Reklama

Ciekawy problem pojawił się na ostatniej sesji Rady Gminy w Cmolasie

Opublikowano:
Autor:

Ciekawy problem pojawił się na ostatniej sesji Rady Gminy w Cmolasie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy sołtys, który jednocześnie pełni mandat radnego powiatowego, na sesjach rady gminy może wypowiadać się jako przedstawiciel powiatu? Czy może obecni na obradach mają zapomnieć, że sprawuje on taką funkcję i mają w nim widzieć tylko gospodarza wioski? - takie dylematy pojawiły się na ostatniej sesji Rady Gminy w Cmolasie.

Gmina Cmolas ma dwóch przedstawicieli w Radzie Powiatu Kolbuszowskiego: Krzysztofa Sochackiego z Cmolasu oraz Ryszarda Sukiennika z Trzęsówki. Obaj panowie pełnią także funkcję sołtysów w swoich miejscowościach i co za tym idzie, biorą udział w sesjach Rady Gminy w Cmolasie. Wtedy to, jako gospodarze wiosek, pytają i zabiegają o sprawy swoich mieszkańców. Obecni na sesji radni i sołtysi z gminy Cmolas wykorzystują ich obecność i podpytują o sprawy rangi powiatowej. Pytanie tylko, czy tak mogą?

 

 

Sołtysi, nie radni
Obszerna dyskusja wokół tego tematu rozgorzała na ostatniej sesji Rady Gminy w Cmolasie (9 listopada). Wszystko zaczęło się od wystąpienia Jerzego Magdy, sołtysa Ostrów Baranowskich, który postanowił wrócić do tematu dowozu młodzieży z jego miejscowości do Kolbuszowej. Gospodarz wsi wytknął "gminnym" radnym powiatowym, że jako przedstawiciele powiatu nie dołożyli starań, aby ten dowóz ulepszyć. Żale gospodarza sołectwa szybko przerwał Stanisław Sukiennik. Przewodniczący rady zaznaczył, że on nie zapraszał na sesję żadnego radnego powiatowego. I chociaż fizycznie Krzysztof Sochacki i Ryszard Sukiennik, a więc przedstawiciele rady powiatu, uczestniczą w obradach, to występują na nich tylko w roli sołtysów. - Nie zapraszałem ani jednego radnego powiatowego, ponieważ taki wniosek z żadnych waszych ust nie padł - podkreślił szef rady miejskiej. - Gdybym ich zaprosił, moglibyście się do nich zwracać. Także proszę nie obrażać na sesji, ponieważ tutaj nie ma oficjalnie żadnego radnego powiatowego. Są tylko sołtysi. To, że ich widzicie, to nie znaczy, że są obecni jako radni powiatowi, więc się szanujmy - dodał i zaznaczył: - Bardzo chętnie was radni powiatowi zaproszę, jeśli taki wniosek padnie z ust radnych.

Całodobowa służba
Tłumaczenia przewodniczącego rady wprawiły zebranych w lekkie zdziwienie. - Panie przewodniczący, ja mam taki wniosek i prośbę. No bo to jest tak, sołtys zwraca się do radnych powiatowych, oni tu są, a jednak ich nie ma. Nie jest chyba żadnym problemem, bo my nie życzymy sobie zapraszać radnych z sąsiednich miejscowości, ale naszych radnych, żeby na zawiadomieniu o sesji, które pisze się do sołtysa, to jeszcze dopisać "radny powiatowy". I wtedy na sesji będzie można uzyskać odpowiedź - mówił Tadeusz Jagodziński, gospodarz Hadykówki. Jego wniosek zyskał poparcie innych samorządowców. Stanisław Sukiennik jednak nie ustępował. - Ja nie mam takiego prawa. Muszę mieć wnioski od radnych - tłumaczył przewodniczący rady. Z tym jednak nie zgodzili się Tadeusz Jagodziński i Krzysztof Sochacki. Sołtysi podkreślali, że decyzję o tym, kto weźmie udział w obradach, podejmuje właśnie przewodniczący rady. - Chyba to pan podpisuje i wysyła zaproszenia - mówił gospodarz Hadykówki. Wtórował mu sołtys Cmolasu: - Według mojej wiedzy statut przewiduje, że program sesji i listę zaproszonych gości ustala przewodniczący. Bardzo by nam było miło, jakby na zaproszeniu obok "sołtysa" widniało jeszcze "radny powiatowy" - sugerował członek Rady Powiatu w Kolbuszowej. - Jest to jednak niekonieczne, bo nie przestajemy pełnić funkcji radnego. My ją pełnimy całodobowo - dodał sołtys Cmolasu.

Więcej w 47 numerze Korso Kolbuszowskie

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE