach Kupieńskich, Kupnie, Kolbuszowej Górnej i Widełce. 

Dwie firmy 

Długość dróg gminnych w gminie Dzikowiec wynosi około 97,5 km. Do zimowego utrzymania tych dróg w zeszłym roku wybrano dwie firmy, z Kopci oraz z Dzikowca. Było to najlepsze rozwiązanie z uwagi na rozległy teren gminy Dzikowiec. W każdej miejscowości jest po kilka przysiółków.

Dwie firmy położone na przeciwległych krańcach terenu gminy najlepiej się sprawdziły w ostatnich latach przy utrzymaniu dróg. Chodniki położone przy ciągach dróg gminnych będą utrzymywane zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

Powiatówki do odśnieżenia

Zarząd Dróg Powiatowych w Kolbuszowej na zimowe utrzymanie swoich dróg powiatowych planuje przeznaczyć około 700 tysięcy złotych. Przetarg na odśnieżanie ma być ogłoszony pod koniec października. Zadanie z pewnością podzielone zostanie na sześć części, czyli na każdą z gmin.

Na terenie gminy Cmolas Zarząd Dróg Powiatowych ma ponad 50 km dróg powiatowych do odśnieżenia. Na terenie gminy Niwiska powiat ma około 45 km swoich traktów. Z kolei na terenie gminy Kolbuszowa jest około 70 km dróg powiatowych. W gminie Raniżów jest nieco ponad 40 km powiatówek. Gmina Dzikowiec liczy prawie 60 km dróg, które należą do powiatu. Na terenie gminy Majdan Królewski jest najmniej dróg powiatowych, bo tylko 26 km. 

Kwoty, jakie zostaną przeznaczone na "Akcję Zima" w poszczególnych gmina, będą znane po wyłonieniu wykonawców. 

Krajowa "dziewiątka"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ponad 17 tys. km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 tys. km. Na Podkarpaciu jest to 891 km. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu.

W standardzie tym jezdnia jest odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. 

Po ustaniu opadów śniegu, luźny śnieg może zalegać do czterech godzin, błoto pośniegowe może występować do sześciu godzin. Na nawierzchni może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruch. Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w naszym województwie przygotowanych jest około 200 pojazdów.

ODŚNIEŻANIE CHODNIKA

Właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości. Jeżeli chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i np. złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania.

Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.

Czas, jaki zarząd drogi posiada na usunięcie, ograniczenie występowania zjawiska śliskości zimowej od stwierdzenia jego wystąpienia, wynosi:

  • dla gołoledzi, szronu i szadzi – 3 godziny,
  • dla śliskości pośniegowej– 4 godziny,
  • dla lodowicy – 4 godziny.
Długość dróg powiatowych do odśnieżania:

  • gmina Cmolas: ponad 50 km
  • gmina Niwiska: ponad 45 km
  • gmina Kolbuszowa: około 70 km
  • gmina Raniżów: ponad 40 km
  • gmina Dzikowiec: prawie 60 km
  • gmina Majdan Królewski: około 26 km

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy