Reklama

Cmolas. Pierwsze panele fotowoltaiczne już działają

Opublikowano:
Autor:

Cmolas. Pierwsze panele fotowoltaiczne już działają  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przy szkole w Cmolasie powstały panele fotowoltaiczne, a kolejne budują się przy oczyszczalni ścieków. Czy cmolaski urząd zaoszczędzi pieniądze w związku z ich budową?

  Gmina Cmolas na oba zadania wydała prawie 700 tys. zł. Jak informuje Eugeniusz Galek, wójt gminy, budowa instalacji ma na celu przede wszystkim oszczędność energii elektrycznej. Pierwsza inwestycja została już uruchomiona. 

Już działają 

W ramach realizacji zadania wykonano 144 sztuki modułów fotowoltaicznych. Koszt inwestycji wyniósł 449 520,70 zł brutto. - Powstała instalacja fotowoltaiczna ma służyć obiektom szkolno-basenowym oraz wspomagać pracującą już fotowoltaikę usytuowaną na dachach budynku przedszkola i szkoły - podkreśla wójt Galek. 

Jak dodaje, planowany zysk to 33,8 megawatogodzin na rok. - W obecnej chwili nie posiadamy wyliczeń oszczędności, jakie zostaną osiągnięte w związku z budową instalacji - nadmienia szef gminy. 

Budowa instalacji ma na celu oszczędność energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna przy szkole w Cmolasie została odebrana 23 lipca i w chwili obecnej funkcjonuje.

W budowie 

Panele fotowoltaiczne powstają również w drugiej części wsi, przy oczyszczalni ścieków w Cmolasie. W ramach realizacji tego zadania zostanie wykonanych 131 sztuk modułów fotowoltaicznych. Termin zakończenia prac planowany jest na 30 sierpnia. Koszt inwestycji to 244 155 zł brutto. Jak mówi wójt, instalacja fotowoltaiczna na oczyszczalni ścieków ma służyć zaopatrzeniu w energię elektryczną tego obiektu. Planowany zysk roczny to 35,4 megawatogodzin. W tym przypadku gmina również nie posiada wyliczeń, ile będzie mogła zaoszczędzić dzięki panelom. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE